Praha: 10 míst, které byste při návštěvě hlavního města neměli minout

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 34055x

Podívejte se na 10 míst, které byste měli v Praze navštívit.

Jedno z nejkrásnějších historických měst světa, srdce Evropy, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. To vše a mnohem více je Praha, hlavní město České republiky. Podívejte se na 10 míst, které byste měli v Praze navštívit.

1. Pražský hrad

Noční Pražský hradNoční Pražský hrad

Pražský hrad je pravděpodobně nejvýznamnější českou památkou. Sídlo českých panovníků, nyní sídlo prezidenta republiky, bylo založeno v 9. století knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Pražský hrad se rozkládá na ploše 70 000 m² a je zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší hradní komplex na světě. Rovněž se také řadí mezi památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Je tvořen souborem paláců a církevních staveb. Jednou z nich je velice známá katedrála sv. Víta, ve které jsou uloženy korunovační klenoty. Součástí hradního komplexu jsou také zahrady nabízející nádherný výhled na historické centrum města. Vstup do hradního areálu je ze všech stran střežen hradní stráží.

2. Staroměstské náměstí

Nejstarším náměstím historické Prahy je Staroměstské náměstí, jeho vznik se datuje do 12. století. Na náměstí se nachází Staroměstská radnice s jedním z nejznámějších orlojů na světě. Náměstí je obklopeno mnoha nádhernými historickými budovami a přímo uprostřed náměstí stojí socha Jana Husa.

3. Karlův most

Karlův mostKarlův most

Nejstarším dochovaným pražským mostem je Karlův most z 14. století. Základní kámen byl položen samotným Karlem IV. roku 1357. Stavba dále probíhala pod vedením zkušeného stavitele Petra Parléře. V průběhu 18. století bylo na Karlův most přidáno 30 soch a sousoší. V 19. století zde začaly jezdit koňské tramvaje, které byly však později nahrazeny elektrickou dráhou a autobusy. Od roku 1965 však most slouží pouze pro pěší.

4. Chrám sv. Mikuláše

Barokní chrám sv. Mikuláše byl navržen architekty Kryštofem a Kiliánem Dienzenhoferovými a jeho stavba trvala přes padesát let. Dnes je neodmyslitelnou součástí Malé Strany. K chrámu patří také 65 metrů vysoká vyhlídková věž, která je přístupná veřejnosti.

5. Petřín

PetřínPetřín

Petřín, 327 metrů vysoký kopec v centru Prahy dnes patří spolu s Petřínskou rozhlednou k oblíbeným místům zamilovaných párů. Až do 14. století však sloužilo jako popraviště k trestání velkých protistátních přečinů. Dnes zde stojí několik objektů, které činí z Petřína ideální místo vyzývající k procházkám.

6. Židovské město

Josefov – Pražské židovské město dnes už připomíná pouze zlomek původního ghetta rozléhajícího se na ploše 93 000 m2. Jeho součástí je několik synagog a židovský hřbitov. Náhrobní kameny obsahují kromě dat narození a úmrtí také zajímavé informace o životě zemřelého. Také tam jsou vyobrazeny různé symboly znázorňující např. povolání.

7. Loreta

Další barokní památkou je Loreta. Loretu navrhl italský architekt Giovanni Orsim. V průčelí na hodinové věži je umístěna zvonkohra, která se skládá ze 30 zvonů a zvonků. Ty se nikdy nehýbou, rozeznívají je kladívka. Poprvé se rozezněla roku 1695 a je možné ji slyšet i dnes, každou celou hodinu.

8. Vyšehrad

VyšehradVyšehrad

Vyšehrad je bývalým sídlem českých panovníků tyčící se nad pravým břehem Vltavy. Kromě samotného hradu se zde nachází další historické objekty, např. Románský chrám sv. Petra a Pavla a rotunda sv. Martina. Nesmíme také opomenout hřbitov, kde jsou pohřbeny významné české osobnosti, jako například Božena Němčová a Svatopluk Čech.

9. Národní divadlo

Národní divadloNárodní divadlo

Další budovou, kterou bychom neměli zapomenout zmínit, je Národní divadlo, které bylo postaveno na základě veřejné sbírky. Stavba probíhala v letech 1868–1881. Prvním představením byla Libuše od Bedřicha Smetany. V provozu však bylo divadlo pouhé dva měsíce, načež byla budova zničena požárem. Obnoveno bylo až roku 1883. Novorenesanční stavba architekta Josefa Zítka se dodnes řadí mezi nejvýznamnější památky Prahy.

10. Trojský zámek

Barokní zámek Troja stojí stejně jako Vyšehrad na pravém břehu Vltavy. Kolem zámku se nachází nadherná rozsáhlá zámecká zahrada s malým přírodním bludištěm, mnoha okrasnými stromy, dále ji zdobí fontány a terakotové vázy. Každého návštěvníka jistě zaujme fresková výzdoba znázorňující vítězství Habsburků nad Turky u Vídně v hlavním sále zámku.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/praha/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024