Trollveggen: „Stěna trollů“ je připomínkou síly přírody

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 4. 2024 • Přečteno 625x

Vydejte se s námi do Norska k majestátnímu Trollveggenu a poznejte jej tak, jak jsme jej poznali my, tedy na vlastní oči i cestovatelskou duši.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Po levé straně silnice, v úžasné norské krajině, se týčí k nebesům stěna Trollveggen, Stěna trollů, která dosahuje výšky až 1 800 metrů a je tak jednou z nejvyšších kolmých stěn na světě a vůbec nejvyšší v Evropě. Její dramatické vrcholy se téměř vždy halí do mraků a mlhy, což legendě mezi stěnami dodává na mystičnosti. 

Sjíždíme klidným údolím řeky Raumy, údolím Romsdalen. Občas vidíme rybáře čekající na lososy. Pomalu se blížíme k norským břehům Atlantiku. Necháváme za sebou krásnou krajinu národního parku Rondane. Údolí se čím dál více zužuje a my tušíme brzký příjezd k prvnímu fjordu, který na své cestě Norskem uvidíme. Jen kousek cesty od vesničky Åndalsnes nás ale čeká ještě jedna zastávka: majestátní stěna Trollveggen. 

Jsme v západním Norsku, kde čas miliony let tvaroval pomocí ledu a střídání teplot příkrá údolí, která jsou pozvolna zalívána mořem a mění se tak ve fjord. A tak tu teď stojíme s hlavou zalomenou dozadu a zíráme vzhůru na stěnu, jejíž povrch je ostře vybroušený ustupujícím ledovcem. Stěnu, která vzbuzuje respekt nejen svou majestátností, ale i svou historií, kdy dokázala potrápit nejednoho horolezce a připravit krušné hodiny skupinkám záchranářů.

Trollveggen je horolezcovou výzvou

Trollveggen se obvykle dramaticky halí do mračenTrollveggen se obvykle dramaticky halí do mračen

Trollvegen je jednou z nejvyšších skalních stěn v Evropě. Převýšení činí místy až 1 800 metrů, z toho bývá až 1 000 metrů extrémně kolmých a strmých. Největší nebezpečí při výstupu však není způsobeno náročností terénu, ale lámavostí skalního podloží stěny, která je zapříčiněna rychlým střídáním teplot, vysokou vlhkostí a náročnými povětrnostními podmínkami. Je tak obrovskou výzvou pro každého horolezce.

První úspěšné zdolání Trollveggen se uskutečnilo v roce 1965, kdy skupina norských horolezců dosáhla vrcholu. Již před tímto výborným horolezeckým výkonem bylo učiněno několik pokusů o dosažení vrcholů v okolí nejvyššího bodu stěny.

Československá hořkosladká stopa 

Západ Norska nabízí neuvěřitelné letní scenérieZápad Norska nabízí neuvěřitelné letní scenérie

Do historie výstupů se zapsali i českoslovenští a poté čeští horolezci. Ti se na Trollveggen vydali již v srpnu roku 1972.

Bohužel má Stěna trollů na svědomí i spoustu lidských životů. O jednu z největších tragédií na stěně se postarali právě českoslovenští horolezci v roce 1973. Tehdy za nevyjasněných podmínek zahynulo pět Čechoslováků, kteří nepřežili společný, 200 metrů dlouhý, pád do údolí.

Jedna z posledních českých tragédií se odehrála na stěně v červenci 2019, kdy jedním ze zahynulých horolezců byl vydavatel časopisu Montana.

A tak tu stojíme na parkovišti pod Trollveggen. Při pohledu na československá jména na zdejším pomníčku chvíli přemýšlíme. Ve stěně i teď vidíme miniaturní postavy směle lezoucí k vrcholu této majestátní Stěny.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Příběh ale stěnou nekončí…

Dopřejte si výhledy i samotnou jízdu po Trollí stezceDopřejte si výhledy i samotnou jízdu po Trollí stezce

Trollveggen je tak neskutečným příběhem nejen horolezeckých dobrodružství, ale i příběhem norských záchranářů, kteří nasazují své životy pro adrenalinové nadšence.

Pokračujeme dál, ale se Stěnou trollů se neloučíme. Zítra nás čeká Cesta trollů, úžasné silniční inženýrské dílo Trollstigen, které v roce 1936 vybudovali norští inženýři na opačné straně skalního masivu Trollveggen. Ale to už je jiný příběh… Příběh dechberoucích serpentin.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 6 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trollveggen-stena-trollu-je-pripominkou-sily-prirody/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024