10 důvodů, proč navštívit Oslo: severské umění, roztomilí trollové nebo pizza se sobím masem

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 12. 2017 • Přečteno 33451x

Zveme vás k ochutnávce zajímavostí, které pro cestovatele namíchali obyvatelé Osla. Projdeme se uměním, restauracemi i obchody. Pojeďte!

Vyberte si z našich 3 zájezdů do OslaZobrazit zájezdy

Pokud vaše chuť toulat se po severských krajích nezná mezí a vášeň, s jakou se pouštíte do jejich objevování, je pro vás tím nejlepším hnacím motorem, nalaďte se teď s námi na návštěvu norského Osla. Chcete-li si nejzelenější město světa užít na maximum, ideálně navštivte slavný Vigelandův park, ochutnejte uzené sobí maso, odhalte historii Vikingů a obklopte se krásou severské přírody. Oslo je zkrátka skvělé z řady důvodů… Tady jsou.

1. Vstanete před desátou a královsky posnídáte

Skvělé grilované sýrové toustySkvělé grilované sýrové tousty

Existuje takové rčení, už jste ho asi tisíckrát slyšeli: „Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako žebrák.“ Jenže, kde v Oslu zajít na skvělou snídani?

Vskutku královsky posnídáte třeba v populární jídelní hale Mathallen. Usaďte se v gurmet kavárně Solberg & Hansen, popíjejte skvělou kávu a naplánujte zbytek dne.

Klasika, která skoro nikdy nezklame, to je fantastický grilovaný sýrový sendvič z pekárny Smelt. Do toho správného ranního rozpoložení vás spolehlivě dostanou i křupavé makronky od Sebastiena Bruna či domácí švestkový páj v The Cupcake & Pie Co.

Kde a kdy? Vulkan 5; Obchody a restaurace: Po (zavřeno), Út–St (10–19 h), Čt–Pá (10–20 h), So (10–19 h), Ne (11–18 h).

2. Seznámíte se s nejfotografovanějším dítkem

Vigelandův parkVigelandův park

Vigelandův park (situovaný v západní části Frogner parku) o rozloze 32 hektarů téměř každý považuje za poznávací znamení města. Autorem všech 212 sousoší a soch v tomto parku je norský sochař Gustav Vigeland, jemuž se podařilo z bronzu, žuly a litiny stvořit nápaditou mozaiku lidských osudů.

Sochy Gustava VigelandaSochy Gustava Vigelanda

V parku vás najisto upoutá Monolit, přes 17 metrů vysoký sloup, jejž tvoří 121 navzájem propletených lidských postav různého věku. Pozoruhodný je i most s 58 sochami z bronzu. A nesmíme zapomenout ani na nejfotografovanější dítko v Oslu: Vztekajícího se chlapečka.

Kde a kdy? Nobels gate 32; Park je celoročně přístupný zdarma. 

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

3. Prozkoumáte nejnovější kulturní bod

Munchovo muzeumMunchovo muzeum

Už v roce 2020 si budete moct výlet do Osla zpestřit návštěvou zbrusu nového Munchova muzea pojmenovaného Lambda, kde budou vystaveny obrazy jednoho z nejznámějších Norů vůbec. Působivý skleněný komplex vyroste u osloského fjordu poblíž nové norské Opery.

Světově proslulý malíř Edvard Munch totiž po své smrti v roce 1944 odkázal Oslu obrovskou sbírku svých uměleckých děl a pro jejich uložení a možnost stálé výstavy byl už nejvyšší čas postavit důstojný stánek. Ten se brzy stane vábivou součástí moderní přístavní čtvrti Bjørvik.

4. Vstřebáte pořádnou dávku norského umění

Kon-Tiki vorKon-Tiki vor

Troufnete si na další přísun umění? Pak se autobusem nebo trajektem vypravte na poloostrov Bygdøy, ležící nedaleko centra města. Návštěvníky Osla sem táhne řada zajímavých památek, muzeí a atrakcí.

Za dobrého počasí navštivte rozsáhlé venkovní muzeum kulturní historie. V muzeu Kon-Tiki je vystaven slavný stejnojmenný dřevěný vor i legendární rákosový vor Ra.

Muzeum Frammuseet je zasvěceno výzkumné polární lodi Fram a polárním expedicím. Ve Vikingskipshuset si zase prohlédnete zachovalou vikingskou loď drakkar z Osebergu.

Kdy a kde? Muzeum Kon-Tiki (Bygdøynesveien 36); Muzeum lodi Fram (Bygdøynesveien 39); Vikingskipshuset (Huk Aveny 35). Otevírací doba muzeí se mění dle sezony.

