Sighișoara: malebné středověké zastavení uprostřed divočiny i rodné město Drákuly

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 4. 2021 • Přečteno 6866x

Perla mezi transylvánskými městy, kterou při návštěvě Rumunska rozhodně musíte vidět, to je Sighişoara a její centrum, zapsané na seznamu UNESCO.

Vyberte si z našich zájezdů do RumunskaZobrazit zájezdy

Ačkoliv je Rumunsko věhlasné především díky nádherným horám, ani příznivci kultury, historických památek a měst nepřijdou zkrátka. Centrum asi třicetitisícové Sighişoary, které je zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, láká návštěvníky z celého světa. Nechte se sem pozvat i vy!

Kořeny v antickém Římě i středověkém Německu

Dějiny města sahají hluboko do minulostiDějiny města sahají hluboko do minulosti

Dějiny města sahají hluboko do minulosti. V blízkosti jeho dnešní polohy vznikla již v době, kdy Rumunsko jako Dácie bylo součástí antického Říma, vojenská pevnost Castrum Stenarum.

Po rozpadu Západořímské říše v roce 476 našeho letopočtu bylo místo opuštěno a dá se říct, že až do 12. století nebylo obydleno. Tehdy nabídl uherský král německým rytířům zdejší pozemky výměnou za obranu země.

V Transylvánii se tak usadili tzv. sedmihradští Sasové, kteří zakládali mnohá města, mimo jiné právě i Sighişoaru, o které se v pramenech dozvídáme poprvé v roce 1280. Tehdy byla označena jako Castrum Sex – šestá pevnost, což odkazovalo na sedm opevněných saských měst v tehdejší Transylvánii, která podle toho dostala název Sedmihradsko.

Řemeslníci i vojáci v jednom

Kolem města postavili 930 metrů dlouhou hradbuKolem města postavili 930 metrů dlouhou hradbu

Obyvatelé města získali volně k užívání zdejší půdu pod podmínkou obrany vpádu osmanských Turků či jiných nájezdníků. Nezbývalo jim tak nic jiného, než aby se kromě řemeslné výroby věnovali také vojenskému výcviku a stavbě opevnění.

Kolem města postavili 930 metrů dlouhou hradbu se 14 věžemi, z nichž každou postavil jeden řemeslný cech. Devět z nich se dochovalo dodnes, a tak můžete stále vidět Cínařskou, Řeznickou, Krejčovskou či například Kovářskou věž. Některé z nich slouží k turistickým účelům, jako třeba věž Kožešnická, jiné jsou obývány místními lidmi – například v Provaznické věži dnes žije sighişoarský hrobník. 

Čtení: Zájezdy do Rumunska - srovnání a doporučení

Uličky, muzea i Drákulovo rodiště

Hodinová věž a rodný dům Vlada DraculyHodinová věž a rodný dům Vlada Draculy

Největší dominantou města je Hodinová věž, Turnul cu Ceas, která je součástí výše zmíněného opevnění a je jeho nejmohutnější částí. 64metrová věž má zdi o síle až 2,25 metru. V horní části věže jsou umístěny hodiny s orlojem s figurkami z řecko-římské mytologie. Ve věži můžete navštívit muzeum historie města „Muzeul de Istorie Sighișoara“, které je otevřeno již od roku 1899.

V hotelu Central Park pak můžete navštívit muzeum zvané „Central Underground“ se stálou výstavou věnovanou životu obyčejných Rumunů během komunistické éry, která zemi velmi tvrdě zasáhla. 

Dalším lákadlem malebné Sighișoary je také fakt, že se zde narodila předloha legendárního upíra Drákuly. Bram Stoker se při jeho tvorbě inspiroval knížetem Vladem Draculou, krutým vládcem, který nechával zajatce narážet na kůly a údajně si v jejich krvi máčel chléb. Rodný dům Vlada Draculy najdete v centru města a dnes v něm sídlí restaurace Casa Vlad-Dracul, kde můžete ochutnat tradiční rumunskou kuchyni. Na narození této známé osobnosti rumunských dějin pak upomíná pamětní deska. 

Pokud cestujete s dětmi, můžete navštívit také interaktivní muzeum „The Dracula Investigation“ na ulici Strada Școlii, které dětem poutavě odhalí příběh právě onoho legendárního knížete Vlada Draculy. Na muzeu pracovalo několik mladých talentovaných rumunských umělců a jistě stojí za to je podpořit.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Rumunsko

Rumunská studnice zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Rumunska

Zájezdy do Rumunska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sighisoara/Doporučujeme z Rumunska

Nejnovější z RumunskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024