Pohoří Pirin: divoký horský hřeben, který vás obměkčí lázněmi a vínem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2017 • Přečteno 8047x

Nechte se zlákat k návštěvě atraktivního bulharského pohoří Pirin. Kromě nebetyčných vrcholků si užijete i lázně, víno nebo třeba „cirkus“.

Víte, že... 

Název Pirin je odvozen od boha hromu Peruna? Ten ve zdejších horách údajně sídlil.

Až se vám při toulkách Bulharskem zasteskne po čerstvém svěžím vysokohorském vzdoušku a působivých výhledech, sbalte batoh a vydejte se do pohoří Pirin. Potěší vás nejen rozmanitými výhledy, ale i sítí dobře značených turistických tras. Budete obklopeni cennou horskou faunou, flórou i podmanivými geologickými útvary. Po zdolání nejvyššího vrcholu Vichren se ocitnete téměř v mracích.

Pohoří Pirin se nachází mezi údolími řek Struma a Mesta v jihozápadní části Bulharska, od pohoří Rila ho dělí široký průsmyk Predel. Název pohoří je slovanského původu a je v něm slyšet jméno boha hromu Peruna, který tu v horách údajně sídlil.

Vichren až do nebes

Pohoří Pirin je velmi rozmanité Pohoří Pirin je velmi rozmanité

Nejvyšším vrcholem Pirinu je mramorový gigant Vichren, tyčící se do výšky 2 914 metrů. Svou výškou tak o pouhých 11 metrů pokulhává za nejvyšší horou Bulharska, kterou je Musala v pohoří Rila. Na rozdíl od Rily je ale Pirin, jehož nejatraktivnější část byla roku 1976 vyhlášena národním parkem, svým reliéfem více podobný alpským či tatranským rozeklaným štítům.

Pirin je charakteristický rozmanitou horskou flórou a faunou, vodstvem i krasovými útvary. Rostou zde také vzácné dvoujehličné borovice Heldreichovy. Z hlediska turistiky je nejpřitažlivější zejména severní část pohoří, kde se k nebi tyčí nejvyšší, atraktivně tvarované vrcholy. Třešničkou na dortu je množství překrásných horských jezer, jakými jsou například Tevno ezero, Popovo ezero či Valjaviški ezera.

Pyramidy, cirkus nebo lázně se sklenkou vína?

Melnické pyramidy jsou jednou z lákavých atrakcí PirinuMelnické pyramidy jsou jednou z lákavých atrakcí Pirinu

Pirin své návštěvníky dokáže překvapit i bizarními pískovcovými útvary s neuvěřitelně ostrými špičkami, známými jako Melnické pyramidy. Mimořádně atraktivní trasa spojuje tyto jehlancovité útvary, zdvihající se z písčitého dna doliny, s Roženským klášterem v údolí Roženského potoka, dokonale ladícím s okolní přírodou. I když není tak známý jako jeho „bratr“ Rilský klášter, dýchá z něj jedinečná duchovní atmosféra.

Krajinářským klenotem je jezerní kotlina Vasilaški cirkus, považovaná za jednu z nejkrásnějších v Pirinu. Es v rukávu má Pirin ještě víc. Milovníkům vína se jistě bude líbit ve vinařském centru Melnik, jehož hrad kdysi střežil obchodní cestu ze Soluně do Serdiky – dnešní Sofie. Kdo touží po relaxaci v blahodárných pramenech, ocení relaxaci ve zdejších římských lázních.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pohori-pirin/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024