10 důvodů, proč navštívit Turecko: antická města, kebab, pláže, smlouvání i pohostinnost

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 7. 2017 • Přečteno 19268x

Víte, že v Turecku mají víc památek než v Římě? To je ale jen jeden z mnoha důvodů, proč se do Turecka vydat. Tady jsou další....

Vyberte si z našich 26 zájezdů do TureckaZobrazit zájezdy

Pověstmi opředené Turecko je zemí Orientu ležící na pomezí dvou kontinentů, které vás díky výjimečné poloze a bohaté historii okamžité okouzlí díky nepřebernému množství památek, přírodních zajímavostí, azurově modrému moři, ale i díky kultuře, ve které se potkávají evropské i asijské vlivy. A co víc?

1. Historie a památky: Turecko x Řím 1:0

Celsova knihovnaCelsova knihovna

Turecko je pestrou směsicí asijské a evropské kultury, což se pochopitelně projevuje i na pestrosti místních památek. Věděli jste, že se tady nachází víc antických památek než v samotném Řecku? Ano, je to tak! Turecko je dokonce jedinou zemí, na jejímž území se nacházely dva ze sedmi Divů světa (Artemidin chrám v Efesu a Mauzoleum v Halikarnasu).

Když se řekne Turecko, většina z nás si vybaví slavný Pergamon, Tróju, antické město Efes nebo Istanbul. Nabízí však mnohem více míst, kam se za poznáváním historie vydat.

2. Přírodní zajímavosti: písek i sníh

PamukkalePamukkale

Turecká krajina je neuvěřitelně bohatá na přírodní scenérie, v čele s biblickou horou Ararat ležící v nadmořské výšce 5 137 m, jejíž vrchol je po celý rok pokryt souvislou vrstvou sněhu. V kontrastu s pobřežím lemovaným dlouhými písčitými plážemi tak vytváří nádhernou a neopakovatelnou kulisu, která vám doslova vyrazí dech.

Jednou z největších přírodních atrakcí Turecka je Pamukkale, neboli bavlněný hrad. Jedná se o unikátní svah pokrytý sněhově bílým travertinem, který nemá na světě obdoby.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

3. Moře: krása v čele s Modrou lagunou

Středozemní mořeStředozemní moře

Turecké pobřeží omývají vody hned čtyř různých moří: Středozemního moře na jihu, Černého moře na severu, Egejského moře na západě a Marmanského moře na severozápadě. Není divu, že je Turecko pověstné pro své dlouhé písečné pláže a průzračně azurové moře.

K nejvyhledávanějším turistickým letoviskům patří Turecká riviéra s pobřežím Středozemního moře a pobřeží Egejského moře, které je rájem milovníků kombinace historie, zelené přírody a koupání. Najdete tady Modrou lagunu Ölüdeniz, která je dlouhodobě považována za jednu z nejkrásnějších pláží světa.

4. Turecká gastronomie: všemi milovaný kebab

Oblíbený kebabOblíbený kebab

Turecká gastronomie je velmi rozmanitá a do jisté míry ovlivněná kuchyněmi střední Asie, Blízkého východu, Balkánu, a samozřejmě tou středomořskou. Národním tureckým jídlem je i u nás dobře známý kebab, který se nejčastěji připravuje z jehněčího masa, ale setkat se můžete i s rybí nebo kuřecí variantou.

Čtení na podobné téma5 nejlepších sladkostí Turecka: Co musíte v zemi hvězdy a půlměsíce ochutnat? Přečíst

Mezi další tradiční turecké pokrmy patří třeba pilaf, manti či lahmacun, který je považován za tureckou verzi pizzy. Tureckým národním nápojem je čaj, který se pije před jídlem, po jídle a v podstatě kdykoli během dne. Je velmi silný, hodně slazený a podává se v malých skleničkách připomínajících svým tvarem tulipán.  

5. Turecké lázně Hamam: relax na třetí

Turecké lázně HamamTurecké lázně Hamam

Turecké lázně Hamam jsou celosvětově proslulé a odjakživa patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím každého tureckého města, proto by byl doslova hřích si jejich návštěvu na svých cestách nechat ujít.

Tradiční turecké lázně jsou ideálním místem pro relaxaci i odpočinek od rušných všedních dní. Dopřát si můžete nejenom saunu a parní lázeň, ale také bahenní koupel a pravou tureckou masáž, při níž očistíte tělo i mysl.

