10 míst natáčení Hry o trůny na Maltě: pevnosti, náměstí i útesy

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2020 • Přečteno 8330x

Seriál Hra o trůny si po celém světě získal fanoušky. Věděli jste ale, že některé scény se natáčely na Maltě? Více v článku!

Vyberte si z našich 3 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na Maltě štáb pobyl asi měsíc a půl, od září do listopadu roku 2010, a využiti byli i místní, jakožto komparz.

Píseň ledu a ohně, příběhy spisovatele George R. R. Martina, se odehrávají ve fantasy světě plném draků, králů, princezen a trpaslíků a v průběhu desetiletí si získaly fanoušky po celém světě. Poté, co byly knihy zfilmovány společností HBO jako Hra o trůny, snad neexistuje nikdo, kdo by o tomto fenoménu alespoň neslyšel.

I když se jedná o fantasy svět, autor příběhu, ač Američan, se inspiroval evropskou geografií i historií. Většina příběhu se odehrává na bájném kontinentu Westeros. Když se podíváme na mapu, připomíná obrácený ostrov Irsko v kombinaci s ostrovem Velká Británie. A britskými dějinami se Martin inspiroval.

A to především pohnutým obdobím druhé poloviny 15. století, známým pod romantickým názvem jako Války růží. I když se velká část scén právě v Irsku natáčela, zapotřebí byly i jiné, exotičtější lokality. A tak se nyní spolu vydáme na slunnou Maltu, kam se štáb uchýlil hlavně ze začátku, pro natáčení první série. 

Královo přístaviště? Malta a Dubrovník!

Hlavní město Sedmi království, Královo přístaviště, se podle knih nachází na jihovýchodě kontinentu Westeros, přímo u moře.

Středomořská atmosféra s exotickými zahradami plnými květin a vodotrysků a křivolakými uličkami s kamennými domy je patrná na každém kroku. Proto to byla právě středomořská Malta a také chorvatský Dubrovník, kde byly scény z hlavního města natáčeny.

Malta byla filmaři využita především pro scény z první série, kdy do hlavního města přijede rodina Starků z rodného sídla na Zimohradu na studeném severu. Natáčely se zde ale i scény spojené s Daenerys Targaryen.

Pojďme se ale podívat na konkrétní místa, kde se seriálový hit natáčel. 

1. Klášter sv. Dominika

Klášter sv. DominikaKlášter sv. Dominika

Město Rabat se nachází na severozápadní části ostrova a v překladu z arabštiny znamená předměstí. Nedaleko se totiž rozkládá bývalé hlavní město Mdina, jejímž „předměstím“ Rabat kdysi byl. V Rabatu bychom našli několik klášterů a kostelů. Klášter sv. Dominika je znám díky zázračné mramorové soše Panny Marie, která měla ronit krvavé slzy.

Dnes se jedná o důležité poutní místo. Součástí kláštera jsou i krásné zahrady. A bylo to právě zde, kde Ned Stark konfrontoval královnu Cersei ohledně otcovství jejích dětí. Ta mu mimo jiné řekla známou větu, že ve hře o trůny je možné buď vyhrát, nebo zemřít, nic mezi tím.

Čtení: Zájezdy na Maltu - srovnání a doporučení

2. Pevnost Fort Ricasoli

Pevnost Fort RicasoliPevnost Fort Ricasoli

Pevnost postavenou rytířským řádem maltézských rytířů v 17. století bychom našli na jihovýchodním pobřeží Malty ve vesnici Kalkara. I když byla částečně poničena za druhé světové války, historická atmosféra ji neopustila, a tak není divu, že se stala místem, kam se filmaři rádi vracejí.

Pevnost slouží nejčastěji jako kulisa k historickým filmům odehrávajícím se v dobách starověku. Natáčela se zde například Troja nebo Gladiátor. V seriálu si vybavujeme scénu, kdy Ned Stark se svými dcerami jede do Králova přístaviště a projíždějí mohutnou branou s erbem se znakem rodu Baratheonů. 

3. Palác Verdala

Palác VerdalaPalác Verdala

Vila z 16. století se nachází pouhých 7 kilometrů od Rabatu jako lovecký zámeček velmistrů maltézského řádu. Později byl zestátněn a stal se místem návštěv významných osobností, které na Maltu přicestovaly. Mezi ně patřila ruská carevna Marie Fjodorovna, angličtí králové nebo prezidenti Tito a Ceausescu.

Dnes je to letní rezidence prezidenta. Ve Hře o trůny si však palác zahrál na dům kupce Illyria v Pentosu, kde se poprvé setkáváme s Daenerys Targaryen a jejím bratrem Viserysem. Daenerys tam také poprvé uvidí svého budoucího manžela Khala Droga.

4. Azurová brána

 Azurová brána, která již dnes bohužel neexistuje Azurová brána, která již dnes bohužel neexistuje

Skalní okno na sousedním ostrově Gozo bohužel už nestojí. Určitě si jej ale vybavujete. Nacházelo se snad na všech propagačních materiálech s Maltou spojených. Bohužel při velké bouři roku 2017 nevydrželo náporu mořských vln a zřítilo se. Zvěčněno je ale i ve scéně se svatbou Daenerys a Khala Droga.

