Bangkok: světová jednička mezi turistickými destinacemi

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 8. 2017 • Přečteno 11488x

V Bangkoku jsou dvě mezinárodní letiště. Letiště Don Mueang je jedno z nejstarších mezinárodních letišť na světě.

Vyberte si z našich zájezdů do BangkokuZobrazit zájezdy

Víte, že...

V roce 2012 bylo letiště Suvarnabhumi nejfotografovanějším místem na Instagramu.

Bangkok je ideálním odrazovým můstkem pro zkoumání jihovýchodní Asie. Zjistěte na vlastní kůži, co stojí za kouzlem Města andělů, které se stalo hned po Londýně a Paříži nejnavštěvovanější destinací na světě!

Založení města

Mrakodrapy v BangkokuMrakodrapy v Bangkoku

První zmínky o městě pocházejí z 15. století, kdy byl Bangkok (Místo, kde rostou olivově zbarvené švestky) malý obchodní přístav, který se využíval jako mezistanice do tehdejšího hlavního města Ayutthaya. Oficiální název města byl Thonburi, ale mezi cizinci bylo známé pod jménem Bangkok.

Jeho význam rostl a po zpustošení tehdejšího hlavního města Ayutthayi si ho král Taksin zvolil za centrum své moci. Řeku Chao Phraya, na jejíchž březích město stálo, chtěl využít jako možnou únikovou cestu pro případ další barmské invaze. Kromě jiného ve městě založil Wat Arun – chrám, který během své návštěvy v Bangkoku určitě nevynechejte!

Jako oficiální rok založení města se uvádí rok 1782 a za oficiálního zakladatele je považován Rama I. Ten sesadil krále Taksina z trůnu a založil dynastii Chakri, která je u moci dodnes. Město začal rozvíjet na východním břehu řeky, konkrétně na ostrovu Rattanakosin, což je také jméno, které dostalo nové město (cizinci ale stále používali označení Bangkok).

Odtud nejprve musel vystěhovat početnou čínskou menšinu do oblasti dnešního Čínského města, vybudoval Královský palác, královské pole pro pohřby a mnoho chrámů kolem řeky.

Bangkok dnes

Bangkok se okamžitě stal centrem Siamského království. Koncentrovala se v něm politická i ekonomická moc, nejpatrněji zde probíhaly procesy industrializace a modernizace. Dnes je světovou metropolí s 8 miliony obyvatel (dalších 6 milionů žije v přilehlé metropolitní oblasti) a sídlí v ní důležité bankovní instituce.

Město je postaveno v deltě řeky Chao Phraya, která po 25 kilometrech ústí do Thajského zálivu. Bangkok stojí na jílovitém podloží, v místě původní bažiny, která byla postupně odvodněna. V mnohém se podobá Benátkám, a ne nadarmo se mu přezdívá Benátky Východu.

Bohužel se, podobně jako Benátky, propadá. Pokles je v rozmezí jednoho až tří centimetrů ročně. Již dnes jsou některá místa pod úrovní moře. Celé město by se pod jeho úroveň mělo dostat v roce 2030. Bangkok byl v poslední době zasažen dvěma velkými povodněmi, v roce 1995 a 2011.

Dnes je Bangkok světovou jedničkou mezi turistickými destinacemi. Důvod je prostý – město má co nabídnout takřka všem typům cestovatelů. Na své si přijdou vyznavači luxusní dovolené i baťůžkáři. Do města se sjíždějí milovníci dobrého jídla i nevázaného nočního života a sexuálního dobrodružství.

Město nabízí mnoho příležitostí pro rodiny s dětmi, milovníky nakupování a masáží, obdivovatele architektury, hledače nirvány, obchodníky i dobrodruhy. To vše doprovází věhlasná thajská přívětivost a úsměv.

Doprava: od taxíku přes metro a tuk-tuky až po letadla

Doprava v loďkáchDoprava v loďkách

Město bylo postaveno na síti vodních kanálů, které měly nahrazovat cesty, a až do 20. století se doprava uskutečňovala především po vodě. Postupně docházelo k zasypávání vodních kanálů a jejich nahrazování cestami. Původní ráz města můžete stále ocenit během plaveb na loďkách po místní síti kanálů. Uděláte si představu o původním stylu života, který se odehrával hned vedle vody.

O co později byly v Bangkoku zavedeny cesty, o to překvapivější je jejich dnešní počet. Není těžké narazit na čtyřproudové cesty, nad kterými je postaveno další patro komunikací, ovšem ani tak jejich kapacita není dostatečná. Během 80. let došlo k obrovskému rozmachu osobních automobilů, který v roce 1990 vyvrcholil vážnými problémy se znečištěním ovzduší.

Vláda tento problém částečně vyřešila dálničními obchvaty a podporou městské hromadné dopravy, ale Thajci přesto dávají přednost autům. Budete-li se někam potřebovat dostat na čas, zohledněte při tom místní dopravu nebo využijte BTS Skytrain, nadzemní dráhu otevřenou v roce 1999. Od roku 2004 v Bangkoku funguje metro, jehož další rozšíření snad vyřeší současnou neuspokojivou situaci.