6. Místní bazary: neostýchejte se a smlouvejte!

Velký bazarVelký bazar

Do Turecka můžete vyrazit nejen za orientální atmosférou, ale také za nákupy. K těm však neslouží pouze klasické obchody, ale především bohaté a pestré bazary, kde seženete vše, od koření přes suvenýry až po oblečení. Narazíte na ně v podstatě v každém větším letovisku.

Největším a nejznámějším z nich je bezesporu Grand Bazar v Istanbulu. V labyrintu úzkých uliček si přijdou na své milovníci nakupování, ale i ti, kteří chtějí nasát místní atmosféru. Při nákupech v bazarech je běžné smlouvání, které má v turecké kultuře dlouholetou tradici. Uvedená cena často nebývá konečná a mnohdy se dá snížit až na polovinu. Proto se neostýchejte a smlouvejte!

Čtení na podobné téma10 věcí, které si musíte přivézt z Turecka: tipy a triky k nákupu zlata, kůže i kořeníPřečíst

7. Vodní dýmky: tradiční suvenýr

Vodní dýmka s čajemVodní dýmka s čajem

Kouření vodních dýmek je oblíbeným rituálem, který spatříte všude na svých cestách po Orientu. Turecko není žádnou výjimkou. Každý, kdo již Turecko nebo jinou islámskou zemi navštívil, ví, jak taková vodní dýmka vypadá. Kouření vodních dýmek spolu s popíjením tureckého čaje vytváří ideální relaxační atmosféru při přátelských setkáních.

Vodní dýmky jsou oblíbeným produktem s dlouhou tradicí, a pokud nadchnou i vás, můžete si jednu z nich přivézt domů jako suvenýr. K dostání jsou dýmky nejrůznějších tvarů, barev i velikostí – od malých až po ty obří. Nezapomeňte přikoupit i kvalitní turecký tabák, který má nepřeberné množství různých příchutí.

8. Lidé: pohostinnost po turecku

Turci jsou přátelští a milíTurci jsou přátelští a milí

Možná to bude znít jako klišé, ale jedním z důvodů, proč vyrazit do Turecka, jsou místní obyvatelé. Turci jsou vesměs přátelští, ochotní a neuvěřitelně pohostinní. Můžete namítnout, že se pohostinnost místních obyvatel vyzdvihuje v každé zemi, ale dle našich zkušeností je to pravda.

Pokud se ztratíte, vždy vám ochotně poradí, a dokonce vám ukážou i další místní zajímavosti nebo vás pozvou na čaj, případně na večeři, aniž by za to na oplátku něco očekávali. V turistických oblastech je to samozřejmě trochu jiné, všude jinde je však pohostinnost místních obyvatel opravdu upřímná.

9. Kvalita a cena: hodně muziky za málo peněz

Nakupovat v Turecku se vyplatíNakupovat v Turecku se vyplatí

V porovnání s jinými dovolenkovými destinacemi je poměr ceny a kvality nabízených služeb to, co dělá z Turecka velmi atraktivní destinaci. V Turecku je obecně lacino, a přestože pobřežní letoviska patří k těm dražším lokalitám v Turecku, i tak je ve většině z nich levněji než v České republice.

V porovnání s Řeckem jsou ceny v Turecku stále poloviční a úroveň služeb v letoviscích je srovnatelná se západní Evropou.

10. Istanbul: most k poznání

IstanbulIstanbul

Mekkou Turecka je nepochybně Istanbul, což je kapitola sama pro sebe. Již od nepaměti byl mostem spojujícím evropskou a asijskou kulturu. Pro většinu západních turistů bývá Istanbul vůbec prvním setkáním s islámskou a arabskou architekturou i kulturou. Typické turecké mešity můžete potkat na každém kroku.

Město ležící na pomezí dvou kontinentů rozděluje Bosporská úžina. Jeho největší výhodou je to, že ta nejzajímavější místa naleznete na relativně malé ploše. Mezi nejznámější istanbulské památky patří Hagia Sofia, Modrá mešita, Tulipánová mešita, Sulejmanova mešita, palác Topkapi, palác Dolmabahance, Konstantinův sloup, Jerebatanské cisterny, Velký bazar, Hippodrom, věž Galata a Valentův akvadukt.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 26 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-turecko/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024