Na Azurovou bránu se soustředí několik záběrů. V blízkosti je totiž rozložen tábor Dothraků a Daenerys mimo jiné přijímá svatební dary, mezi které patří i tři dračí vejce nebo krásný bělouš. I když Azurová brána už nestojí, místo rozhodně stojí za návštěvu. Zůstaňte až do západu slunce a budete odměněni nádhernými sceneriemi.

5. Útesy Mtahleb

Útesy MtahlebÚtesy Mtahleb

S dračí princeznou Daenerys Targaryen je spojeno ještě jedno místo. Západně od Rabatu se nacházejí pískovcové útesy padající kolmo do moře. Že to nepůsobí jako místo, jež by mohlo být spojeno s Dothraky, kteří moře nesnášeli a jakožto výborní jezdci na koních si libovali na travnatých pláních?

Filmaři využili pouze skály a posléze pomocí filmových triků upravili tak, aby místo vypadalo jako poušť. Právě zde těžce zraněný Drogo spadl z koně a Daenerys se jej pokusila s pomocí čarodějnice zachránit. Pro Droga to sice dopadlo špatně, ale z jeho pohřebního ohně se vynořila živá Daenerys se svými třemi malými dráčky a dokázala tak, že je pravou dědičkou rodu Targaryenů.

6. Pevnost Manoel

Pevnost ManoelPevnost Manoel

Od Daenerys se vracíme zpět k osudům rodiny Starků. Na stejnojmenném ostrově se nachází pevnost, která byla vystavěna řádem maltézských rytířů v 18. století a dnes je na seznamu UNESCO. Měla bránit hlavní město ostrova proti Turkům.

Pojmenována je podle svého zakladatele, portugalského vůdce řádu, Manuela. Ten prý zde straší jako duch černého rytíře maltézského řádu, který zde měl být několikrát spatřen. V seriálu si filmaři vybrali k natáčení smutnou scénu popravy Neda Starka na schodech Baelorovy septy na rozkaz krále Joffreyho.

7. Brána v Mdině

Brána v MdiněBrána v Mdině

Mdina je jedním z nejdůležitějších měst na ostrově. V dobách starověkých a středověkých sloužila jako hlavní město. Název pochází ze zkomoleného arabského slova medina, označující jednoduše město nebo část města. někdy se Mdině přezdívá „tiché město“. To proto, že i když zde měly své vily významné a bohaté rodiny, poté, co přestalo být hlavním městem, už nikdy nezažilo bývalou slávu.

I díky tomu je Mdina jedním z nejlépe dochovaných středověkých měst. Dostat do ní se můžete podobně jako Catelyn Stark hlavní branou. Mdina zde tvoří kulisy Králova přístaviště, kam Lady Starková přijíždí, aby prošetřila okolnosti úrazu svého syna. U této brány se také naposled vidí se svým manželem Nedem.

8. Náměstí Mesquita

Náměstí MesquitaNáměstí Mesquita

Klikaté středověké uličky Mdiny byly filmaři využity několikrát. Toto náměstí si jistě vybavíte ze scény, kdy se u vchodu do Malíčkova nevěstince střetnou Jaime Lannister a Ned Stark. Catelyn Starková totiž zajala Jaimeho bratra. Scéna vyvrcholí soubojem mezi Nedem a Jaimem. Jaime byl znám jako jeden z největších rytířů své doby a na rytířském a čestném průběhu souboje si zakládal.

Proto nebyl rád, když mu v boji jeden na jednoho pomohl voják z jeho gardy a Neda zranil na noze. Ten potom souboj prohrál a zanedlouho byl zatčen a na příkaz Joffreyho popraven. V uličkách Mdiny byla také natočena scéna, kdy Ned hledá levobočky krále Roberta, aby si potvrdil domněnku, že otec dětí královny je bratr Jaime a ne její zákonný manžel.

9. Palác San Anton

Palác San AntonPalác San Anton

Palác ve městě Attard byl původně postaven řádem maltézských rytířů. V průběhu britské vlády byl sídlem guvernéra a narodila se zde i vnučka královny Viktorie. Dnes však slouží jako rezidence maltézského prezidenta. Při státnické návštěvě se zde zastavila i královna Alžběta II.

Palác si filmaři vybrali jako exteriéry Rudé pevnosti v hlavním městě. Odehrálo se zde velké množství scén. Arya tady poprvé použila svůj meč – Jehlu, a Sansa zase byla přinucena Joffreym jít se podívat na hlavy zrádců, mezi kterými byla i ta patřící jejímu otci.

10. Pevnost Fort St. Angelo

Fort St. AngeloFort St. Angelo

Pevnost bychom našli ve Velkém zálivu, který chrání přístup do hlavního města. Původně se jednalo o středověký hrad postavený řádem maltézských rytířů, avšak místo bylo osídleno už v době prehistorické.

Pevnost byla využita opět jako kulisy Rudé pevnosti. Právě zde byla natočena scéna, kdy Arya pronásleduje kočku a přitom zaslechne rozhovor eunucha Varyse a kupce Illyria. Katakomby pevnosti sloužily jako vězení, kam byl uvržen Ned Stark před popravou.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-mist-nataceni-got-na-malte/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024