Nejlepší pláže na Maltě: Legendární Modrá laguna má těžkou konkurenci ve Zlaté, Křišťálové i té na Gozu!

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2022 • Přečteno 16025x

Modrá, Křišťálová nebo třeba Zlatá... Lagun je na Maltě mnoho a krom vody tak modré, že vám až vyrazí dech, mají i skvělou dovolenkovou atmosféru.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Víte, že...

musíte počítat s poplatkem za zapůjčení lehátek a slunečníků (většinou 15–20 EUR za dvě lehátka a slunečník na den), což není málo, takže vyrazte ráno a odcházejte až se západem slunce, ať je řádně využijete.

Maltské souostroví nenabízí jen historické památky, ale také několik pláží, které zajisté ocení milovníci koupání. I když možná nemají takový zvuk jako třeba pláže v Řecku nebo Chorvatsku, najdete na hlavním ostrově i na dalších ostrovech několik pláží, které stojí za to navštívit. Až na jednu výjimku jsou volně přístupné. Najdete na nich možnosti občerstvení a většinou také sprchy a toalety. Tak jdem na to? 

Nejvyhledávanějším místem na koupání je bezesporu Modrá laguna (Blue Lagoon), mělká chráněná zátoka mezi západním koncem ostrova a protějším neobydleným ostrůvkem Cominotto. Zátoka má dno z bílého písku a průzračnou vodu, díky jejíž modři patří Blue Lagoon k nejfotogeničtějším místům na celém souostroví.

Jižní konec zátoky je přehrazený lany, která zabraňují tomu, aby sem vplouvaly lodě a návštěvníci si mohli užít koupání a šnorchlování včetně možnosti doplavat na ostrůvek Cominotto. Především o letních prázdninách, kdy se na Maltu sjíždějí mladí lidé z celého světa na kurzy angličtiny a k tomu je nutno připočítat i klasické turisty, je zátoka od brzkého dopoledne v obležení, ideální je sem přijet brzy ráno anebo v podvečer a počkat tu třeba i na západ slunce.

Vzhledem k tomu, že zde není žádný stín, je třeba být především při letním žáru opatrný. Je tu sice možnost vypůjčení lehátek a slunečníků, musíte ale přijet co nejdříve, protože bývají brzy zabrané. K dispozici je i několik stánků s občerstvením, velké popularitě se těší stánky, kde vám namíchají různé alkoholické i nealkoholické koktejly do ananasu.

K laguně je cesta dlouhá... Ale vůbec ne! 

Tyrkysově modré vody Crystal LagoonTyrkysově modré vody Crystal Lagoon

K oblíbené Modré laguně se dostanete snadno. Jezdí sem menší čluny z přístavu Ċirkewwa na hlavním ostrově, případně je možné zakoupit si půldenní nebo celodenní výlet u některé ze společností, které nabízejí plavby většími loděmi z různých míst převážně na severním pobřeží Malty.

Některé společnosti nabízejí výlet v kombinaci s návštěvou ostrova Gozo, jiné zase třeba s koupáním v nedaleké zátoce zvané Crystal Lagoon (Křišťálová laguna). I tady je příjemné koupání, přístup do moře je ale možný pouze z lodi, protože je zátoka obklopena skalami. Výletní lodě po cestě zastavují i u jeskyní, které se na ostrově Comino nacházejí. Plavba z přístavu Sliema trvá lehce přes hodinu, z Melliehy je to sem lodí 30 minut.

Pláže hlavního ostrova nezklamou

Pláž Għajn Tuffieħa s luxusními hotelyPláž Għajn Tuffieħa s luxusními hotely

I na hlavním ostrově naleznete řadu pláží, kde si můžete užít koupání, ale i třeba pěkné výhledy z okolních skal, hlavně při západu slunce. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu pláží je město Mellieha ležící na severozápadním pobřeží Malty.

