Rilský monastýr: nejpůsobivější klášter na Balkánském poloostrově

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 8875x

Rilský monastýr je nejpůsobivějším klášterem v Bulharsku. Je umístěn v horském údolí a panuje v něm klid a mír.

Víte, že... 

Kdysi v klášteře žilo i několik set mnichů? Dnes je jich jen hrstka.

Působivý klenot ukrytý v údolí mezi lesy a horami – to je Rilský klášter, známý i jako Rilský monastýr. I přes to, že se jedná o nejnavštěvovanější a patrně nejobdivovanější klášter v zemi, na návštěvníky v něm mezi vší barevnou nádherou s příměsí byzantské okázalosti dýchne příjemný klid. Monastýr je charakteristickým příkladem bulharského národního uvědomění a od roku 1983 je zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Kláštery hrály v bulharských dějinách významnou roli. Po staletí turecké nadvlády se v nich totiž uchovával bulharský jazyk i tradice. Poskytovaly také duchovní i politické uvědomění během 19. století a následně sílícího národního obrození. Během osmanské nadvlády v zemi byly důležitými křesťanskými centry v zemi ovládané islámem. Ten Rilský se nachází ve vzdálenosti přibližně 130 kilometrů jižně od hlavního města Sofie

V obklopení vysokých hor

Klášter je ukrytý v údolí v obklopení vysokých horKlášter je ukrytý v údolí v obklopení vysokých hor

Rilský monastýr je ukrytý v úzkém horském údolí řeky Rila s hustými lesy mezi vysokými horami stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 1147 metrů. Dalo by se říct, že spolu s přírodou, která ho objímá, tvoří jednotný architektonický celek. Kláštery bývaly v minulosti ukryté jednak z bezpečnostních důvodů, a jednak proto, aby poutníkům mohly poskytnout žádaný klid.

Monastýr byl založen roku 1355 nedaleko poustevny Ivana Rilského, prvního bulharského poutníka, patrona Bulharska a zároveň nejdůležitějšího svatého bulharské pravoslavné církve, který se narodil kolem roku 876. V současnosti zdobí portrét světce i bulharskou stříbrnou minci se zlatým okrajem v hodnotě 1 leva.

Díky masivní obvodové zdi působí celá stavba zvenčí jako nedobytná pevnost ozvláštněná vykukujícími věžičkami. Ihned při vstupu do vydlážděného klášterního dvora jsou návštěvníci obklopeni několikaposchoďovými arkádami, na nichž převažuje bílá, červená a tmavě hnědá – barvy bulharského lidového kroje.

Kostel svaté Bohorodičky – freskami vyzdobený klenot

Barevná fresková výzdoba kostela svaté Bohorodičky Barevná fresková výzdoba kostela svaté Bohorodičky

Uprostřed dvora stojí klášterní kostel svaté Bohorodičky zdobený zevnitř i zvenčí pestrobarevnými freskami, mezi jejichž tvůrce patří malíři z Razlogu, Banska a Samokova – například velký bulharský umělec 19. století Zacharij Zograf. Na vnějších zdech kostela si návštěvníci mohou prohlédnout mimo jiné obrazy různých pohrom a pekelných vizí se spoustou okřídlených démonů s groteskními detaily. Pěkně zrestaurované fresky v interiéru pocházejí ze 14.–19. století a zobrazují nejrůznější výjevy z náboženského i vesnického života. Nechybí ani cenné řezbářské práce pokryté lístkovým zlatem.

Skutečným poutníkům je umožněno spatřit nejcennější místní relikvii – stříbrnou schránku s levou rukou Ivana Rilského. Říká se, že komukoliv, kdo jen přičichne k vatě, v níž je světcova ruka bezpečně uložena, se dostane povznesení do vyššího stavu boží milosti. Část světcových ostatků údajně odcizil maďarský král Béla III. a nechal je odvézt do Ostřihomi. Tamější biskup prý oslepl, když zapochyboval o jejich pravosti, a zrak se mu navrátil teprve poté, co jejich pravost veřejně deklaroval.

Na ochranu kostela byla postavena 28 metrů vysoká Chreljova věž s několika zvony uvnitř. Ta se jako jediná dochovala z původní klášterní stavby, která byla během své historie několikrát dobývána a v roce 1833 dokonce zničena velkým požárem. Obnova kláštera byla tehdy prezentována jako náboženská a vlastenecká povinnost, a proto mnoho umělců nabídlo své služby zdarma.  

Přenocovat v klášteře? I to je možné…

Do vyšších pater se oficiálně dostanou pouze ubytovaní hosté Do vyšších pater se oficiálně dostanou pouze ubytovaní hosté

Součástí kláštera je cenná knihovna, kuchyně a dalších přibližně 300 místností, které mohli mniši využívat pro své potřeby. Dnes některé z nich slouží jako velmi skromná ubytovna pro turisty. Za poplatek lze navštívit také muzeum vystavující klášterní klenoty.

Až se vydáte na návštěvu Rilského monastýru, pestrobarevné pokladnice s mnoha zázračnými relikviemi a ikonami, nezapomeňte na vhodné oblečení. Je nutné mít na sobě oděv, který příliš neodhaluje tělo a pokrývá ramena i kolena.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rilsky-monastyr/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024