Alba Iulia: centrum starověké Dácie, které mnohokrát povstalo z mrtvých

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 8. 2020 • Přečteno 5443x

Významné město rumunských dějin, které po letech úpadku láká návštěvníky z celého světa... V čem jsou jeho trumfy? Čtěte!

Vyberte si z našich zájezdů do RumunskaZobrazit zájezdy

Alba Iulia je mnohými považována za hlavní město Rumunska. V minulosti jím mnohokrát opravdu byla, v roce 1918 pak zde bylo vyhlášeno Rumunsko, jak ho známe dnes, když se sjednotilo se Sedmihradskem, v roce 1922 zde byl korunován rumunský král. Město obklopené řekou Mureş na úpatí pohoří Apuseni psalo historii již od pravěku a navzdory osudu už mnohokrát povstalo z mrtvých.

Významné již tisíce let

Bălgrad – Bílé městoBălgrad – Bílé město

První osídlení zde pravděpodobně vzniklo asi před pěti tisíci lety. Z malé osady se postupem času stalo významné ekonomické centrum Dácie s názvem Apulon, po vzniku Dáckého království v roce 168 př. n. l. dokonce jeho hlavním městem. V roce 106 př. n. l. se stala Dácie součástí Římské říše, Apulon byl přejmenován na Apulum, ale zůstal hlavním městem provincie.

Po rozpadu Západořímské říše na konci 5. století význam města upadl. V 9. století však bylo Maďary vystavěno město nové, celé z vápence a příhodně pojmenováno Bălgrad – Bílé město.

Vzniklo zde dokonce biskupství a město opět vzkvétalo, ale ve 13. století bylo téměř zdevastováno během tatarských nájezdů. Opět se ale vzchopilo, byla postavena dokonce nová katedrála. Město se opět stalo hlavním městem, tentokrát Sedmihradského vojvodství.

Hvězdicovitá pevnost jako hlavní dominanta 

Hlavní dominanta městaHlavní dominanta města

Jelikož stále hrozil vpád osmanských Turků, byla kolem města v 18. století postavena dokonalá pevnost ve tvaru hvězdy, která patří k nejzachovalejším pevnostem Rumunska. Stavba trvala celkem 23 let a pod dohledem tří architektů na ní pracovalo postupně na 10 000 nevolníků.

Jednalo se o velmi moderní stavbu s kanalizačním systémem a nejnovější vojenskou technikou. Nešetřilo se ani na výzdobě, pevnost byla vybavena množstvím soch a úchvatných reliéfů s válečnými výjevy. Kromě obdivování nádherných barokních bran pevnosti můžete dnes uvnitř navštívit muzeum sjednoceného Rumunska či katolickou i pravoslavnou katedrálu.

Čtení: Zájezdy do Rumunska - srovnání a doporučení

Alba Iulia opět v hlavní roli

Byl zde korunován nový králByl zde korunován nový král

Město opět nabylo na významu v neklidné době na konci první světové války. Při rozhodování o novém uspořádání světa byla 1. prosince 1918 v Albě Iulii podepsána dohoda o připojení Transylvánie k Rumunsku, a tak zde vznikla země ve svých v podstatě dnešních rozměrech. Jako Den Unie je 1. prosinec stále slaven jako státní svátek. V roce 1922 pak zde byl korunován nový rumunský král. 

Nová naděje

V roce 2009 byla zahájena pětiletá rekonstrukceV roce 2009 byla zahájena pětiletá rekonstrukce

Po druhé světové válce přišla další rána osudu. Ve městě byla vybudována nová sídliště, která však začala, stejně jako pevnost a historické centrum, chátrat. Město tak bylo desítky let jen špinavou šedí. V roce 2009 ale byla zahájena pětiletá rekonstrukce, během které se Alba Iulia proměnila v jedno z nejupravenějších a nejčistších měst Rumunska.

Za přestavbu, do které bylo investováno asi 150 milionů eur, získalo město mnoho ocenění. Dočkalo se i přílivu tisíců nových obyvatel. Město je zářnou ukázkou snahy Rumunů zapojit se do ekonomiky cestovního ruchu, ve kterém má země velký potenciál.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Rumunsko

Rumunská studnice zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Rumunska

Zájezdy do Rumunska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/alba-iulia/Doporučujeme z Rumunska

Nejnovější z RumunskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024