10 důvodů, proč navštívit Bulharsko: zlatavé pláže, gastronomie za hubičku a historické dědictví

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 6. 2017 • Přečteno 11773x

Na světě je řada zemí, které jsme nenavštívili a jejich obraz si vytváříme podle toho, jak jsou prezentovány. Bulharsko si ten svůj nezaslouží. Je lepší!

Tip pro vás:

Využijte příležitosti, ponořte se do čarovné vůně růží a domů z dovolené si přivezte tradiční kosmetiku se vzácnou tekutinou z aromatických růžových plátků.

Že Bulharsko znáte spíš z doslechu a nenapadlo by vás zařadit jej mezi destinace stojící za návštěvu? Představte si moře prohřáté odpoledním sluncem, pláže s třpytivým pískem, vzduch prosycený omamnou vůní růží – a to vše se špetkou romantiky ve starobylých městech. A teď si k tomu přidejte proslulá přímořská letoviska a dostanete exkluzivní kombinaci, jíž se tak snadno podléhá…

1. Vysoký komfort a nízké náklady

Bulharsko je nádherná, a přitom stále ještě relativně levná destinace, jíž tak trochu ublížila pověst socialistického skanzenu. Největší pobřežní letovisko, Slunečné pobřeží, bylo už počtvrté za sebou vyhlášeno nejlevnější plážovou destinací v Evropě.

Za tříchodové menu v restauraci tu nezaplatíte víc než 300 korun. A pokud jste zvyklí dát si občas před spaním dvě deci, lahev kvalitního vína pořídíte již za 140 korun.

2. Chvála nicnedělání

Písečné pláže jsou pro Bulharsko typickéPísečné pláže jsou pro Bulharsko typické

Nejkrásnější západy slunce jsou na pláži. I v Bulharsku si můžete z čistých pláží, kde se písek třpytí jako zlato, naplno užívat magické „zasyčení“ slunce do moře. Navíc se tu prakticky nevyskytují pichlaví mořští ježci a medúzy jsou tak malé, že vás jen stěží požahají.

Místem snů pro ty, kteří chtějí strávit dovolenou chytáním bronzu a dováděním v moři, je pláž Cacao na Slunečném pobřeží.

3. Romantika nejen pro dva

Máte duši snílka? Pak navštivte nejromantičtější přímořské městečko, jehož krásu obdivoval už římský básník Ovidius. Scenerie Balčiku a jeho okolí s vápencovými útesy inspirovala nejednoho slavného umělce.

Městu dominuje bílá stavba v orientálním stylu s minaretem, již nechala vystavět rumunská královna Marie. Inspirací jí prý byla hluboká láska k perskému princi. Dnes je letohrádek součástí okouzlující botanické zahrady.

4. Bohatá historie

Historické město PlovdivHistorické město Plovdiv

Za zvláštní pozornost stojí jedno z nejstarších konstantně obývaných měst na světě – Plovdiv, jehož kořeny sahají až 6000 let zpátky. Věhlas mu přinesla mimo jiné unikátní sbírka zachovalých římských staveb.

Zpátky v čase vás vrátí i návštěva historického města Koprivštica, jež bývalo srdcem bulharské revoluce proti Osmanské říši. Při procházce po dlážděných ulicích jen stěží uvěříte, že jste ve stroji času neopustili 21. století.

5. Dobrodružství, vzrušení a adrenalin

Patříte-li mezi fanoušky hor a všeho, co k nim patří, zamilujete si ty bulharské od prvního momentu. Hory totiž zaujímají v Bulharsku okolo 60 procent rozlohy a většina turistů je zatím spíše míjí.

K vysokohorské turistice svádí mýty opředená majestátní pohoří Rila a Pirin či Stara Planina. Ty, kteří raději sviští rychle dolů po sjezdovce, to táhne třeba do městečka Bansko, ležícího v pohoří Pirin.

6. Růže – pastva pro oči, suvenýr pro krásu

Rilský klášterRilský klášter

O královně květin je známo, že má zklidňující a regenerační účinky a hodí se pro všechny druhy pleti, obzvlášť pro suchou a citlivou. A právě Bulharsko je spolu s Tureckem největším světovým producentem růžového oleje, který je pro výrobce luxusních parfémů a kosmetiky zcela nenahraditelný.

Techniku produkce tu bez velkých změn zachovávají již více než 350 let. Většina růží se pěstuje na plantážích v oblasti Kazanlaku, přezdívané Růžové údolí.

7. Ticho a hluboký klid klášterů

Až zatoužíte na chvíli utišit mysl a najít trochu klidu, zavítejte do některého z více než stovky bulharských klášterů. Většinu z nich naleznete v horách, kde v sevření dechberoucích přírodních scenérií poskytují svým hostům oázu oddychu.

Podnikněte výpravu ke skalnímu klášteru Aladža manastir, vytesanému do pískovcové skály. V horách ukrytým skvostem je i Rilský klášter, od roku 1983 kulturní památka pod záštitou UNESCO.

8. Zaručený návod, jak mít potěšení z jídla

Bulharský sýr zapečený se zeleninouBulharský sýr zapečený se zeleninou

I když se snažíte udržet si o dovolené štíhlou linii, v Bulharsku se všech radostí vzdávat nemusíte. Třeba už proto, že bulharská kuchyně, jež propojuje evropskou tradici s orientální, patří k nejzdravějším v Evropě.

Tradiční pokrmy určitě vyzkoušejte. Dost vás překvapí, třeba výrazným kořením, které nikde jinde neroste (například čubřicou). Po jídle si dopřejte jeden z nejoblíbenějších nápojů, domácí pálenku rakiji, na niž Bulhaři nedají dopustit.

9. Sofie – město s osobitým kouzlem

Hledáte-li tip na zajímavý jednodenní výlet, zamiřte do bulharské metropole, jež vyzařuje zvláštní genius loci. Když se na Sofii podíváte pohromadě a svrchu, spatříte ji, jak si hoví v hluboké kotlině sevřené z jihu majestátním masivem Vitoša a ze severu zalesněnými kopci pohoří Stara Planina.

Centrum pohodlně projdete pěšky. Pravděpodobně vás tu mile překvapí koncentrace ležérních kaváren, barů či nočních klubů.

10. Slaná, anebo sladká voda? Obojí!

Přírodní rezervace RopotamoPřírodní rezervace Ropotamo

Pokud se chcete ještě jednou vzdát pevné země pod nohama, ponořte se do životodárné vody. Málokde na světě můžete střídat koupání ve sladké a slané vodě, jako je tomu právě v Bulharsku.

Tato turisty neobjevená rarita je chloubou přírodní rezervace Ropotamo, pojmenované podle stejnojmenné řeky. Rozlehlou pláž tu totiž z jedné strany obklopuje jezero a z druhé moře.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-bulharsko/Doporučujeme

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024