Pláž Mellieha Bay, která se zde nachází, má jemný bílý písek, mělkou vodu, a je tak ideálním místem pro rodiny s dětmi. Jedná se o nejdelší písečnou pláž na Maltě, kam často jezdí i místní, protože je sem dobrý přístup hromadnou dopravou. K dispozici je tu řada atrakcí, mimo jiné vodní lyže, projížďky na banánech nebo možnost půjčení člunů na parasailing. Nechybí ani různé restaurace, kavárny a bary.

Přibližně 5 kilometrů jižně od Melliehy leží vedle sebe dvě zátoky – Golden Bay (Zlatá zátoka) a Riviera Bay. Golden Bay bývá často označována jako nejkrásnější pláž na Maltě. Pyšní se jemným zlatým pískem a relativně pozvolným přístupem do moře. Není příliš zastavěná, nad pobřežím se tyčí jeden obrovský pětihvězdičkový hotel. Hlad a žízeň můžete zahnat přímo v plážovém bistru, kousek nad pláží je pak i restaurace s terasou, odkud si můžete užít výhled na okolí.

O kousek dál najdete neméně půvabnou pláž v zátoce Riviera Bay, obě pláže jsou od sebe vzdáleny přibližně 500 metrů. Tato pláž nebývá tak obsazena lidmi, řadu návštěvníků odradí 186 schodů, které musíte sejít z parkoviště. I zde si užijete jemný zlatý písek a pozvolný přístup do moře. V zátoce bývají větší vlny, které jsou ideální pro surfování, můžete zde využít služeb surfařské školy.

Dá se tudy projít i k vedlejší zátoce Qarraba Bay, cesta k ní je sice obtížnější, zato budete odměněni nádhernými výhledy. Tato oblast bývá vyhledávána i kvůli výhledům z útesů mezi dvěma hlavními zátokami, odkud si lidé mohou užít pěkné výhledy na moře při západech slunce.

Čtení: Zájezdy na Maltu - srovnání a doporučení

Na návštěvě u Pepka námořníka

Nejkrásnější kulisy ve vesničce Pepka námořníka vytváří západ slunce.Nejkrásnější kulisy ve vesničce Pepka námořníka vytváří západ slunce.

Ještě blíže městečku Mellieha se nachází zátoka Anchor Bay, která je mezi návštěvníky Malty také velmi oblíbená. Tato zátoka se strmými stěnami byla pojmenována po spoustě římských kotev (anglicky anchor), které zde byly nalezeny potápěči na mořském dně.

Na konci 70. let minulého století tu vyrostla rybářská vesnice, která posloužila jako kulisa k hollywoodskému muzikálu Popeye (Pepek námořník), který se zde v roce 1980 natáčel. Hlavní roli ztvárnil známý americký herec a komik Robin Williams.

Kulisy zde dodnes stojí a slouží jako tematický park, který je oblíbený nejen mezi rodinami s dětmi. Platí se vstupné mezi 15–18 eury (podle období, kdy sem zavítáte), v ceně je zapůjčení lehátek a slunečníku, můžete si projít jednotlivé domky a v kině se podívat na dokument o natáčení filmu. Koupání v zátoce je příjemné, doporučujeme dorazit hned dopoledne (otevřeno je od 10:30), abyste si zabrali místa u moře.

Pěkné pláže se dají najít i na druhé straně ostrova, třeba v okolí rybářské vesnice Marsaxlokk.

Za koupáním vyrazte i na Gozo

Ramla Bay má úžasně červenozlatou barvu.Ramla Bay má úžasně červenozlatou barvu.

Na ostrově Gozo pak lidé za koupáním jezdí do zátoky Dwejra k Vnitrozemskému moři (Inland Sea), i když pláž je tu velmi malá. Za návštěvu určitě stojí zátoka Ramla Bay na severní straně ostrova, kde najdete pláž s červeno-zlatým pískem.

Jedná se o jednu z nejhezčích a také největších pláží na Gozu, v létě bývá zavalena lidmi, mimo sezonu je to tu klidnější. I zde jsou k dispozici restaurace, kavárna a půjčovna lehátek a slunečníků. Jezdí sem autobusy z Victorie nebo přístavu Mġarr, případně se sem dá dostat pěšky z městečka Nadur, odkud je to cca 15–20 minut chůze.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nej-plaze-na-malte/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024