Hrdý, ochranný i elegantní symbol Lisabonu: Belémská věž oslaví 500. výročí

Julie Ginzberg Julie Ginzberg, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5237x

Přednášky, koncerty i výstavy se budou celý rok konat na počest věže, kterou portugalský král nechal postavit v době velkých zámořských objevů a největšího rozmachu země.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Víte, že…

První nosorožec dovezený do Evropy sice zahynul při ztroskotání lodi, jeho podoba se ale dochovala jak na Belémské věži, tak i na grafickém listu Albrechta Dürera, kterému jej zprostředkoval Valentim Fernandes de Morávia – knihtiskař, geograf a vědec původem z Moravy. Ten v té době působil v Lisabonu u dvora krále Manuela I.

Letos tomu bude 500 let, co král Manuel I. nechal postavit Belémskou věž, která se později stala jedním z hlavních národních symbolů Portugalska i města Lisabon.

Během roku 2015 se proto na oslavu tohoto kulatého výročí u Belémské věže uskuteční celé série výstav, přednášek a koncertních cyklů. Jejich program můžete sledovat na těchto webových stránkách.

V lednu to budou přednášky z cyklu „Rozhovory na Belémské věži“, zaměřené na historii památky a jejího blízkého okolí. Doplněny budou výstavou s názvem „Velkolepá a krásná věž“, která bude vyprávět historii tohoto památného monumentu pomocí panelů umístěných venku v blízkosti věže i Památníku zámořských objevů.

Věž ve slohu portugalské pozdní gotiky byla postavena roku 1515 jako součást obranného systému, na místě, kde v lisabonské čtvrti Belém ústí řeka Tejo do moře. Dnes je jedním z památníků na dobu velmocenského postavení Portugalska za času velkých námořních objevů na přelomu 15. a 16. století.

Julie Ginzberg

Julie GinzbergExpert Radynacestu.cz

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/belemska-vez-500vyroci/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024