10 důvodů, proč navštívit Českou republiku: hrady, zámky, nádherná příroda a skvělá kuchyně

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 18515x

Česká republika je místem, které uspokojí i nejnáročnějšího cestovatele.

Není nutné za každou cenu jezdit do zahraničí, abyste ukojili svou touhu po poznání dosud neznámého. Česká republika je místem, které uspokojí i nejnáročnějšího cestovatele. Jedinečná historická města, výborná gastronomie, kouzelná příroda a to vše provází známá česká pohostinnost.

1. Bohatá historie

OlomoucOlomouc

Díky své poloze sehrála Česká republika velice důležitou roli na historické scéně střední Evropy. Po stopách minulosti můžete pátrat na hradech, zámcích, v různých muzeích nebo v uličkách nádherných historických měst, z nichž asi nejznámější je hlavní město Praha následovaná dalšími historickými městy, jako je Žatec, Hradec Králové, Olomouc, Ústí nad Labem, Brno, Kroměříž, Ostrava, Opava a mnohé další.

Ve světě si získala Česká republika svůj věhlas také díky mnoha slavným osobnostem, které významně zasáhly do různých odvětví lidského života. Ať se jednalo o politickou scénu, umění, sport či příspěvek k vědeckému a technickému pokroku.

Uveďme aspoň některá zvučná jména, která pomohou cizincům přiblížit naši malou zemičku. Z historických postav bude jistě všem znám král Karel IV., z politického prostředí se k těm nejznámějším řadí T. G. Masaryk či Václav Havel, sportovním fanouškům napoví jména jako Jaromír Jágr, Petr Čech, milovníkům knih bude jistě dobře známé jméno Franz Kafka či Karel Čapek.

2. České tradice a lidové zvyky

VánočkaVánočka

Šmigrust na Velikonoce, polibek pod rozkvetlou třešní na prvního máje, vinobraní na podzim, pečení vánočního cukroví v prosinci a mnohé další zvyky a tradice patří neodmyslitelně do každého českého kalendáře. Část těchto zvyků má svůj původ v církevní tradici, jiné jsou spojeny spíše s hospodářskou tradicí, která se odvíjela od ukončení nějaké významné činnosti v hospodářství.

3. České hrady a zámky

Zámek HlubokáZámek Hluboká

Česká republika je doslova protkaná množstvím hradů a zámků. Jsou oblíbeným výletním místem pro rodiny s dětmi či cílem mnoha romantických procházek zamilovaných, některé z nich dodnes slouží jako dějiště různých akcí, jarmarků, divadelních představení a jiných aktivit.

Z mnohých jsou dnes již pouze zříceniny. Většina je však stále přístupná široké veřejnosti. Za minimální vstupné si lze od zkušených průvodců vyposlechnout pohnutou historii, „seznámit se“ s bývalými obyvateli a především prozkoumat samotné interiéry těchto historických budov.

Vypisovat zde jména hradů a zámků nemá smysl, jelikož seznam by byl takříkajíc nekonečný. Zmíníme však alespoň tři nejznámější. Mezi ty jistě patří Pražský hrad, který je dle Guinessovy knihy rekordů považován za největší hrad na světě, dále zámek Hluboká, který se řadí k těm nejkrásnějším zámkům v celé republice či brněnská dominanta města, hrad Špilberk.

4. Turistika

Nádherná příroda ŠumavyNádherná příroda Šumavy

Adrenalinové sjíždění řek, mnohakilometrové túry českou přírodou, zimní radovánky na horách či letní stanování u rybníku, to vše a mnohem více v průběhu roku nabízí rozmanité české prostředí. Prostě mnoho důvodů proč strávit dovolenou v Česku. Celé území je protkáno nejrůznějšími cyklotrasami a turistickými stezkami. Rybníky, jezera, hory, skalní útvary, každý si zde jistě najde to svoje. Zmíníme alespoň některé z míst, které je možné navštívit.

Jedinečným místem je jistojistě největší přirozená skalní brána na evropském kontinentu, Pravčická brána, nacházející se na území Českého Švýcarska. Nesrovnatelný zážitek vám zaručí také návštěva Prachovských skal, jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších skalních měst u nás a nachází se v CHKO Český ráj. Pokud budete projíždět v blízkosti Moravského krasu, určitě navštivte naši nejznámější propast, propast Macocha.

5. Lázeňství

Promenáda v Karlových VarechPromenáda v Karlových Varech

Česká republika je ve světě známá také díky svému lázeňství, které zde má bohatou historii. V cizině asi nejznámější jsou západočeské lázně Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně. Na Moravě pak k těm nejoblíbenějším patří lázně Luhačovice.

Počátky lázeňství v ČR sahají až do 15. století, kdy začaly být minerální vody vyvěrající na našem území využívány k unikátním léčebným metodám. Kolem těchto míst se postupně budovala lázeňská města, která jsou díky své lázeňské architektuře a krásné okolní přírodě dodnes oblíbeným místem návštěvníků.

