10 důvodů, proč navštívit Island: inspirativní klid, sopečná krása a polární záře (nejen) na fotkách

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 33854x

Pozorovat polární záři, jíst žraloky, obdivovat gejzíry a vodopády... A co ještě Island nabídne?

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Island je země, která je cestovatelským snem nejednoho z nás. Stačí, abyste zhlédli fotografie, kterých je plný internet, přečetli jednu z mnoha fotopublikací, nebo jen jedinkrát pohlédli z letadla při cestě z Evropy do Ameriky. Kdo má srdce cestovatele, okamžitě se zamiluje...

1. Ostrov, kde (nejen) gejzíry tvoří krajinu

Geysir StrokkurGeysir Strokkur

Hlavním trhákem a atrakcí číslo jedna je na Islandu bezesporu příroda. Gejzíry, ledovce, jezera, vodopády a řeky. To je pestrá vodní říše. Severoevropský ostrov je doslova protkán vodní soustavou, která je na mnoha místech ovlivňována termální činností pod zemským povrchem.

Island je proto jedním z nemnoha zemských míst, kde můžeme pozorovat úžasnou show činných gejzírů, projevů tzv. geotermální činnosti. Magnetem pro turisty je tzv. Zlatý okruh, který se nachází nedaleko Reykjavíku. Toto úžasné místo zahrnuje vodopád Gullfos, masu vod řeky Hvíta řítících se do údolí.

Další zastávkou okruhu je oblast Geysir, kde naleznete několik, v různých časových obdobích, tryskajících gejzírů.

Turisticky atraktivní oblasti pak doplňuje ještě Národní park Thingvellir, který je nádhernou ukázkou sopečné tvorby krajiny.

2. Kde se vzala Země věčného ledu?

Island je ostrov, pod kterým je sice k zemskému jádru blíže než na většině míst světa, přesto je to díky zeměpisné šířce země s vynikajícími podmínkami pro tvorbu ledovců. A tak jsou tyto obrovské zásobárny vody na ostrově fenoménem. 

Pod tlustou vrstvou ledu jsou často ukrytá jezera. Jak ledovce tají, vznikají vodopády a řeky, které společně tvoří úžasnou ledovou tvář Islandu.

Nejznámějším z ledovců je pravděpodobně Vatnajökull, dosahující rozlohy více než 8000 km2, a zabírající téměř 10 procent celkové rozlohy země. Je tak jedním z největších ledovců na planetě vůbec. Jeho průměrná tloušťka je místy až půl kilometru!

3. Fotografický ráj to na pohled

Fotky z Islandu vás zajisté oslovíFotky z Islandu vás zajisté osloví

Jste-li cestovatel, který na svět hledí přes hledáček fotoaparátu, je pro vás Island tou správnou volbou. Vždyť kdo z nás se někdy nezasnil nad fotografiemi úžasné přírody, aby pak z popisku zjistil, že jsou pořízené právě na Islandu.

Čas na tomto severoevropském ostrově plyne pomaleji, bez zbytečných velkoměstských stresů. Je tedy dostatek prostoru na rozmýšlení, na procházku, na čekání na to správné světlo. Jen se podívejte do některé z islandských fotogalerií a nechte se k tomuto uměleckému koníčku také nalákat.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

4. Strohá severská architektura plná inspirativního klidu

Seveřané dlouhodobě platí za skvělé architekty. Prvenství sice drží Švédové a Norové, těch je však nepoměrně více. Přesto i zde, na ostrově s 300 tisíci obyvateli, najdete vynikající příklady tzv. severské architektury, jež je dokonalým příkladem splynutí s krajinou.

Tento styl upřednostňuje jednoduché tvary a minimalistické pojetí. Líbí se vám? Pak jistě oceníte návštěvu Reykjavícké koncertní haly a konferenčního centra Harpa, otevřené v květnu 2011. Obdivovat pak budete i budovu Hallgrímskirkju, luteránský farní kostel, který je díky své výšce 73 metrů nejvyšším kostelem na ostrově.

