5 zajímavostí o Thajsku: posvátné mince, milovaný král, energie pro celý svět a město jako jazykolam

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 9. 2017 • Přečteno 14564x

Zajímavosti Thajska by vydaly na knihu, my jsme ale vybrali pět perliček, které je dobré znát, než do Thajska vyrazíte.

Vyberte si z našich zájezdů do ThajskaZobrazit zájezdy

Pokukujete už nějakou dobu po Thajsku? Výběr vám chválíme a přidáváme několik zajímavostí, které by se vám na cestu do téhle přátelské země nádherných pláží mohly hodit. Lépe tak pochopíte, proč je obraz krále na každém rohu, proč jsou Thajci oblečeni od hlavy až k patě, když je venku třicet stupňů, a proč tady není radno šlapat na mince.

1. Teplota: když je třicet stupňů, místní mrznou

Počasí v Bangkoku hodně teplé a vlhkéPočasí v Bangkoku hodně teplé a vlhké

Bangkok je jedním z nejteplejších velkoměst na světě. Průměrná teplota se pohybuje okolo 28 °C. K horku se navíc přidává i vysoká vlhkost 66 - 80 %, takže buďte připraveni na pořádnou „prádelnu“. Charakter počasí je ovlivněn monzuny, které dělí rok na tři „roční“ období: teplé období (březen - červen), období dešťů (červen - říjen) a chladné období (listopad – březen).

V chladném období se teplota pohybuje okolo 30 °C, a je proto nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Thajska. Během teplého období se teploty drží okolo 35 °C, avšak roste vlhkost vzduchu, což značně znesnadňuje většinu aktivit.

Období dešťů je charakteristické zvýšenou zemědělskou aktivitou doprovázenou častými přeháňkami a případnými záplavami.

2. Nejdéle vládnoucí panovník

Portrét králePortrét krále

Král Rama IX. (Bhumibol Adulyadej) vládl zemi celých 70 let. Na trůnu byl od roku 1946 až do své smrti, 13. října 2016. Stal se tak nejdéle panujícím monarchou na světě. Původně měl být králem jeho starší bratr, ale jeho náhlá smrt Bhumibolovi změnila život. Své nenadálé úlohy se zhostil skvěle.

Zemi se mu podařilo zmodernizovat a zasadil se o zlepšení života mnoha Thajců, kteří jej mají opravdu rádi. Králi se podařilo do puntíku splnit hlavní úkol, který se od něj očekával, a to stabilizovat a sjednocovat společnost. Během jeho panování se vystřídalo 26 vlád a došlo k několika pučům.

Na jeho místo nyní usedne jeho syn Vatčirálongkón (Ráma X.), jehož největším úkolem bude získat si srdce thajského lidu. Nebude to mít lehké. Delší dobu žije v Evropě a provází ho pověst playboye s extravagantními výstřelky…

3. Po mincích nešlapte, ale cestujte podle nich!

Objevte kouzlo bathuObjevte kouzlo bathu

Král a jeho rodina se v Thajsku těší velké úctě. S velkým respektem je třeba chovat se také ke všem vyobrazením, kde je král. Nejinak je tomu u mincí a bankovek, na kterých je zobrazený nedávno zesnulý král. Pokud se vám nějaká mince zakutálí, rozhodně se ji nesnažte zastavit pomocí nohy! V krajním případě vám může hrozit i vězení!

Thajské kovové bháty můžete použít i jako cestovní mapu při objevování bangkokských chrámů. Na každé minci je totiž vyobrazen jeden z chrámů, které se v hlavním městě nacházejí:

1 bath – Chrám Smaragdového Buddhy Wat Phra Kaew
2 bathy – Zlatá hora Wat Saket
5 bathů - Mramorový chrám Wat Benjamabophit
10 bathů – Chrám úsvitu Wat Arun

4. Země nápoje, co dává křídla - Red Bullu

Rodné místo Red BulluRodné místo Red Bullu

Věděli jste, že Thajsko je rodnou zemí energetického nápoje Red Bull? Opravdu, v roce 1976 jej na trh poprvé uvedl Chaleo Yoovidhya, později jeden z nejbohatších Thajců na světě (zemřel v roce 2012). Nápoj se původně prodával pod názvem Krating Daen.

Pro vstup nápoje na západní trh byl klíčovou osobou Rakušan Dietrich Mateschitz, který upravil chuť nápoje a začal ho propagovat jako lék proti jet lagu (pásmové nemoci). Později se z něj stal spolumajitel firmy.

Původní thajská verze nápoje byla bez bublinek, konzistencí se blížila sirupu, pila se výhradně studená a prodávala se v malých hnědých lahvičkách.

5. Nejdelší název města na světě

BangkokBangkok

Oficiální ceremoniální název Bangkoku je Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakututtiya Vishnukarm Prasit, tedy „Město andělů", velké město, věčné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů (diamant, rubín, smaragd, žlutý safír, granát, modrý safír, měsíční kámen, zirkon, kočičí oko), královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a kde má svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou.”

Zkráceně jen Krung Thep, tedy Město andělů. 

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopadu


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-zajimavosti-o-thajsku/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024