Sibiu: historický klenot v podhůří Fagaraşe

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 11. 2020 • Přečteno 11922x

Vydejte se s námi do rumunského Sibiu nasát jedinečnou atmosféru města, které je kolébkou místní kultury a váže se k němu nejedna legenda.

Vyberte si z našich zájezdů do RumunskaZobrazit zájezdy

Stopadesátitisícové město Sibiu leží v podhůří Fagaraşe, největšího masivu rumunských Karpat. Město vybudované Řádem německých rytířů a později rakouskou šlechtou je kolébkou místní kultury i vzdělání.

Město bylo založeno na konci 12. století Sasy, jako většina transylvánských měst. Díky své výhodné poloze se stalo centrem obchodu mezi Transylvánií a Valašským knížectvím a rostl tak jeho význam. Opevnění se 40 obrannými věžemi zabránilo několika vpádům osmanských Turků. 

Průkopnické město

Město je unikátní svým prvenstvímMěsto je unikátní svým prvenstvím

Sibiu je zcela unikátní v tom, kolik prvenství si v rámci Rumunska drží. Byly zde postaveny jako první v Rumunsku instituce jako nemocnice, knihovna, lékárna, divadlo, pivovar, banka, léčebna pro mentálně postižené, zoologická zahrada, knihkupectví, muzeum, papírna, archív či tiskárna knih.

Také tu byl založen první rumunský folklorní soubor, pár kilometrů od Sibiu bylo založeno první horské „letovisko“ Păltiniș, poprvé zde byl v jihovýchodní Evropě instalován hromosvod. Sibiu bylo prvním transylvánským městem, které mělo elektrické veřejné osvětlení či tramvaje. 

Rumunská Olomouc

Velké náměstíVelké náměstí

Velké náměstí, rumunsky Piaţa Mare, je mnoho českými návštěvníky nazýváno rumunskou Olomoucí, svou architekturou a atmosférou hanáckou metropoli velmi připomíná. Náměstí, postavené ve 13. století, bylo hojně využíváno v minulosti pro trhy, dnes se tam konají v podstatě již jen ty adventní. Veřejné akce jako každoroční jazzový festival se ale na náměstí odehrávají i dnes. 

Na severním konci náměstí můžete navštívit radniční věž, odkud se vám naskytne výhled na celé město. Na opačné straně náměstí se nachází Brukenthalovo národní muzeum, nejstarší muzeum Rumunska. Součástí je muzeum evropského umění, historické muzeum, přírodovědné muzeum, muzeum farmacie či lovecké muzeum. Samozřejmostí je množství krátkodobých expozic a výstav. 

Čtení: Zájezdy do Rumunska - srovnání a doporučení

Všudypřítomná stopa saských Němců

Katedrála svaté MarieKatedrála svaté Marie

Asi o 60 metrů dál narazíte na další náměstí – Piaţa Huet, pojmenované po saském královském poradci z 16. století. Postaveno bylo ale už ve 12. století a je nejstarším náměstím ve městě. Ačkoliv po druhé světové válce se většina Němců z Rumunska odstěhovala do Německa, část jich zůstala. Dnes tvoří Němci asi 2 % obyvatel Sibiu a většina z nich žije právě na tomto náměstí. 

Dominantou náměstí je bezesporu evangelická katedrála svaté Marie ze 14. století, jedna z nejvýznamnějších saských gotických staveb v Rumunsku. Pro návštěvníky je obvykle přístupná i kostelní věž. Určitě se nezapomeňte projít okolo katedrály, především středověké uličky po její levé straně jsou opravdu malebné. 

Novodobé legendy

Most lžíMost lží

Stačí projít kousek za katedrálou a dorazíte k nejstaršímu železnému mostu Rumunska z roku 1859, Mostu lží – Podul Minciunilor. K názvu mostu se váže mnoho pověstí, třeba že z něj byly za trest shazováni podvodní lichváři. Ve skutečnosti však most došel ke jménu chybným překladem.

Jeho původní německé jméno bylo Liegenbrücke – ležící most. Lehkou změnou ve špatné výslovnosti se z Liegenbrücke stalo Lügenbrücke a lidská fantazie pak dala vzniknout mnohým legendám. 

Za mostem skončíte na malém náměstí Piaţa Mică. Ačkoliv na rozdíl od Velkého náměstí je na Malém náměstí povolen vjezd aut, rozhodně i zdejší historické domy stojí za zhlédnutí. Ve středověku bylo centrem řemesel, dnes je na náměstí množství výborných restaurací. 

Nebojte se objevovat

Katedrála Nejsvětější TrojiceKatedrála Nejsvětější Trojice

V tomto malém okruhu centrem města narazí návštěvník na spoustu významných míst, rozhodně ale stojí za to se vydat i dále. Pár minut chůze od Velkého náměstí se například nachází pravoslavná katedrála Nejsvětější Trojice, která byla na přelomu 19. a 20. století postavena po vzoru tureckého chrámu Hagia Sofia.

Všude v centru můžete také narazit na různé stánky s jídlem či výdejní okénka pro rychlé občerstvení, například s palačinkami, rumunsky clatite. Nejlepším místem, kde se v historickém centru Sibiu můžete najíst, je asi ulice Strada Nicolae Balcescu, která se nachází jižně od Piaţa Mare, restaurací a míst s občerstvením se ale v centru nachází opravdu požehnaně a není problém se najíst téměř kdekoliv.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Rumunsko

Rumunská studnice zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Rumunska

Zájezdy do Rumunska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sibiu/Doporučujeme z Rumunska

Nejnovější z RumunskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024