Lisabon: město v kopcích se slanou vůní Atlantiku a hrdou námořní minulostí

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38810x

Lisabon je hlavní a největší město Portugalska.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Lisabon je považován za druhé nejstarší město Evropy?

Dnešní Lisabon je pulzujícím kosmopolitním městem v jehož čtvrtích, uličkách a náměstích poznáte maurskou minulost i slavnou dobu námořní objevitelské éry. Neobyčejná atmosféra města vystavěného v kopcích, po kterých si to rachotí starodávné tramvaje, vás zaručeně dostane.

Centrum města se rozkládá na strmých svazích nad širokou deltou řeky Tejo. Do míst, kde řeka vytváří u svého ústí do moře rozlehlou zátoku, připlul podle legendy kdysi dokonce sám Odysseus. Jisté však je, že už před třemi tisíci lety se tu usadili Féničané a po nich také další národy – Řekové, Kartaginci, Římané a v 8. století severoafričtí Maurové. Ti také město opevnili a zuřivě bránili před křesťany.

Co se skrývá v lisabonských kopcích…

Do prudkých kopců jezdí výtahy, které se podobají tramvajímDo prudkých kopců jezdí výtahy, které se podobají tramvajím

Dodneška si můžete prohlédnout labyrint uliček staré maurské čtvrti Alfama, nejstarší a nejkrásnější v Lisabonu. Zde tluče historické srdce města a atmosféra je tu vskutku nezapomenutelná – domečky s balkony plnými květin, ze kterých vlaje barevné prádlo, zdi ozdobené typickými malovanými kachličkami azulejos, chodníky zkrášlené mozaikami a pomalu se linoucí melodie melancholického fado, tradičního portugalského hudebního stylu.

Objevujte kostely v kopcích, ke kterým se dostanete po schodištích obrostlých buganvíliemi, navštivte místní poutavá muzea nebo si přivstaňte a ráno se zastavte na rybím trhu. Během objevování krás Lisabonu si pořádně zašplháte. Využít však můžete také výtahy (příkladem budiž Santa Justa), kolejové lanovky nebo starodávné rachotící tramvaje (včetně světoznámé Tramvaje č.28) a buďte si jistí, že jízda v nich vám přichystá nezapomenutelné zážitky.

Díky ojedinělé poloze v kopcích najdete v centru Lisabonu také velké množství nádherných vyhlídkových teras, tzv. miradouros, z jejichž laviček obklopených zelení se budete moci kochat panoramatickými výhledy na město pod vámi.

Výlet za námořníky do portugalského zlatého věku

Hrad svatého Jiří po setměníHrad svatého Jiří po setmění

Jeden z těch nejlepších výhledů vás čeká z dominanty města, hradu svatého Jiří, dramaticky se vypínajícím na jednom z nejvyšších lisabonských kopců přímo nad uličkami staré maurské čtvrti. Osídlení hradního pahorku sahá až do 7. století př. n. l., pevnost výrazně přestavěli Maurové a ve 13. století se hrad stal na několik staletí sídlem portugalských králů. V té době se tu odehrály také některé významné okamžiky portugalské historie, k nimž patřilo třeba přivítání mořeplavce Vasca da Gamy po jeho slavném návratu z Indie…

Hlavní město Portugalska leží na samém okraji Evropy - na březích Atlantského oceánu - a díky blízkosti této ve slunečních paprscích třpytící se vodní masy bohatl kdysi Lisabon a s ním i celá země. Stopy námořní minulosti a portugalského věku objevů naleznete především západně od centra města ve čtvrti Belém, odkud kdysi Vasco da Gama a jiní slavní mořeplavci vyplouvali na své objevné plavby.

Nad řekou Tejo se tyčí pevnostní věž Torre de Belém, jeden z nejoblíbenějších fotomotivů celého Lisabonu, a nedaleko stojí také ohromný a působivý Památník Objevitelů ve tvaru lodní přídě, po níž kráčí významné osobnosti mořeplavecké éry.

