Pohoří Pirin: divoký horský hřeben, který vás obměkčí lázněmi a vínem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2017 • Přečteno 656x

Nechte se zlákat k návštěvě atraktivního bulharského pohoří Pirin. Kromě nebetyčných vrcholků si užijete i lázně, víno nebo třeba „cirkus“.

Vyberte si z našich zájezdů do BulharskaZobraz zájezdy

Víte, že... 

Název Pirin je odvozen od boha hromu Peruna? Ten ve zdejších horách údajně sídlil.

Až se vám při toulkách Bulharskem zasteskne po čerstvém svěžím vysokohorském vzdoušku a působivých výhledech, sbalte batoh a vydejte se do pohoří Pirin. Potěší vás nejen rozmanitými výhledy, ale i sítí dobře značených turistických tras. Budete obklopeni cennou horskou faunou, flórou i podmanivými geologickými útvary. Po zdolání nejvyššího vrcholu Vichren se ocitnete téměř v mracích.

Pohoří Pirin se nachází mezi údolími řek Struma a Mesta v jihozápadní části Bulharska, od pohoří Rila ho dělí široký průsmyk Predel. Název pohoří je slovanského původu a je v něm slyšet jméno boha hromu Peruna, který tu v horách údajně sídlil.

Vichren až do nebes

Pohoří Pirin je velmi rozmanité Pohoří Pirin je velmi rozmanité

Nejvyšším vrcholem Pirinu je mramorový gigant Vichren, tyčící se do výšky 2 914 metrů. Svou výškou tak o pouhých 11 metrů pokulhává za nejvyšší horou Bulharska, kterou je Musala v pohoří Rila. Na rozdíl od Rily je ale Pirin, jehož nejatraktivnější část byla roku 1976 vyhlášena národním parkem, svým reliéfem více podobný alpským či tatranským rozeklaným štítům.

Pirin je charakteristický rozmanitou horskou flórou a faunou, vodstvem i krasovými útvary. Rostou zde také vzácné dvoujehličné borovice Heldreichovy. Z hlediska turistiky je nejpřitažlivější zejména severní část pohoří, kde se k nebi tyčí nejvyšší, atraktivně tvarované vrcholy. Třešničkou na dortu je množství překrásných horských jezer, jakými jsou například Tevno ezero, Popovo ezero či Valjaviški ezera.

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

Pyramidy, cirkus nebo lázně se sklenkou vína?

Melnické pyramidy jsou jednou z lákavých atrakcí PirinuMelnické pyramidy jsou jednou z lákavých atrakcí Pirinu

Pirin své návštěvníky dokáže překvapit i bizarními pískovcovými útvary s neuvěřitelně ostrými špičkami, známými jako Melnické pyramidy. Mimořádně atraktivní trasa spojuje tyto jehlancovité útvary, zdvihající se z písčitého dna doliny, s Roženským klášterem v údolí Roženského potoka, dokonale ladícím s okolní přírodou. I když není tak známý jako jeho „bratr“ Rilský klášter, dýchá z něj jedinečná duchovní atmosféra.

Krajinářským klenotem je jezerní kotlina Vasilaški cirkus, považovaná za jednu z nejkrásnějších v Pirinu. Es v rukávu má Pirin ještě víc. Milovníkům vína se jistě bude líbit ve vinařském centru Melnik, jehož hrad kdysi střežil obchodní cestu ze Soluně do Serdiky – dnešní Sofie. Kdo touží po relaxaci v blahodárných pramenech, ocení relaxaci ve zdejších římských lázních.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma + MOŘE
2. – 6. 7. 2018

To nejlepší z Říma + MOŘE

17 490 Kč
z Bratislavy

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Bulharsko

Exkluzivní zážitek z Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bulharska

Zobrazit aktuální zájezdy do Bulharska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pohori-pirin/68 pečlivě vybraných cestovatelských zážitků
Osobně prověřeno průvodci!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK