Olomouc: univerzitní město s nádhernými památkami

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7586x

Olomouc, hlavní hanácká metropole, město studentů a především jedno z historicky nejvýznamnějších míst České republiky.

Olomóc, hlavní hanácká metropole, město studentů a především jedno z historicky nejvýznamnějších míst České republiky láká svou atmosférou každoročně tisíce návštěvníků. Projděte si i vy nejdůležitější památky Olomouce, které byste na svých toulkách neměli vynechat.

Na Václavském pahorku se nachází Olomoucký hrad, kde byl za nevyjasněných okolností zavražděn poslední přemyslovec, Václav III. Po jeho skonu vymřel přemyslovský rod po meči a začaly boje o český trůn. Samotný hrad byl postaven v románském stylu a první zmínka o něm je již z roku 1055 v Kosmově kronice. Podmanivou atmosféru hradu umocňují nástěnné malby z doby pozdní gotiky a rané renesance.

Dominantou Horního náměstí je renesanční budova olomoucké radnice spolu s orlojem. Ten je zasazen do severní fasády radnice. Spolu se stavbou budovy radnice zároveň probíhala ve 20. letech 15. století rovněž stavba radniční věže. Samotná věž má v dnešní době 75 metrů a milovníci výšek si mohou celou Olomouc prohlédnout z vyhlídkového ochozu věže.

Sloup Nejsvětější trojice

Další památkou Olomouce, kterou nemůžete minout, je barokní sloup Nejsvětější trojice, který sahá do výše 35 metrů. Také tato stavba se pyšní svým vlastním nej, s více než 40 sochami se totiž jedná o nejvyšší sousoší v České republice. Při jeho posvěcení v roce 1754 byla samotná císařovna Marie Terezie.

Od roku 1995 je sloup Nejsvětější trojice veden jako národní kulturní památka a roku 2000 byl dokonce připsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na Dolním náměstí pak stojí Mariánský morový sloup, který byl postaven na památku obětí moru v 18. století. Také ten se řadí mezi české národní památky.

Barokní kašny

K Olomouci neodmyslitelně patří také soubor šesti olomouckých barokních kašen (Herkulova kašna, Caesarova kašna, Jupiterova kašna, Kašna Tritonů, Merkurova kašna, Neptunova kašna). Ty jsou zdobeny antickou tématikou. Dříve byl jejich účel spíše praktický, sloužily k zásobování Olomouce vodou, dnes se jejich uměleckým zpracováním kochají kolemjdoucí.

Roku 2002 se k tomuto souboru kašen přidala Arionova kašna vytvořena známým olomouckým rodákem, sochařem Ivanem Theimrem. Celou skupinu olomouckých kašen nakonec uzavírá fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra, slavnostně odhalena v roce 2007.

Olomoucký aquapark

Především v létě je obrovským lákadlem olomoucký aquapark. Součástí je venkovní bazén, otevřený od května do srpna, a vnitřní areál otevřený nepřetržitě. Nejen děti si jistě užijí spoustu zábavy při vodních hrách, sjíždění toboganů a skluzavek.

V případě, že máte v plánu spíše mírnější relaxaci, je možné navštívit saunu či se nechat uvolnit při masáži. Po aktivně stráveném dni každému jistě vyhládne. V areálu jsou situovány hned 4 restaurační zařízení, samoobslužná restaurace, bistro, bar a letní restaurace. Jistě si z široké nabídky občerstvení vyberete.

Svatý Kopeček

Asi 8 km od centra Olomouce se v nadmořské výšce 382 m. n. m. rozkládá nejoblíbenější výletní a poutní místo v celém okolí – Svatý Kopeček. Turisté si zde mohou prohlédnout nádhernou barokní baziliku Navštívení Panny Marie. Se Svatým Kopečkem si rovněž každý z nás spojí olomouckou ZOO.

Ta byla slavnostně otevřena 3. 6. 1956 a dnes je domovem více než 300 různých druhů zvířat. Návštěvníci zde mají možnost prohlédnout si největší žraločí akvárium v ČR.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/olomouc/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024