5. Uvidíte kru potápějící se do šedivého fjordu

Budova operyBudova opery

Líbí se vám moderní až ultramoderní design? Pak vám stavba z blyštivého mramoru a skla na břehu osloského fjordu nedaleko městského centra doslova učaruje. Řeč je samozřejmě o netradiční budově Norské národní opery a baletu, jež se na hladině pohupuje jako bílá kra.

Svažitá střecha budovy je veřejnosti volně přístupná a poskytuje panoramatický výhled na okolní kopce a fjord. Norský ateliér Snøhetta získal v roce 2009 za tento ambiciózní architektonický projekt prestižní Cenu EU za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award).

Kde? Kirsten Flagstads Plass 1

6. Navštívíte nejzelenější město světa

Skokanské můstky v HolmenkollenuSkokanské můstky v Holmenkollenu

V Oslu do lesa? Ano, a vlastně proč ne?! Potřebujete-li na chvíli vypnout, vyrazte ven do přírody a sami si ověřte, že se Oslu nepřezdívá nejzelenější město světa nadarmo. Víc než polovinu plochy města zde totiž zabírá les, jenž sahá téměř až k prahům domovních dveří.

Léto v Oslu věnujte pěší turistice. Do sněhem pocukrované metropole vyrazte na běžkách nebo na lyžích. Holmenkollen, oblíbenou lyžařskou rekreační oblast se slavným skokanským můstkem a běžkařskými tratěmi v okolí, hledejte na severozápadním předměstí Osla.

7. Zaexperimentujete si (nejen) na talíři

Krevetový salátKrevetový salát

I když zrovna nepatříte mezi odvážné gurmánské experimentátory, zkuste v Oslu vykročit ze své komfortní zóny a proplout rozbouřeným mořem jídelního lístku zdejších barů a restaurací. Ochutnávání místní kuchyně je navíc skvělým způsobem, jak se v Oslu necítit tolik cizincem.

Dopoledne posvačte studený obložený chleba smørrebrød s kvalitním sýrem nebo džemem. V době oběda si pak vyberte restauraci, v níž se podávají žádané rybí lahůdky a speciality. Dejte si salát z garnátů s majonézou, rybí knedlíčky nebo výtečnou krémovou rybí polévku.

8. Zamilujete si zdejší architekturu

Budova parlamentu StortingetBudova parlamentu Stortinget

Oslo se sice nepyšní velkolepými architektonickými památkami, přesto i tady najdete pár velmi neobvyklých perel. Návštěvníci obdivují nejen modernistickou městskou radnici s dvěma věžemi z červených cihel, ale i budovu norského parlamentu Stortinget ze žlutých cihel.

Procházku si udělejte také ke Královskému paláci, jejž obklopuje půvabný park, dřímající na samém konci rušné třídy Karl Johans gate. Možnost zimního bruslení je další velké plus parku.

Chcete-li z Osla objevit víc, nevynechte ani středověkou tvrz Akerskus Slott na skále.

9. Obohatíte se poznáním i tradičními suvenýry

Roztomilí trollové jako suvenýrRoztomilí trollové jako suvenýr

Ještě před odletem si sepište seznam všech stylových suvenýrů, které vám pomohou navždy zakonzervovat vzpomínky na Oslo. Využijte příležitosti a přivezte si třeba stříbrné či kamenné originální šperky. Pořídit si můžete také ručně malované dřevo nebo porcelán.

Vtipným dárkem jsou tradiční figurky trollů (skřítků či obrů ze severského bájesloví) všech velikostí a tvarů. Módemani budou možná chtít investovat do vlněného svetru s barevným norským vzorem. S menším rozpočtem pak lze koupit vynikající ostružinovou marmeládu.

10. Změníte pohled na pizzu

Sobí pizzaSobí pizza

Rádi byste v Oslu ochutnali něco speciálního? Zajděte si na pizzu. Ne, nezbláznili jsme se. Velké oblibě se mezi místními i turisty totiž těší restaurace, jež pro své hosty připravuje také pizzu s kousky sobího masa. A uznejte sami, že tenhle druh v Itálii vážně nikde neochutnáte.

Na pizze Vulqan, za níž získala restaurace Postkontoret ocenění „Nejlepší pizza v Oslu za rok 2012“, najdete kromě sobího masa sušenou šunku, papričky jalapeños, grilované artyčoky aj.

S chutí se můžete zakousnout též do pizzy Rudolf se sobím masem, brusinkami a houbami.

Kde a kdy? Hagegata 27; Po–Čt + Ne (11–1 h), Pá–So (11–3:30 h)

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Norsko (Oslo)

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Osla

Zájezdy do Osla

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-oslo/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024