10 důvodů, proč navštívit Maltu: na králíka, památky starší než pyramidy i za Pepkem námořníkem

Gabriela Špurková Gabriela Špurková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 1. 2024 • Přečteno 1784x

Malta je malý ostrov, který se může chlubit především spoustou malebných zátok. Nahlédnete-li ale hlouběji do její historie, zjistíte, že pravý poklad je v ní.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Návštěvu malého ostrova ve Středozemním moři byste si rozhodně neměli nechat ujít a my vám přinášíme hned 10 důvodů, proč se sem vydat. Ochutnejte skvělou místní kuchyni, objevte všechny odstíny modré, kouzelná města nebo nejkrásnější pláže a zátoky. 

1. Maltská kuchyně

Ochutnejte maltské národní jídloOchutnejte maltské národní jídlo

Čerstvé ryby, králík, mořské plody, hovězí… To vše na vás čeká ve skvělé úpravě na Maltě. Národním jídlem je, možná pro mnohé překvapením, králík, kterého můžete ochutnat s kořenovou zeleninou na víně či se špagetami.

K nejoblíbenějším rybám patří lampuki (zlak nachový), který se tu loví jen čtyři měsíce v roce, od srpna do listopadu. Ryba se obvykle podává pečená v celku, ale na požádání vám ji obsluha v restauracích naporcuje. Tradiční omáčka se pak připravuje z čerstvých rajčat, oliv, kapari, soli a pepře. 

2. Sto odstínů modré v moři

Nádherná barva mořeNádherná barva moře

Pobřeží ostrovů je opravdu specifické svými odstíny modrého moře. Každý kousek, který navštívíte, má jedinečnou barvu. U útesů a zátok uvidíte spíše azurovou – světle modrou, ve větších hloubkách a jeskyních potom tmavě modrou až černou.

Za pozorováním velké škály barev se vydejte například do Blue Lagoon, Blue Grotto, kolem ostrova Comino či Goza.

3. Natáčecí místa seriálu Hry o trůny

Vstupní brána v Mdině sloužila jako vstupní brána do Králova přístavištěVstupní brána v Mdině sloužila jako vstupní brána do Králova přístaviště

Pro všechny milovníky tohoto seriálu máme skvělou zprávu, natáčecích míst tady najdete opravdu hodně. Bránou v Mdině přijížděla Lady Stark do Králova přístaviště, v prezidentském paláci San Anton Arya poprvé použila svůj meč – Jehlu, a Sansa zase byla přinucena Joffreym jít se podívat na hlavy zrádců, mezi kterými byla i ta patřící jejímu otci. 

4. Nejkrásnější pláže a zátoky

Užijte si pohodu v Golden BayUžijte si pohodu v Golden Bay

Za nejkrásnější zátoku je právem považována Blue Lagoon, ale tyrkysovou barvu taky najdete například v Crystal Lagoon. Skvěle vykoupat se můžete také v zátoce Riviera Bay či nedaleké Golden Bay.

Na ostrově Gozo nevynechejte zátoku Dwejra, kde se nachází skvělá rybí restaurace a zároveň malá kamenná pláž, která nabízí dostatečné soukromí a skvělou koupačku.

5. Kouzelná města

Maltské hlavní město VallettaMaltské hlavní město Valletta

Pokud se na Maltu vydáte, určitě si naplánujte návštěvu Valletty, Mdiny, Mosty či Marsaxlokku. Každé místo má rozhodně co nabídnout, ať už jste fanda historických památek, skvělých restaurací a kaváren, spletitých uliček, seriáloví nadšenci, či milovníci nákupů.

6. Vodní sporty

Na ostrově si můžete vybrat z velkého množství vodních sportůNa ostrově si můžete vybrat z velkého množství vodních sportů

Pobřeží ostrovů je ideální pro provozování vodních sportů, a tak jich místní agentury nabízí nepřeberné množství. Rodiče jistě ocení, že své děti mohou poslat na adrenalinovou jízdu nafukovacím banánem nebo lehátkem. Dospělí mohou vyzkoušet vodní lyže, jízdu na skútru a velmi oblíbené potápění kolem útesů.

7. Vesnice Pepka námořníka

Nenechte si ujít návštěvu vesnice Pepka námořníkaNenechte si ujít návštěvu vesnice Pepka námořníka

Oblíbená animovaná postavička a milovník špenátu a své drahé Olive Oylové, to je Pepek námořník. Jediný hraný film se natáčel na Maltě a jeho kulisy dodnes slouží ve vesničce Pepka námořníka.

Jedná se o zábavní park v nádherné zátoce Anchor Bay, který nabízí pobavení pro celou rodinu. Užijete si místní kino, restauraci, hlavolamy, minigolf, vodní park, animační programy či koupání v průzračném moři.

8. České stopy

Památník Václava HavlaPamátník Václava Havla

Vzpomínka na významného českého prezidenta na vás čeká ve městě Valletta. V parku Hastings Gardens byl 4. listopadu 2013 odhalen pomník s podpisem Václava Havla s nezaměnitelným srdcem. Hranol ze světlého maltského mramoru má charakterizovat Havlovu skromnou povahu a současně velkou lidskou hloubku a sílu.

9. Příběhy, které chytají za srdce

Vzpomínka v centru VallettyVzpomínka v centru Valletty

Tak jako v jiných státech i na Maltě bojují novináři a obyčejní lidé s korupcí a znepokojivou mocí mafie a propojením s politiky na nejvyšších místech. V roce 2017 otřásl maltskou veřejností příběh investigativní novinářky Daphne Caruany Galizie, která byla zavražděna ve svém autě. Na svém blogu se zabývala případy, kterým se už nikdo neměl odvahu věnovat, a nebála se zabíhat do nejmenšího detailu. Na její počest vytvořili novináři po celém světě Daphne Foundation, kde se zavázali, že se budou věnovat případům, které již nestihla dořešit.

10. Místa starší než egyptské pyramidy

Chrámový komplex v MjandřeChrámový komplex v Mjandře

Na jižním pobřeží ostrova se nachází nádherný chrámový komplex, kde se nalézá unikátní archeologické naleziště. Mjandra je datována do období 3800–2500 př. n. l. Po koupi vstupenek se můžete těšit na 4D kino a menší muzeum s interaktivními prvky. Poté už vás čeká příjemná procházka celým areálem.

Gabriela Špurková

Gabriela ŠpurkováExpert Radynacestu.cz

Cestovat znamená objevovat nepoznané.

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-maltu/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024