Katedrála sv. Alexandra Něvského: majestátní koruna Sofie a největší ortodoxní kostel v zemi

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2017 • Přečteno 5665x

Neobyzantská katedrála sv. Alexandra Něvského svými pozlacenými věžemi majestátně vévodí Sofii a připomíná ruskou pomoc při osvobozování Bulharska. Je jedním slovem impozantní.

Víte, že... 

V letech 1916 – 1920 nesla katedrála jméno sv. Cyrila a Metoděje? Původní název se jí však vrátil.

Je jedním z nejkrásnějších architektonických děl na Balkáně i budovou korunující krásu Sofie, hlavního města a srdce Bulharska. Velkolepá katedrála svatého Alexandra Něvského se začala stavět na konci 19. století na počest ruských obětí války a osvobození Bulharska od turecké nadvlády. Tato stavba byla financována z veřejných sbírek. Její okázalost vám učaruje a dost možná se při pohledu na tento svatostánek ocitnete tak trochu v jiném světě.

Alexandr Jaroslavič Něvský byl ruský státník a kníže. Stal se legendou pro svá vojenská vítězství ve 13. století a je také považován za jednoho z největších panovníků v historii Ruska. V 16. století byl prohlášen za svatého pravoslavné církve a je mu zasvěcen nejen kostel v Sofii, ale třeba i v estonském Tallinu.

Stavělo se na počest ruských vojáků

Katedrálu zkrášluje mozaiková výzdoba Katedrálu zkrášluje mozaiková výzdoba

Se stavbou monumentálního zdobeného chrámu s několika věžemi se začalo roku 1882, ke slavnostnímu vysvěcení došlo až v roce 1924. Aby mohla být okázalost stavby ještě umocněna, bylo rozhodnuto, že vznikne na nejvyšším místě v rovinaté Sofii. Pohnutka ke stavbě byla jasná: uctít památku dvou set tisíc vojáků, kteří padli jako oběti ve válce za osvobození Bulharska od turecké nadvlády na konci 19. století. Tehdejší ruský car Alexandr II. je v Bulharsku uctíván jako osvoboditel.

Architekt Alexandr Pomerancev postavil chrám v neobyzantském slohu, který obohatil o byzantské prvky. Chrám je díky tomu jedinečnou ukázkou stavby reprezentující pokus o vytvoření moderního pravoslavného slohu na základě byzantských prvků. Majestátní kupole jsou pokryté plátkovým zlatem a září na dálku. Dovnitř svatostánku se vejde na pět tisíc lidí, díky čemuž je katedrála sv. Alexandra Něvského největším funkčním ortodoxním kostelem v zemi.

Majestátní ve dne v noci

Katedrála byla postavena na nejvyšším místě ve městěKatedrála byla postavena na nejvyšším místě ve městě

Interiér členěný do pěti lodí zdobí fresky v sytých tónech, znázorňující výjevy z Kristova života. Vše se blyští díky použití alabastru a onyxu – oba minerály byly využity i ke zkrášlení trůnů pro cara a patriarchu. Nechybí zlaté dekorace, mozaiky i dřevořezby. Mramor zdobící vstupní portál byl dovezen z italské Sieny a z Carrary. Krypta uchovává cennou sbírku ikon z celého Bulharska. Ty nejstarší vystavené se dochovaly od 4. století.

Chcete-li si majestátnost chrámu náležitě vychutnat, vydejte se k němu dvakrát. Jednou přes den, abyste měli možnost vstoupit do honosného interiéru, a jednou večer po setmění. Katedrála sv. Alexandra Něvského je v tu dobu nádherně osvětlena. Navíc se většinou částečně vyprázdní parkoviště, které je před bazilikou umístěno a na kterém přes den stávají velké autobusy, jež pohled na ni trochu kazí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-sv-alexandra-nevskeho/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024