Zajímavá místa jihovýchodní Malty: rybářská vesnice, modrá jeskyně a tajemné megality

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 10. 2022 • Přečteno 3199x

Do rybářské vesničky s pestrobarevnými bárkami, na megalitické stavby i do jeskyně s úžasně modrou vodou vás vezmeme v článku i na zájezdech.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Jihovýchod Malty není turisty příliš navštěvován, přesto se tady dá najít několik výjimečných míst, která za chvilku vašeho cestovatelského času rozhodně stojí. Tato část ostrova je všeobecně známa především díky jedinému letišti tady, které leží u města Luqa. Zároveň je tu také nejvyšší koncentrace těžkého průmyslu v celé zemi, a tím pádem i hodně místních, kteří sem míří za prací. Vy ale na práci na chvíli zapomeňte a vydejte se s námi poznat nejzajímavější místa jihovýchodní Malty! 

1. Tuny historie v Ħaġar Qim a Mnajdra

Mnajdra je jednou z nejzachovalejších maltských prehistorických památek.Mnajdra je jednou z nejzachovalejších maltských prehistorických památek.

Megalitické chrámy Ħaġar Qim (v překladu Stojící kameny) a Mnajdra patří k nejzachovalejším a nejpůsobivějším prehistorickým památkám na Maltě. Stejně jako další megalitické chrámy na hlavním ostrově i Gozu pocházejí z období 3600–2500 př. n. l. a jejich účel je dodnes předmětem mnoha dohadů. Komplex chrámů leží na útesech nad mořem a z jejich areálů se nabízí pěkný výhled na okolí. Vidět je i ostrůvek Filfla, který patří do Maltského souostroví a leží asi 5 km jižně od hlavního ostrova. Oba hlavní chrámy jsou kryty přístřešky připomínající stany před povětrnostními vlivy.

Pokud se k chrámům vydáte veřejnou dopravou, ideální je vyrazit z Valletty nebo Mdiny, odkud sem jezdí přímé spoje. Z Mdiny navíc vede cesta z velké části po silnici na útesech nad mořem, a tak si můžete užít výhledy na jižní pobřeží Malty. Vyrazíte-li sem ze severní části ostrova, musíte počítat alespoň s jedním přestupem (většinou ve Vallettě nebo na letišti). Od autobusové zastávky je to ke vstupu do areálu kousek, před areálem je parkoviště, stanoviště taxíků, malý stánek s občerstvením a toalety. Zastavuje tu také vyhlídkový bus hop-on hop-off. V návštěvnickém centru, kde se kupují vstupenky, je i krámek se suvenýry, panely s informacemi o stavbách a kinosál, kde je možné zhlédnout krátký 4D filmový úvod k celému areálu.

Za návštěvnickým centrem pak jako první najdete chrám Ħaġar Qim se zrestaurovaným průčelím s trilitickým vchodem. To poskytne návštěvníkům představu, jak kdysi průčelí vypadalo. Původní střechy chrámů k vidění nejsou, protože se už dávno zřítily. Chrám lze projít vnitřkem i obejít celý kolem dokola. Pokud se před hlavním vchodem dáte doprava, po chvilce uvidíte největší megalit v celém chrámu vážící 20 tun. Chrám tvoří několik vzájemně oválných propojených síní, jež nemají žádné jednotné uspořádání. Podobně jako v dalších chrámech i zde byly nalezeny figurky a sošky „tlustých venuší“ (pravděpodobně bohyň úrody), které jsou vystaveny v Národním archeologickém muzeu ve Vallettě.

Přibližně 700 metrů pod chrámem Ħaġar Qim leží Mnajdra, která je umístěna blíže k moři a je mnohem komplikovanější. Jedná se o soustavu tří chrámů, z nichž každý má půdorys ve tvaru trojlístku a jinou orientaci. Orientace jižního chrámu ke slunci má mít spoustu významů a při východu slunce během zimního i letního slunovratu zde lze spatřit speciální světelné jevy.

Společnost Heritage Malta, která se o chrámy stará, pořádá v období zimního i letního slunovratu speciální prohlídky pro ty, kteří chtějí jevy spatřit na vlastní oči. Počet míst na tyto prohlídky je limitován, a tak je třeba se objednat s předstihem. Cesta zpět k návštěvnickému centru vede do kopce, a především v letních měsících může být trochu náročnější. K dispozici je zde řidič s malým vozítkem, jenž vás za euro vyveze nahoru k východu z areálu.

2. Kde je voda nejmodřejší? V Blue Grotto!

Blue Grotto z výšky působí kouzelně. Ještě víc na vás ale udělá dojem, až vstoupíte do jeskyně a spatříte úžasně modrou hladinu.Blue Grotto z výšky působí kouzelně. Ještě víc na vás ale udělá dojem, až vstoupíte do jeskyně a spatříte úžasně modrou hladinu.

