Ostrava: ocelové město s pestrou nabídkou zajímavých míst

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8424x

Techničtí nadšenci by jistě neměli vynechat návštěvu Dolní oblasti Vítkovic.

Víte, že...

V roce 2015 byla v Dolní oblasti Vítkovic otevřena Bolt Tower Cafe? U slavnostního otevření nechyběl ani sám běžec Usain Bolt.

„Region razovitý“, přesně těmito slovy vystihl Ostravu známý český písničkář Jaromír Nohavica. Toto ocelové město však nabízí návštěvníkům mnohem více než rázovitou povahu svých obyvatel.

Dolní oblast Vítkovice

Techničtí nadšenci by jistě neměli vynechat návštěvu Dolní oblasti Vítkovic. Průmyslová výroba zde byla ukončena již roku 1998 a od té doby bylo místo opuštěné. Za poslední dva roky zde však bylo vybudováno jedinečné muzeum  Svět techniky. Je možné jej rozdělit na Malý a Velký svět techniky.

Muzeum se svým návštěvníkům snaží zábavnou formou přiblížit zajímavosti vědy a technického pokroku. Stálé expozice tvoří Dětský svět, určený nejmenším návštěvníkům od 2 do 6 let, dále Svět objevů a vědy, který vysvětluje, jak přesně fungují struktury dnešního světa a nové technologie.

Vazbou mezi člověkem a světem kolem nás se blíže zabývá expozice Svět civilizace. Největší rozlohu pak zabírá expozice Svět přírody, která by měla pomoci návštěvníkům lépe pochopit svět kolem nás. Součástí celého projektu je nepřeberné množství doprovodných programů a akcí.

Důl Michal

Mezi další technické památky v Ostravě patří rozhodně také Důl Michal, který je od roku 1995 veden jako národní kulturní památka, a to především z toho důvodu, že veškeré průmyslové budovy jsou zachovány v původním stavu. Dnes slouží toto místo jako muzeum.

Při prohlídce si návštěvníci projdou stejnou trasu, kterou absolvovali samotní horníci každý pracovní den. Jistě se také neubráníte pocitu, že na vás z každého koutu dýchá historie tehdejších dní. 

Landek Park

Dějiny těžby uhlí na Ostravsku a Karvinsku, možnost sfárat do podzemních štol či projížďka původním důlním vlakem, to vše vás čeká při návštěvě největšího hornického muzea v České republice – Landek Park, které je široké veřejnosti zpřístupněné od roku 1993.

Roku 1992 se stal Landek národní přírodní památkou, která má svůj věhlas také v zahraničí a to převážně díky nálezu Landecké Venuše, která je jedinečná svým štíhlým tvarem.

Slezkoostravský hrad

Blízko centra se nachází Slezskoostravský hrad. K hradu přiléhá hradní věž, která je nejvyšší budovou celého areálu. V jednotlivých patrech se pak nacházejí stálé výstavy, které je možné navštívit, například expozice šedesáti panenek oblečených v historických pracovních krojích.

Od roku 2008 si mohou návštěvníci hradu prohlédnout také dobovou hradní kovárnu či novou hradní kapli Jana Czupryniaka. Velkým lákadlem se staly sklepní prostory hradu. K vidění jsou zde velká akvária se sladkovodními rybami, především dětem je určeno muzeum čarodějnic. A co by to bylo za pořádný hradní sklep bez mučírny?

Prohlídku je možné zakončit u expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu. Právě v areálu Slezkoostravského hradu ožívají každé léto hrdinové Shakespearových her při Letních Shakespearovských slavnostech. Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské a mnoho dalších představení hraných pod širým nebem mají nezapomenutelnou atmosféru. Nenechte si ji ujít ani vy!

Miniuni

A především nadšeným cestovatelům je určena další turistická atrakce. Prohlédnout si Eiffelovu věž, Big Ben, Šikmou věž či Rhódský kolos během jednoho odpoledne? Zdá se vám to nemožné? Určitě ne ve světe miniatur Miniuni.

V měřítku 1:25 zde na vás čekají nejvýznamnější budovy evropských měst. Pravidelně se zde pořádají mnohé další výstavy a akce určené nejen dětem, ale i dospělým. Svět miniatur naleznete v areálu Výstaviště Černá louka.

ZOO

V případě hezkého počasí se rovněž můžete vydat na výpravu za exotickými zvířaty do ostravské ZOO. Ta se jako jediná v zemi může pyšnit tím, že se jí podařilo odchovat mládě slona indického. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci celého areálu se ZOO stala příjemným místem odpočinku.

Radnice

Ostravu jako na dlani budete mít při návštěvě největší radniční budovy, pokud vystoupáte na radniční věž, která má úctyhodných 85,6 m, vyhlídková terasa se však nachází v „pouhých“ 72 metrech. I tato výška vám však během hezkého počasí zaručí rozhled až k horám Beskyd a Jeseníků. Kouzelný pohled na noční rozsvícenou Ostravu je pak z haldy Emy – uměle vytvořený kopec, který je zároveň nejvyšším bodem města.

Stodolní ulice

V případě Ostravy nesmíme opomenout zmínit asi nejvyhlášenější ulici města – Stodolní. Desítky barů, diskoték a restaurací sem lákají především o víkendu mladou a střední generaci.    

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrava/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024