Harpa: cenami ověnčená koncertní síň

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8074x

Harpa byla navržena dánskou stavební firmou ve spolupráci s dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem.

Vyberte si z našich zájezdů do ReykjavíkuZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Harpě jsou návštěvníkům k dispozici dvě restaurace, v 1. a ve 4. patře? Rovněž obchody nejen se suvenýry, ale i s knihami, hudebními nosiči či květinami a denně jsou turistům k dispozici rovněž komentované prohlídky.

Harpa je už v současné době považovaná za jeden ze stavebních symbolů hlavního města Islandu a najdeme jej nedaleko reykjavíckého přístavu u Atlantického oceánu. Inaugurační koncert byl v Harpě uspořádán 4. května 2011 a od té doby ji navštívilo již více než 5 milionů návštěvníků.

Ocenění za architekturu

Harpa byla navržena dánskou stavební firmou ve spolupráci s dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem. Kostra stavby je tvořena ocelovou konstrukcí, která je pokryta geometricky tvarovanými skleněnými panely různých barev.

Tato koncertní síň je považována za vůbec nejlepší stavbu určenou k těmto účelům v celé severní Evropě. Dokonce byla poctěna i mnoha oceněními, a to nejen pro svůj jedinečný architektonický vzhled. V roce 2011 byla Harpa vybrána jako jedna z nejlepších koncertních síní nového milénia.

Než zasáhla ekonomická krize

Stavba byla původně plánovaná jako součást obrovského komplexu Světového obchodního centra Reykjavík, který měl zahrnovat hotel se 400 pokoji, luxusní apartmány, restaurace, parkoviště a ředitelství islandské banky Landsbanki. Od dostavby tohoto projektu se však upustilo v době propuknutí finanční krize.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Stavbu zafinancoval islandský stát

Základní kámen Harpy byl položen 12. ledna 2007. Už o rok později však byla dostavba ohrožena nedostatkem finančních prostředků a veškeré zbývající náklady na sebe nakonec převzala islandská vláda. Ta dostavbu koncertní haly zastřešila zejména proto, že se po mnoha letech jednalo o velký stavební projekt na ostrově a jeho dokončení bylo víceméně otázkou národní hrdosti.

Harpa je první účelově postavená koncertní hala na Islandu, její technická i umělecká podoba proto byla konzultována s mezinárodními umělci a poradci. Dnes je budova sídlem Islandského symfonického orchestru a kanceláří Islandské opery.

Jak vznikl název Harpa?

Název Harpa byl pro koncertní halu vybrán z více než 4000 návrhů od 1200 občanů. Podmínkou bylo, aby jméno vycházelo z islandštiny a zároveň bylo jednoduše vyslovitelné ve většině cizích jazyků.

Harpa ve staré islandštině označovala roční období, ve staré norštině pak konkrétní měsíc v roce. První den tohoto měsíce se bujaře slavil příchod léta, nejšťastnějšího ročního období, kdy se příroda probouzí z dlouhého spánku a všechno kolem je hned krásnější a veselejší.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island (Reykjavík)

Čistý půvab Reykjavíku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Reykjavíku

Zájezdy do Reykjavíku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/harpa/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024