Harpa: Cenami ověnčená koncertní síň

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3762x

Harpa byla navržena dánskou stavební firmou ve spolupráci s dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ReykjavíkuZobraz zájezdy

Víte, že...

V Harpě jsou návštěvníkům k dispozici dvě restaurace, v 1. a ve 4. patře? Rovněž obchody nejen se suvenýry, ale i s knihami, hudebními nosiči či květinami a denně jsou turistům k dispozici rovněž komentované prohlídky.

Harpa je už v současné době považovaná za jeden ze stavebních symbolů hlavního města Islandu a najdeme jej nedaleko reykjavíckého přístavu u Atlantického oceánu. Inaugurační koncert byl v Harpě uspořádán 4. května 2011 a od té doby ji navštívilo již více než 5 milionů návštěvníků.

Ocenění za architekturu

Harpa byla navržena dánskou stavební firmou ve spolupráci s dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem. Kostra stavby je tvořena ocelovou konstrukcí, která je pokryta geometricky tvarovanými skleněnými panely různých barev.

Tato koncertní síň je považována za vůbec nejlepší stavbu určenou k těmto účelům v celé severní Evropě. Dokonce byla poctěna i mnoha oceněními, a to nejen pro svůj jedinečný architektonický vzhled. V roce 2011 byla Harpa vybrána jako jedna z nejlepších koncertních síní nového milénia.

Nadšení průvodciVšichni nám je chválí. Na místech, kam jezdí, se vyznají lépe, než místní. Jsou s vámi od odjezdu po návrat.Více o průvodcích

Než zasáhla ekonomická krize

Stavba byla původně plánovaná jako součást obrovského komplexu Světového obchodního centra Reykjavík, který měl zahrnovat hotel se 400 pokoji, luxusní apartmány, restaurace, parkoviště a ředitelství islandské banky Landsbanki. Od dostavby tohoto projektu se však upustilo v době propuknutí finanční krize.

Stavbu zafinancoval islandský stát

Základní kámen Harpy byl položen 12. ledna 2007. Už o rok později však byla dostavba ohrožena nedostatkem finančních prostředků a veškeré zbývající náklady na sebe nakonec převzala islandská vláda. Ta dostavbu koncertní haly zastřešila zejména proto, že se po mnoha letech jednalo o velký stavební projekt na ostrově a jeho dokončení bylo víceméně otázkou národní hrdosti.

Harpa je první účelově postavená koncertní hala na Islandu, její technická i umělecká podoba proto byla konzultována s mezinárodními umělci a poradci. Dnes je budova sídlem Islandského symfonického orchestru a kanceláří Islandské opery.

Jak vznikl název Harpa?

Název Harpa byl pro koncertní halu vybrán z více než 4000 návrhů od 1200 občanů. Podmínkou bylo, aby jméno vycházelo z islandštiny a zároveň bylo jednoduše vyslovitelné ve většině cizích jazyků.

Harpa ve staré islandštině označovala roční období, ve staré norštině pak konkrétní měsíc v roce. První den tohoto měsíce se bujaře slavil příchod léta, nejšťastnějšího ročního období, kdy se příroda probouzí z dlouhého spánku a všechno kolem je hned krásnější a veselejší.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island (Reykjavík)

Čistý půvab Reykjavíku

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Reykjavíku

Zobrazit aktuální zájezdy do Reykjavíku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/harpa/

Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!