Thingvellir: Kde se Evropa střetává s Amerikou

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5854x

Jediná islandská památka na seznamu UNESCO.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na IslandZobraz zájezdy

Thingvellir (v islandštině „Shromažďovací pláň“) je národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes, kde se setkávají Severoamerická a Eurasijská tektonická deska. Tato oblast má pro ostrov jedinečný historický, kulturní i geologický význam, díky čemuž patří mezi turisty nejvyhledávanější cíle ostrova.

Národní park byl v těchto místech založen v roce 1930 při příležitosti tisíciletého výročí založení Athingu, jednoho z nejstarších parlamentů světa. V roce 2004 byl park jako jediná islandská památka zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Turisty vyhledávaný národní park

Centrum národního parku je tvořeno údolím Almannagjá s populárním vodopádem Öxarárfoss, v jehož sousedství lze spatřit vrstvy popela po nedávných sopečných erupcích. Většina parku je tvořena lávovými poli, kaňony a jeskyněmi a celý park je navíc protkán hustou sítí turistických stezek vedoucích k atraktivním místům ostrova.

Mezi ty nejvyhledávanější patří propast Flosagjá zaplněná vodou, v níž je viditelnost až 70 metrů do hloubky. Také vulkanický jícen Brennugjá, v němž se v 17. století upalovali kacíři.

Víme, co děláme. A přes 40.000 spokojených klientů na 3000 zájezdech od roku 2010 je toho důkazem.

Zemské desky: Viditelná propast mezi Evropou a Amerikou

K posledním velkým zemětřesením z důvodu pohybu tektonických desek došlo na jihu Islandu v létě roku 2000. Tyto dva kontinenty se od sebe konstantně vzdalují o cca 2 cm ročně. Průrva mezi deskami je právě zde nejviditelnější na celém ostrově.

Athing: Nejstarší parlament na světě

V roce 928 nebo 930 byl na pláni Thingvellir založen zřejmě nejstarší parlament na světě. Toto místo bylo pro sněmování vybráno záměrně, bylo totiž relativně dobře dostupné ze všech tehdy obydlených částí ostrova. Navíc byly všude kolem pastviny pro koně, jezero plné ryb a skalní rozsedlina zaručovala výbornou akustiku.

Každé léto zde po dobu dvou týdnů zasedalo 36 islandských náčelníků, kteří tady rokovali o nových zákonech. Od poloviny 16. století se Thingvellir stal místem výkonu veřejných poprav a trestů. Poslední zasedání parlamentu se zde konalo v roce 1789, kdy byla celá instituce přestěhována do Reykjavíku.

Stožár s vlajkou na planině označuje místo, odkud předsedající parlamentu pronášel své projevy.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
30. – 30. 11. 2019

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

750 Kč
z Českého Těšína

Vyberte si z mého zájezdu

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/thingvellir/Cestujte mazaně - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!