Cestujeme po Středozemním moři: zajímavosti a místa, o kterých jste nevěděli

Michael Bělák Michael Bělák, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13226x

Omývá břehy tří kontinentů a patří mezi nejoblíbenější letní destinace. Středomoří láká na překrásná místa, neopakovatelné zážitky a mnohem víc.

Vyberte si z našich 337 zájezdů Zobrazit zájezdy

Ne nadarmo je Středomoří kolébkou civilizace. Po dlouhá tisíciletí bylo centrem civilizovaného světa a důležitým kulturním i obchodním uzlem. Omývá břehy jedenadvaceti států Evropy, Afriky i Asie. Tentokrát se podrobněji podíváme do jeho evropské části.

Název Středomoří má základ v latinském slově mediterraneus, což znamená „vnitrozemí“ nebo „ve středu země“. Počátky osídlení sahají do časů Mezopotámie a starého Egypta, do doby 4000 let př. n. l. Středomoří se stalo tepnou, kterou proudila kulturní výměna všech tehdejších civilizací.

Trosky Poseidonova chrámu v AthénáchTrosky Poseidonova chrámu v Athénách

Odkazy dávných civilizací

Řekové a Féničané, starobylá Persie nebo majestátní Římská říše. Konflikty s Kartágem, rozmach prvního muslimského chalífátu. Pokus Evropy o dobytí svaté země v podobě křížových výprav, které umetly cestu renesanci. To vše bylo možné jen díky Středozemnímu moři.

Pozůstatky mínojského paláce na KrétěPozůstatky mínojského paláce na Krétě

Významný vliv Středomoří rozmělnil až věk zaoceánských plaveb a objevování nových obchodních tras. Z unikátní krásy, kterou po sobě tato bohatá historie zanechala, se však můžeme těšit dodnes.

Impozantní Valetta, hlavní město MaltyImpozantní Valetta, hlavní město Malty

Tři tisíce ostrovů k objevování

Středozemní moře je se svou rozlohou 2 690 000 kilometrů čtverečních třetím největším na světě. Můžeme v něm najít více než 3000 ostrovů. Největším je Sicílie, charakteristická sladkou vůní pomerančových hájů a stále činným vulkánem Etna. Nejhlubším bodem je prohlubeň Calypso v Iónském moři s hloubkou 5267 metrů.

Mapa StředomoříMapa Středomoří

Středomoří sousedí jen s jedním oceánem. Pouhých 14 kilometrů široká Gibraltarská úžina jej na západě spojuje s Atlantikem. Na jihovýchodě jej skoro 200 kilometrů dlouhý Suezský průplav pojí s Rudým mořem.

Propojení plánovali již egyptští faraoni. Jejich způsob ale počítal s místními jezery a Egypťané si včas uvědomili, že by takový zásah do krajiny vedl k neplodnosti půdy a nedozírné katastrofě. První podoba průplavu (spojili Rudé moře s Nilem, po kterém se plavili dál) tak byla dokončena až perským králem Dariem I., jehož otec Egypt dobyl.

Izolovanost Středomoří od ostatních vodních ploch způsobuje jen minimální rozdíl přílivu a odlivu. To z něj činí ideální lokalitu pro výletní a poznávací plavby. Moře je charakteristické svou temně modrou barvou. V létě má příjemnou teplotu 20–28 stupňů a koupat se v jižních částech dá i v podzimních měsících.

Azurové moře v italském BogliascuAzurové moře v italském Bogliascu

Ve Středomoří to žije

Středomořská flóra a fauna je zajímavým mixem druhů. Moře obydlují rozmanité ryby, parmy, mečouni, tuňáci, ale i exotičtější druhy jako žraloci kladivouni nebo ryby z řádu letounovitých. Ty ve velké rychlosti vyskakují nad hladinu a dokážou plachtit vzduchem až několik stovek metrů. Kromě letounů můžete během plavby zahlédnout i delfíny, kteří rádi skáčou z vody a někdy doprovázejí proplouvající lodě.

„Létající ryba“ z čeledi letounovitých„Létající ryba“ z čeledi letounovitých

Exotické druhy se ve Středomoří začaly usazovat po stavbě Suezského průplavu, přes který se sem dostaly z Atlantického oceánu. Do té doby vypadala zdejší populace živočichů úplně jinak.

Středozemní moře je domovem nádherných zvířat. A také několika skutečně podivuhodných. Zvláštní druh medúzy, měchýřovku portugalskou, drží těsně pod hladinou pestrobarevný měchýřek, naplněný vzduchem. Její chapadla dosahují délky až 30 metrů a schovávají se mezi nimi drobné rybky, kterým slouží jako ochrana.