Mimo to v místní cukrárně ochutnáte typické krémové zákusky pastéis de Belém a určitě si nenecháte ujít ani návštěvu starobylého belémského kláštera svatého Jeronýma z 16. století se skvostnou křížovou chodbou, který je vůbec nejvýznamnější sakrální památkou města, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Jak se Lisabon vypořádal s ničivým zemětřesením…

Pohled na centrum městaPohled na centrum města

Bohužel, jen málo staveb v Lisabonu se může pochlubit svým stářím tak, jako belémský klášter. V roce 1755 totiž město postihlo mohutné ničivé zemětřesení, které následoval ohromný požár a vlna tsunami. Podle některých odhadů při něm zemřela až třetina tehdejších obyvatel Lisabonu a velká část města byla zcela srovnána se zemí. Tehdejší ministerský předseda se ihned pustil do obnovy města a položil tak základy půdorysu dnešního Lisabonu.

Chcete-li se přesvědčit o tom, jak se mu to povedlo, vydejte se do harmonické nábřežní čtvrti Baixa, obchodního centra Lisabonu, které se rozkládá mezi dvěma velkými náměstími. Praça Dom Pedro IV. je dnes rušným centrem městského života a je známé spíše pod názvem Rossio a prostranství Praça do Comércio dodávají půvab majestátní vládní budovy.

Nedaleko odtud narazíte také na rekonstruované doky, do kterých se kdysi přiváželo exotické a luxusní zboží z portugalských kolonií. Dnes se toto místo proměnilo v jedno z tepajících center lisabonského nočního života s množstvím klubů a vynikajících restaurací. Za doky se rozkládá elegantní čtvrť Chiado, plná luxusních obchodů a elegantních kaváren a na ni pak navazuje čtvrť Bairro Alto s nočními kluby, hospodami a podniky, ve kterých hraje živá hudba.

Čtení na podobné témaPortugalská kuchyně: ryby, zelenina a vepřové na sto způsobůPřečíst

Kromě typických portugalských specialit a všudypřítomných ryb a plodů moře, které budete zapíjet sklenkou vynikajícího portského vína, objevíte v Lisabonu také velké množství podniků nabízejících exotické speciality z bývalých portugalských kolonií.

V 70. letech 20. století došlo v Lisabonu k velkému přílivu uprchlíků z bývalých kolonií, tzv. retornados. Lidé z Angoly, Kapverdských ostrovů, Brazílie nebo Mosambiku si s sebou kromě jiného přivezli také tradiční kulturu a významně obohatili kulinářskou scénu města. Nejen díky nim je Lisabon v neposlední řadě také úžasně barevnou kosmopolitní metropolí.

Kulturní zážitky a odpočinek v městské zeleni

Most Ponte Vasco de Gama z promenády v Parku národůMost Ponte Vasco de Gama z promenády v Parku národů

Lisabon vám nabídne nepřeberné množství kulturních akcí a pozve vás do svých zajímavých muzeí, v jejichž čele stojí Muzeum Calouste Gulbenkiana s expozicí starého i současného umění nebo Museu National de Arte Antiga, portugalská národní galerie.

Menší muzea, jako třeba působivé muzeum typických keramických kachliček azulejos umístěné v bývalém klášteře nebo muzeum fado - tklivých písní připomínajících blues - vás pak o něco více přiblíží k srdci města.

A až si budete chtít od městského ruchu a shonu trochu odpočinout, vydejte se objevovat městskou zeleň. Lehněte si na trávu v rozlehlém zalesněném Parque de Monsanto nebo zajděte do Parque Eduardo VII. na konci třídy Avenida da Liberdade, který ukrývá jedinečné skleníky se subtropickými a tropickými rostlinami.

V tzv. Parku národů, vystavěném u příležitosti světové výstavy EXPO 98, pak můžete na závěr dne navštívit třeba lisabonské Oceanárium, jedno z největších zařízení svého druhu v Evropě a světově jedno z nejlepších mořských akvárií. Z parkové promenády se vám navíc naskytne úchvatný výhled na most Ponte Vasco da Gama, pojmenovaný po slavném mořeplavci.

Výhled na něj si nejvíc užijete při západu slunce a tehdy budete moci v klidu přemítat nejen o slavné lisabonské námořní minulosti…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lisabon/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024