Jen o necelé dva kilometry směrem na východ od chrámů se nachází další oblíbená atrakce této oblasti – Blue Grotto (Modrá jeskyně). Jedná se o skalní útesy u moře, jež vytvářejí komplex sedmi mořských jeskyní (např. Svatební jeskyně, Kočičí jeskyně nebo Jeskyně odrazů), jimž dominuje velký skalní oblouk padající do moře. Z nedalekého přístavu Wied Iż-Żurrieq, který je vklíněný do úzkého fjordu mezi útesy, sem jezdí od rána výletní lodě. Dvacetiminutová plavba vyjde na 8 euro, lístky se kupují na pokladně kousek nad stanovištěm lodí.

Nejlepší je vyrazit sem v časném dopoledni, kdy slunce svítí přímo do oblouku, plavbu si ale užijete kdykoliv během dne (poslední plavba vyráží před 17.00). V letních měsících se tu mohou občas tvořit fronty, loděk je ale k dispozici dostatek, a tak se moc dlouho na plavbu nečeká. V případě nepříznivého počasí je lepší předem zavolat a ujistit se, že jsou loďky v provozu.

Doprava na místo je stejná jako ke chrámům, jezdí sem stejné linky autobusů z Valletty, Mdiny i letiště. Jen je třeba vystoupit o stanici dříve nebo později, záleží, ze kterého směru jedete. Pokud máte dost času, dá se vystoupit ještě o stanici dříve/později, její název je Panorama. Odsud máte pěkný výhled na celou oblast a dá se sejít po cestě na hlavní parkoviště, kam opět zajíždějí i vyhlídkové autobusy.

Po cestě z parkoviště ke stanovišti lodí najdete krámky se suvenýry, restaurace a kavárny. Kousek pod parkoviště stojí i věž Torri ta' Xutu z 1. poloviny 17. století, jedna z mnoha strážních věží na ostrově vybudovaná řádem maltézských rytířů. Věž je volně přístupná, uvnitř se nachází malá výstava s několika informačními panely a po schodech se dá vylézt až na střechu věže a užít si odtud výhled na okolí.

Čtení: Zájezdy na Maltu - srovnání a doporučení

3. Rybáři, Bush i Gorbačov do Marsaxlokk

Rybářská vesnička Marsaxlokk se pyšní pestrobarevnými loďkami a příjemnou atmosférou.Rybářská vesnička Marsaxlokk se pyšní pestrobarevnými loďkami a příjemnou atmosférou.

Pokud se vydáte na jihovýchod Malty, určitě byste neměli vynechat ani návštěvu rybářské vesničky Marsaxlokk (v překladu Východní přístav). Ta leží ve stejnojmenné zátoce, která tvoří druhý největší přístav na Maltě a která v průběhu let zažila několik významných událostí. V roce 1565 zde kotvila turecká flotila během tzv. Velkého obléhání, jež skončilo jejím neúspěchem. Během francouzské invaze na ostrov roku 1798 se zde vylodila i Napoleonova armáda. Na začátku prosince 1989 se zde na palubě bitevní lodi Maxim Gorkiy, zakotvené ve zdejším přístavu, konalo slavné setkání tehdejších prezidentů Sovětského svazu a Spojených států amerických – Michaila Gorbačova a George Bushe staršího.

Samotný Marsaxlokk má dnes kolem 3500 obyvatel a pyšní se pěknou promenádou po nábřeží lemovanou starými nízkými domy, mnohdy přestavěnými na restaurace nebo kavárny. Můžete tu obdivovat i flotilu půvabných pestrobarevných rybářských člunů zvaných luzzu, které využívají místní rybáři. Na náměstíčku kousek od promenády najdete kostel Panny Marie z Pompejí, hlavní místní kostel, který je hezký zvenku i uvnitř (bohužel ne vždy je přístupný). Největší nával je v Marsaxlokku vždy v neděli ráno dopoledne, kdy tady probíhá rybí trh a je zde možné nakoupit různé druhy ryb a plody moře, jež odsud odebírají i různé restaurace a hotely na Maltě (nejen v Marsaxlokku). Odpoledne už bývá trh klidnější a to nejlepší zboží vyprodáno. V další dny je tu otevřeno jen pár stánků, především se suvenýry.

Pokud se chcete vykoupat, přímo v Marsaxlokku je malá pláž, jež ale není příliš atraktivní. Asi dva kilometry od hlavní promenády (přibližně 30 minut pěšky) se nachází St. Peter´s Pool (Jezírko sv. Petra), které je báječným místem ke koupání. Jedná se o přírodní nádrž ve skalách se spoustou plochých kamenů, kde se můžete slunit. Dá se sem dojet i na otočku některou z loděk zakotvených u hlavní promenády v Marsaxlokku. Na promenádě můžete posedět v některé z místních restaurací a ochutnat čerstvé ryby nebo plody moře, tak jako třeba známý režisér Steven Spielberg, který zde v roce 2005 natáčel pasáže do svého filmu Mnichov. Doprava do Marsaxlokku je možná několika autobusy, většina z nich jezdí z hlavního města Valletta, případně z letiště Luqa.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. června



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jihovychodni-malta-zajimava-mista/



Doporučujeme z Malta

Nejnovější z Malta



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024