Nejjednodušším způsobem dopravy ve městě je taxi. Vozy jsou jasně označeny. Prakticky jedinou chybu, kterou můžete udělat, je, že si při nástupu nedomluvíte zapnutý taxametr. Pokud jedete po zpoplatněné dálnici, nedivte se, když vás řidič vyzve k zaplacení mýtného u mýtné brány.

O něco dražší je jízda v tuk-tuku, kterou byste si měli alespoň jednou vyzkoušet. Během dopravní špičky můžete vyzkoušet moto taxi – motorkový taxík. Cesta vám sice možná trochu zvedne adrenalin, ale prokličkujete se zástupy aut a na místo dojedete relativně včas. Pokud se potřebujete dostat z jednoho břehu řeky na druhý, můžete vyzkoušet expresní čluny, a pokud zatoužíte po projížďce po kanálech, nasedněte na říční tramvaj na kanálu Klong San Sap.

V Bangkoku jsou dvě mezinárodní letiště. Letiště Don Mueang je jedno z nejstarších mezinárodních letišť na světě, otevřené roku 1914. V roce 2007 prošlo modernizací a dnes obsluhuje především regionální nízkonákladové lety.

Před jedenácti lety otevřené letiště Suvarnabhumi odbaví kolem 45 milionů pasažérů ročně. Jedná se o velice moderní letiště. Hned po jeho dostavbě se začalo hovořit o jeho dalším plánovaném rozšíření, s cílem navýšit kapacitu až na 120 milionů pasažérů v roce 2026.

Co byste rozhodně neměli vynechat?

1. Rattanakosin – Staré město

Tato čtvrť pokrývá historické centrum města, kde naleznete nejdůležitější turistické cíle. Přední místo zaujímá Velký palác, což je komplex královských budov, kterému vévodí Palác Smaragdového Buddhy (Wat Phra Kaeo). V sousedství Velkého paláce se nachází Wat Pho, chrámový komplex ze 16. století, kterému vévodí 46 metrů dlouhá socha Ležícího Buddhy. S dětmi můžete vyrazit to Dusit ZOO, která byla původně královskou botanickou zahradou.

2. Khao San

Khao San Road je oblast důvěrně známá všem „baťůžkářům“. Nabízí mnoho typů ubytování, rušný noční život, ale především je možné si zde domluvit výlety takřka do všech koutů Thajska. V blízkosti Khao San se nachází Zlatá hora, nebo Památník demokracie, který je nejkrásnější za východu nebo západu slunce.

3. Silom Road

Silom RoadSilom Road

Silom Road je centrum bankovnictví a obchodu a přes den jsou jeho ulice plné lidí v oblecích. Projít se po této ulici je zážitkem také díky tomu, že vás takřka po celé jeho délce doprovází BTS Skytrain. To ulici v některých místech propůjčuje futuristický nádech, který můžete podpořit noční jízdou BTS, kdy budete míjet blikající fasády obchodních center a pod sebou pozorovat ucpané křižovatky.

V noci se scenérie oblasti mění. Ulice jsou lemovány výbornými restauracemi a centrum dění se přesouvá na Patpong – noční trh v blízkosti křižovatky Rama IV., ze které se přes noc stává nejstarší čtvrť červených luceren. Další místa, která jsou vyhlášená go-go bary, jsou ulice Soi Cowboy a Nana Plaza, které jsou nedaleko Silom Road.

Silom Road ústí do památníku Ramy VI v nadživotní velikosti, na který navazuje Lumpini park. Tomu se také přezdívá „zelené plíce Bangkoku“. Park je obklopen mrakodrapy, což někomu může zase připomenout scenérii Manhattanu.

4. Čínské město

Čínské město, rozprostírající se kolem ulice Yaowarat, je největším svého druhu. Žije zde kolem milionu Číňanů druhé a třetí generace. Symbolickým vstupem do čtvrti je Králův narozeninový oblouk, který byl postaven v roce 1999 na počest 72. narozenin krále Bhumibola.

V ulicích naleznete mnoho zlatnictví, zastaváren, ale hlavně pouliční stánky, které je promění v kryté tržiště. Každá ulice a přilehlé okolí je vyhrazeno konkrétnímu typu zboží. Ulice jsou nekonečné, ceny neuvěřitelně nízké a není problém zde strávit nakupováním celý den, a přesto odcházet s pocitem, že jste stále neviděli všechno.

V noci se ulice kolem Memorial Bridge promění v restaurace. Místo má nezaměnitelnou atmosféru a určitě stojí za vidění! V chrámu Wat Traimit se nachází největší zlatá socha Buddhy. Měří 3 metry a váží 5,5 tuny. Byla objevena zcela náhodou během stěhování, kdy se poškodila omítka, která ji schovávala.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Thajsko (Bangkok)

Thajský poklad Bangkok

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bangkoku

Zájezdy do Bangkoku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bangkok/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024