5. Nejlepší fotbalisté Evropy?!

Fotbalisté Islandu letos všechny překvapiliFotbalisté Islandu letos všechny překvapili

O fenoménu islandského fotbalu se dnes mluví trochu s nadsázkou. Kdo sledoval EURO 2016, pořádané ve Francii, ví, že Islanďané zazářili a stali se velkým překvapením turnaje.

Jako amatéři islandští chlapci zdolali dokonce i urputné Angličany a dostali se až do čtvrtfinále. Fanouškovskou základnu tak u svých krajanů měli víc než slušnou.

6. Horká země s magickými ságami

Tak jako všechny severské země má i Island historii postavenou na ságách. Sám termín sága pochází z islandského slova saga. Většinou je to epický příběh, dávné skandinávské historie, který vypráví o dobyvačných výpravách, osidlování území nebo o bojích mezi jednotlivými klany.

Zkuste si s sebou na Island vzít některou z u nás vydaných knih, severských ság, a dopřejte si nezapomenutelný kulturní zážitek. Mraky válející se nad krajinou a nad mrazivým Atlantikem vám totiž krásně dokreslí poetické čtení o historii severských zemí.

7. Je libo odjedovatělého“ žraloka z hlíny?

Rybí trh na IslanduRybí trh na Islandu

Island je ostrovní země položená daleko od břehů evropského pevninského kontinentu. Po staletí tedy byli její obyvatelé odkázáni v kuchyni na co ostrov vzal. Kuchyně tak byla založena hlavně na rybách, mořských plodech, bramborách a obilovinách.

Vzhledem k dlouhým zimám bylo ale potřeba potraviny skladovat, udit a solit. A právě z doby minulé pochází jedna z velkých pochoutek. Jen málokdo, i z místních, pozře tzv. hákarl, maso grónského žraloka velikého, které je jedovaté. Zakopává se tak na několik měsíců půl metrů pod zem, aby půda z masa jedovaté látky vytáhla.

8. Pro milovníky 4×4 ideální terén

Na Islandu je silniční síť rozdělena na dvě skupiny. Okružní silnice a ta nej turistická lákadla jsou přístupná pro běžná vozidla a autobusy. Na odlehlá místa ve vnitrozemí se však dostanete pouze po silnicích, které jsou dostupné jen pomocí vozidel s pohonem 4×4.

Islanďané jsou i na tuto skutečnost připravení. Ostrov je zásoben mapami nezpevněných cest, vozidly kategorie 4×4, vybavenými kempy, kde lze strávit poklidnou noc, ale i organizacemi, které vás na takovýto výlet rády vezmou. Jste-li milovníky jízdy v náročném terénu, určitě vás Island nezklame.

9. Fascinuje Vás geologie ? Navštivte učebnici dějin země

Sopka EyjafjallajökullSopka Eyjafjallajökull

Ostrov, na kterém leží stát Island, se nachází v místech, kde se setkávají dvě tektonické desky. Je tedy stále tektonicky činný. A co to znamená? Kromě gejzírů tady najdeme velké množství stále činných sopek, lávových polí, bahenních sopek a občas můžeme zažít i zemětřesení.

Krajinu ostrova tvoří horniny jako je pemza, čedič nebo tufy. Ten, kdo je obdivovatelem takovéto neklidné, měsíční krajiny, tady najde svůj ráj.

Láva pokrývá přes deset procent povrchu ostrova. Vždyť kdo by si dnes nevzpomněl na sopku Eyjafjallajökullu, která svou činností v roce 2010 ochromila leteckou dopravu Evropy.

Legendární je i sopka Hekla, o které se ve středověku věřilo, že je vstupem do pekla.

10. Tam, kde uvidíte polární záři aneb auroru borealis

Jev pro středoevropany magický a pro Island typický… Aurora borealis neboli polární záře, je zajímavý úkaz vznikající vysoko nad Zemí (přibližně v 1000 kilometrech). Částice ze sluneční erupce jsou neseny větrem s molekulami atmosféry a vytvářejí tak unikátní světelný obraz. Toto elektromagnetické záření je totiž viditelné v našem spektru světla.

Budete-li  mít štěstí, můžete občas na Islandu, od podzimu do jara za jasných a velmi chladných nocí, zpozorovat tento úžasný světelný jev pouhým okem.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-island/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024