TOP 7 míst Norska: úchvatné ledovce, drsné i romantické fjordy, muzea i nevšední zážitek pro řidiče

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 6. 2019 • Přečteno 24525x

Přírodní bohatství Norska je známé po celém světě. Nádherné fjordy, krásná údolíčka a pohoří, barevné domky zasazené do krajiny. To ale zdaleka není vše...

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Když se řekne Norsko, každému hned vytanou na mysli obrázky divokých přírodních scenérií. Hlluboká údolí, spletité ledovcové fjordy zařezávající se hluboko do pevniny, vodopády řítící se stametrovými srázy, největší ledovce světa či osamělé oceánské ostrovy. Kde přesně ale tato místa na mapě nalézt?

1. Geiranger, fjord, který vypadl z katalogu

GeirangerGeiranger

Tento fotogenický fjord je jedním z postranních ramen velkého fjordu Storfjord. 16 kilometrů dlouhý fjord je díky své přírodní scenérii a ekologické čistotě zapsán od roku 2005 na Seznam světového dědictví UNESCO. Jeho hloubka sahá do 360 metrů. Na mapě ho najdete v západním Norsku, přibližně 400 kilometrů na sever od Bergenu.

Čtení na podobné témaGeirangerfjord: několik kilometrů dlouhý ledovcový fjordPřečíst

Město Geiranger, ležící v samotném srdci fjordu, spojuje s okolním světem známá Cesta orlů. Silnice byla vystavěna v roce 1955 a disponuje 11 neskutečně kolmými serpentinami, při jejichž průjezdu se vám tají dech nejen náročností cesty, ale hlavně čarovnými pohledy na okolní přírodu. Do fjordu se dostanete nejen po silnici, ale i na palubě některé z obřích výletních lodí, které sem pravidelně denně zajíždějí.

2. Jostedalsbreen, nej ledovec Evropy

JostedalsbreenJostedalsbreen

Norsko je dodnes na některých místech pokryto ledovci. Dokonce tu najdeme i největší ledovec kontinentální Evropy. Ledovec pokrývá plochu 500 km² v nadmořské výšce 300 až 2 000 m n. m. Na některých místech ledovec dokonce ve svých splazech sahá až do údolí a vy si zde na něj můžete sáhnout.

Dva takové splazy najdete v západním Norsku asi 300 kilometrů na sever od Bergenu. Malé výšlapy si můžete zde udělat u splazů Briksdalbreen nebo Boyabreen a sáhnout si tak na led či na ledovcovou vodu osobně. Celý ledovec Norové chrání ve stejnojmenném národním parku, národním parku Jostedalsbreen.

Čtení na podobné témaJostedalsbreen: největší ledovec kontinentální EvropyPřečíst

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

3. Lofoty, ostrovní lákadlo

LofotyLofoty

Světoznámé norské souostroví Lofoty tvoří seskupení 80 ostrovů v severní části středního Norska. Už v pásmu za Severním polárním kruhem. Z pevniny se sem dostanete trajektem, ostrovy pak spojuje síť silnic a tunelů. Krajina je zde nezalesněná, protože lidé v historii stromy vykáceli za účelem staveb lodí.

Podnebí je mírné, protože břehy ostrovů omílá teplý Golfský proud. Většina lidí sem míří za turistikou a nekonečnými výhledy. Obzvláště v létě, kdy slunce prakticky nezapadá, nemůže být více inspirativního místa na zemi.

4. Alesund, secesní skvost Skandinávie

AlesundAlesund

Na počátku 20. století díky jedné noční ničivé bouři shořelo v přístavním Alesundu téměř 900 budov. Mohlo se zdát, že je s městem na břehu oceánu konec, ale tehdejší německý císař Vilém II. této části Norska pomohl. Byl známým obdivovatelem tehdejšího módního směru secese.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Norsko: dalekou cestou na sever za fjordy, běžkami i karamelovým sýremPřečíst

Věnoval tak nemalý obnos na obnovu města, a tak vyrostl na březích Atlantiku secesní skvost Alesund. Dodnes se tu žije v domech z té doby, můžete se ubytovat v secesním hotelu, stejně jako si zajít do secesní restaurace. Nezvyklé místo v těchto zeměpisných šířkách.

5. Poloostrov Bygdoy, muzejní oblast Osla

Poloostrov BygdoyPoloostrov Bygdoy

S norskou krví se narodil nebývalý počet výjimečných lidí. Ať už to byli Vikingové, ten tajemný středověký národ, spisovatelé 20. století, anebo objevitelé a mořeplavci, kteří pro nás objevili neznámé končiny světa. Těmto odvážným lidem je věnovaná muzejní oblast na poloostrově Bygdoy v městské části Osla. Najdete zde hned pět muzeí, které se věnují tématu objevitelských cest Norů. Muzeum lodí Fram připomínající norské dobývání obou zemských pólů.

Muzeum Kon-Tiki, které přináší vzpomínku na mořeplavce a dobrodruha Thora Heyerdahla, který kromě jiného dokázal příbuznost lidí z Asie a Jižní Ameriky. Vikingskiphuset neboli Muzeum vikingských lodí vám kromě jiného poskytne pohled na několik dobře zachovalých původních vikingských lodí.

Historii norské mořeplavby a rybolovu pro změnu poskytuje Norsk Sjofartsmuseum, Muzeum norských námořních tradic. Kromě jiného je poloostrov místem klidu norské metropole, stačí se jen tak procházet a vybrat si muzeum, které vyhovuje vašim představám.

6. Rondane, vyberte si z 44 národních parků

Národní park RondaneNárodní park Rondane

Není pochyb o tom, že Norsko je zemí zaslíbenou turistům, kteří milují přírodu. 37 parků je na pevnině, 7 pak v ostrovní části země. Stačí si vybrat pro své procházky jeden z nich. Můžeme doporučit třeba nejstarší z nich, národní park Rondane ležící asi dvě hodiny jízdy autem na sever od olympijského Lillehammeru.

Po výjezdu do nadmořské výšky kolem 1 000 m n. m. se dostanete do typicky severské krajiny. Krajina je zde nezalesněná, a tak vám nic nebrání ve výhledech na okolní hory pohoří Rondane. Túry jsou zde jednoduché, obzvláště je-li přívětivé počasí. Rozhodně stojí za zvážení procházky v pro nás tak neokoukané krajině.

7. Cesta Trollů, výzva pro každého řidiče

Cesta TrollůCesta Trollů

Úctyhodných 11 serpentin z roku 1936 spojuje secesní Alesund s Bergenem nebo Oslem. Ve svém nejproblematičtějším místě překonává výškový rozdíl 800 metrů. Jejího otevření se zúčastnil i sám tehdejší král Haakon VII. Cesta vede doslova pod padajícími vodami nádherného vodopádu Stigfossen, který je řazen k deseti nejkrásnějším vodopádům Norska.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Oslo: severské umění, roztomilí trollové nebo pizza se sobím masemPřečíst

Tam, kde silnice ústí do údolí Valdal, je umístěné návštěvnické centrum ze dřeva, oceli a skla. Je odsud nádherný výhled nejen na všech 11 krkolomných serpentin, ale i na okolní horské vrcholy a štíty.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 8 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-7-mist-norska/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024