6. Pivovarnictví

České pivoČeské pivo

Česká republika se pyšní jasným prvenstvím ve světové spotřebě piva a není ani divu. Pivo je asi nejoblíbenějším národním nápojem. Své čestné místo zaujímá i v české historii. Již v roce 993 měl biskup Vojtěch při vysvěcení Břevnovského kláštera zakázat mnichům vařit pivo a to z toho důvodu, že se této činnosti věnovali více než péči o své „ovečky“. Nejstarším oficiálním dokladem potvrzujícím výrobu piva na našem území je však až listina krále Vratislava II. z roku 1088.

Od roku 2008 je „české pivo“ chráněným zeměpisným označením. Mělo by se tak předejít zneužití tohoto označení. České pivo se těší obrovské oblibě ve světě. Ročně je vyváženo především do evropských zemí, jako je Německo, Slovensko, Švédsko, Rusko a mnohé další více než 2 miliony hektolitrů tohoto zlatavého moku.

7. Sklenku vína?

Navštivte typický vinný sklípekNavštivte typický vinný sklípek

Patříte-li však do skupiny, která upřednostňuje spíše konzumaci vína, tak si jistě nenecháte ujít návštěvu tradičního vinného sklípku. Česká republika se pyšní dokonce dvěma vinařskými oblastmi. Oblast Čechy, dělící se dále na Mělnickou a Litoměřickou podoblast, a oblast moravská, která se dělí na 4 podoblasti, Mikulovskou, Slováckou, Velkopopovickou a Znojemskou.

Největšího rozmachu se dostalo českému vinařství v období před třicetiletou válkou, kdy dohromady činila plocha všech vinic více než 35 000 ha. Dnes se mluví pouze o 19 000 hektarech vinic, které jsou soustředěny především na jižní Moravě. Svůj věhlas mají česká a moravská vína také ve světě.

Čeští vinaři si pravidelně přivážejí nejrůznější mezinárodní ocenění ze světových soutěží vín. Oblíbenou činností vinařů je šlechtění vín. Také na tomto poli slaví Česká republika velké úspěchy, dokazují to české odrůdy červených vín Cabernet Moravia a André či nová odrůda vína bílého Muškát moravský.

8. Česká gastronomie

Svíčková s knedlíkemSvíčková s knedlíkem

Český národ však není známý pouze svým nadšením pro pivo a víno. Češi jsou rovněž zdatnými jedlíky, potrpíme si na teplou kuchyni. Velké oblibě se u nás těší polévky, jako je kuřecí vývar, zeleninová polévka či česneková na spravení. Českou specialitou je polévka podávána v chlebu.

Odborníky jsme především na různé druhy omáček s knedlíky jako přílohou. Nejtypičtější omáčkou je pravá svíčková. Snad v každé správné české hospodě dostanete k jídlu také českou specialitu knedlo-vepřo-zelo. Nesmíme také opomenout zmínit dezerty.

České hospodyňky jsou výborné ve vymýšlení nejrůznějších variant buchet, koláčů a dortů. Oblíbeným dezertem je také uvařený puding s piškoty a ovocem. České večírky a oslavy se většinou neobejdou bez obložených chlebíčků a jednohubek s rozmanitými pomazánkami.

Mezi typicky české nápoje patří kromě piva i domácí slivovice. Oblíbené jsou také bylinkové alkoholické nápoje jako Fernet a Becherovka. Pokud patříte mezi abstinenty, můžete oběd spláchnout Kofolou či vodou Mattoni.

9. Česká kultura

Divadlo na VinohradechDivadlo na Vinohradech

Český národ se vždy řadil k národům kulturním a vzdělaným. Své kořeny má česká kultura již v dávné historii. Ačkoliv v průběhu let došlo několikrát k úpadku české kultury ať už z důvodů politických či ekonomických, vždy zde existovala skupina lidí, kteří ji udržovali při životě.

Kultura vás v ČR obklopuje téměř na každém kroku. Existuje zde nespočet divadel, kin, muzeí, galerií, sportovních hal a dalších kulturních míst. Každoročně v létě probíhá pod širým nebem plejáda festivalů, ať už hudebních či filmových.

Mezi ty nejnavštěvovanější hudební festivaly se řadí Colours of Ostrava, Sázavafest, velice oblíbeným je také festival České hrady a Hip Hop kemp. Pravidelně je navštěvují desítky tisíc hudebních fanoušků. V ČR největším a ve střední Evropě asi nejprestižnějším filmovým festivalem je festival v Karlových Varech. Každoročně se zde objevují světoznámí filmoví tvůrci.

10. Zlaté české ručičky

Auto ŠkodaAuto Škoda

Češi jsou národ šikovný a zručný. Důkazem toho je ve světě velice známé české sklo a porcelán. Mnohaletou tradici má rovněž ve světě česká bižuterie. Náročnějším uživatelům jistě neunikla auta značky Škoda. Škoda patří od roku 1991 pod koncern Volskwagenu.

Ročně se jak pro domácí a zahraniční trh vyrobí přes půl milionu vozidel. Poněkud méně známým exportním zbožím jsou pak padákové kluzáky či klavíry značky Petrof. Nejde zde rovněž nezmínit obuvnickou společnost Baťa, která byla založena již v roce 1894.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-ceskou-republiku/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024