Na břeh vyplavená měchýřovka portugalskáNa břeh vyplavená měchýřovka portugalská

Jedním z nejvzácnějších místních druhů je pak tuleň středomořský. Tato extrémně plachá zvířata se často schovávají před nežádoucí pozorností v jeskyních na pobřeží.

Suchozemská fauna je díky stálému podnebí napříč regiony podobná. Výjimkou jsou plazi, jejichž druhové bohatství je soustředěno zejména na východě. Plazům se nejvíce daří v Libanonu, Izraeli a Palestině. Stejné podnebí ale neznamená, že by chyběla rozmanitost. Ať už jde o salamandry, makaky nebo orly, milovníci přírody si ve Středomoří přijdou na své.

Zdravá a lehká kuchyně

Asi každý si vybaví klasické dobroty, jako je italská pizza, řecký salát nebo turecký kebab. Základ typické evropské středomořské kuchyně však tvoří zelenina, ryby a mořské plody. Druhou typickou složkou je samozřejmě olivový olej. Španělsko, Itálie a Řecko tvoří trojici největších producentů olivového oleje na světě. Olivový olej je zdravější než běžné rostlinné oleje a místní obyvatelé tvrdí, že při pravidelné a hojné konzumaci přináší dlouhověkost. A něco na tom možná bude. Některé olivovníky v Řecku jsou více než 1000 let staré a stále plodí.

Olivové háje jsou pro Středomoří typickéOlivové háje jsou pro Středomoří typické

Většina zemí nabízí lehkou a chutnou kuchyni, bohatou na zeleninu a ryby. Existují ale místa, kde můžete vyzkoušet až bizarní pochutiny, jako je sicilský sýr „casu marzu“. Jde v podstatě o tradiční italský sýr pecorino, který ovšem prochází poněkud zvláštním procesem. V jistém momentě výroby se kotouč sýra rozřízne a nechá otevřeně stát venku na slunci. Sýr je tak voňavým lákadlem pro mouchy, které do něj nakladou vajíčka. Z těch se časem vylíhnou larvičky, konzumující okolní sýr.

Sýr plný červů chutná prý skvěleSýr plný červů chutná prý skvěle

Výsledek jejich trávicího procesu je konečný produkt – „sýr“ casu marzu. Ten se jí nejčastěji s pečivem, samozřejmě s ještě živými larvami uvnitř. Chuť je prý velmi silná, nakyslá, dlouho se rozvíjí a je samozřejmě nenapodobitelná. Pro svou nebezpečnost byl postaven mimo zákon, místní jej ale nadále vyrábějí a pochutnávají si na něm.

Krásné, netradiční, někdy i bizarní

Vedle přírodních a kulinářských zážitků je Středomoří plné úžasných míst. Benátky, město postavené na vodě, jehož architektura dodnes nedává zapomenout na um a důmyslnost jedné z kolébek renesance. Istanbul a jeho dlouhá historie, sahající až do dob Římské říše. Pozůstatky minojské kultury na Krétě v podobě paláce v Knóssu, kde vznikly legendy o Minotaurovi. Sicílie, starobylý ostrov, který v různých dobách ovládali Řekové, Římané, Muslimové a Normané. Vatikán, střed křesťanského světa. Kromě slavných destinací je zde ovšem i mnoho těch méně známých. Ty jen dokonale podtrhují unikátní charakter regionu.

Unikátní architektura BenátekUnikátní architektura Benátek

Například na ostrově Chios, v městečku Vrontados, stojí na vrcholcích dvou kopců kostely. Každý rok na Velikonoce se mezi nimi odehrává soutěž, známá pod názvem rouketopolemos, doslova „raketová válka“. Z obou kostelů létají v noci desetitisíce podomácku vyrobených rachejtlí. Cílem je trefit zvonici kostela na protějším kopci. Když je po všem, obě strany se prohlásí za vítěze a celá legrace se může příští rok konat znovu. Tato tradice sahá do dob otomanské nadvlády, kdy se dle místních konala za použití skutečných děl.

Ohňostrojová bitva na ostrově ChiosOhňostrojová bitva na ostrově Chios

Štědrost a velkorysý přístup k životu ilustruje nejlépe svátek pořádaný 29. května v italském Riccione. Jmenuje se festa dell’ospitalita‘ a všechny podniky označené oranžovou vlajkou během něj poskytují své služby zdarma. Hotely, bary, kadeřnictví, pláže nebo muzea, taxikáři, městská doprava a spousta dalších. Přitom nedostávají od státu či města žádnou kompenzaci.

Michael Bělák

Michael BělákExpert Radynacestu.cz

Vyberte si jeden z našich 337 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestujeme-po-stredomori-zajimavosti-ktere-neznate/Doporučujeme z Plaveb lodí

Nejnovější z Plaveb lodíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024