Ubud: městečko, které se svou polohou a atmosférou stalo synonymem indonéské pohody

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 5. 2019 • Přečteno 8348x

Ubud byl odnepaměti součástí královského Gianyar.

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Řekne-li se mezi znalci Bali Ubud, všichni vědí, oč běží. O nevelké městečko, které se svou polohou a atmosférou stalo synonymem indonéské pohody, batůžkářského života, kulturního centra a to celé zasazené mezi rýžovými poli na úpatí stále činné sopky. Vítejte v samém centru hinduistického Ostrova bohů.

Trocha té historie

Tržnice v UbuduTržnice v Ubudu

Ubud byl odnepaměti součástí královského Gianyar. Nebyl sice vždy hlavním městem, ale kulturním centrem ano. V 18. století sem tehdejší král přesunul všechny umělce a hudebníky, aby zde založili centrum s kulturní tradicí.

Až v roce 1900 sem byl přesunut královský dvůr natrvalo a město se tak dostalo do hledáčku Holanďanů, kteří tehdy Indonésii kolonizovali. V té době sem začalo připlouvat i spousta umělců holandského a německého původu, aby tady přinesli nový svěží závan evropského vkusu. Tento umělecký duch zde přetrvává dodnes.

Atmosféra v Ubudu, to je to, oč tu běží

Umělecká atmosféra dávných dob obohacená o evropské, australské a americké trendy tu na vás vykoukne doslova na každém kroku. Nekonečné množství místních malých galerií, stylových kavárniček a kulturních center s ukázkou tradičních tanců. Zůstat zde můžete pár dní a užít si tradiční balijskou masáž, nekonečně dlouho se procházet zelenými rýžovými políčky anebo tu doslova „zkysnout“ na několik měsíců a zažít tzv. retreat pobyt a osvěžit své tělo i ducha.

Bali je celoročním centrem tzv. digitálních nomádů. Komunita lidí pracujících odkudkoli zde dnes tvoří jednu z hlavních minorit, kterou tady můžete potkat. Jedinečnost atmosféry dotváří místní hinduistické chrámy.

Zvolte Ubud jako základnu pro výlety

Monkey ForrestMonkey Forrest

Poloha Ubudu doslova vybízí k prozkoumávání okolí. Zvolte proto Ubud jako základnu. A kam vyrazit na jednodenní výlet?

Ubud leží na úpatí dvou hlavních sopek ostrova. Tou nejvyšší je stále činná Gunung Agung, 3142 metrů vysoká. I na ni lze vyrazit na poněkud náročnější trek. Chcete-li si ale opravdu vyšlápnout tak, abyste odpoledne už zase popíjeli kávu ve své oblíbené ubudské kavárničce, vyrazte hned nad ránem na Mount Batur, což je 1717 metrů vysoký stále aktivní vulkán, z něhož se vám naskytnou nádherné výhledy na zatopený kráter a právě zmiňovaný Gunung Agung, nejvyšší horu Bali. Zážitek z ranního výstupu za přítomnosti ustupujícího oparu a vycházejícího slunce je neopakovatelný!

Zklidnit se pak můžete na okraji Ubudu v lese, který místní nazývají Monkey Forrest, posvátné místo plné lesních chrámů, a hlavně divoce žijících opic.

Díky umělecké atmosféře Ubudu je kolem města rozeseto nepřeberné množství řezbářských a  malířských dílen. Oblast je vyhlášena i výrobou výběrové cibetkové kávy nebo „zahradami koření“, kde konečně poznáte, jak roste právě vámi oblíbené exotické koření nebo bylina.

Každý den více než jeden chrám

Říká se, že na Bali je chrámem doslova každá druhá budova, tolik jich je po ostrově rozeseto. A Ubud není výjimkou. Kromě Královského paláce přímo v centru Ubudu můžete během jednoho dne navštívit posvátné prameny Tirta Empul s jejich neopakovatelnou atmosférou stálého davu místních lidí, kteří se rituálně omývají v poklidné atmosféře hinduistického chrámu. Anebo majestátní hrobky Gunung Kawi. Než k nim dorazíte, musíte sestoupit k řece a projít nádhernou krajinou zelených rýžových políček, kde poznáte, jak náročné je živobytí místních lidí.

Rozhodně nejzajímavějším výletem s návštěvou chrámu je návštěva Pura Besakih. Chrám známý jako Chrám Matka je největším hinduistickým chrámem na Bali. Je poskládaný z 23 chrámů a je z něj nádherný výhled na nejvyšší horu ostrova Gunung Agung. Zúčastnit se zde můžete jedné z více než 70 slavností za rok.

Hlavně ale pohoda

Ke stravování využijte místní warungyKe stravování využijte místní warungy

Ubud je ale hlavně místem neskutečné pohody. Většina místních hotýlků má alespoň malý bazén, který vysloveně zve k lenošení. Všude jsou roztroušeny kavárničky, malá knihkupectví, prodejní galerie, snadno si zde dáte zdravý fresh a „shopoholici“ tu mohou strávit nejednu chvilku svým oblíbeným utrácením peněz. Ráno v poledne i večer si zde můžete zacvičit jógu.

Ti z vás, kteří rádi poznávají nové lidi, jistě nepohrdnou nějakou tou večerní párty, kde se to hlavně v době australské zimy hemží tzv. Aussie, mladými přijíždějícími ze země klokanů.

Jistě nepohrdnete ani ochutnávkou místních specialit. Zkusit to můžete v předražených luxusních restauracích nebo v levných warungách, stravovnách spravovanými místními lidmi.

Zkrátka a dobře, při návštěvě Bali nelze Ubud vynechat. Pobyt v Ubudu může totiž splnit veškeré vaše představy o odpočinku a poznávání asijské země. Zkuste si třeba pronajmout motorku nebo dejte vydělat místnímu taxikáři a zažijte tu pravou Bali pohodu.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ubud/Doporučujeme z Bali

Nejnovější z BaliZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024