Benátky: Kouzelné město na vodě. Co jste o něm možná dosud nevěděli?

Žaneta Kadelová Žaneta Kadelová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 70704x


Chtěli byste město prozkoumat z úplně nové perspektivy? Poznávat život místních? Připravili jsme pro vás praktického průvodce.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Neradi čtete a chtěli byste se o Benátkách dozvědět více? Vydejte se na toulky Benátkami s NAVIGÁTORkou Lenny Trčkovou prostřednictvím videí a podcastů.

Benátky jsou jedním z nejromantičtějších a nejznámějších míst na světě. Kdo by taky neznal proslulé náměstí svatého Marka, tradiční gondoly nebo ikonický most Ponte di Rialto… Benátky však nabízejí mnohem víc.

Podívejte se, jak se naladit na pravou benátskou atmosféru nebo na tipy, co v Benátkách ochutnat. Ukážeme vám také hned několik zajímavostí, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Atmosféra Benátek a typický italský život

Benátky jsou městem, kde se historie mísí s uměním a jedinečným životním stylem Italů. Praví Benátčané žijí v rytmu „la dolce vita“ – místní si užívají malých radostí života a chvil v dobré společnosti. Téměř na každém kroku můžete pozorovat, jak si Benátčané vychutnávají svůj tradiční aperitiv, povídají si a upřímně se smějí.

Ve vzduchu je cítit vůně čerstvě upečeného italského chleba focaccia z místní pekárny, mořská voda a espresso z malých kaváren na rohu ulice.

Benátčané rádi korzují uličkami nebo posedávají nad dobým jídlem a pitímBenátčané rádi korzují uličkami nebo posedávají nad dobým jídlem a pitím

Život v Benátkách objevovala také charismatická moderátorka a ambasadorka video-projektu NAVIGÁTOR. Podívejte se na videa, podcasty a zákulisní deníky z cesty do Benátek očima Lenny Trčkové.

„Benátky jsou městem hříchu i městem lásky. Uvidíte tady spoustu zamilovaných párů, které sem přijely na líbánky, zasnoubit se nebo se rovnou vzít. Pro mě jsou ale Benátky hlavně městem, do kterého se zamilujete vy sami,“ zmínila NAVIGÁTORka Lenny Trčková v jednom ze svých podcastů o Benátkách.

Poslechněte si podcast:

Jídlo v Benátkách

Možná vás nepřekvapí, že Italové jsou specialisté na pizzu a těstoviny, ale co takhle zkusit i další italské dobroty?

  • Cicchetti – malé občerstvení podobné španělským tapas. Obvykle se jedná o kousky chleba nebo toastu s různými náplněmi, například rybami (nejčastěji sardelami) nebo mořskými plody.
  • Scampi e capesante – krevety a mušle sv. Jakuba, často grilované nebo smažené.
  • Moeche – mladí krabi v těstíčku a smažení. Tito krabi jsou sezónní delikatesou.

TIP: Pokud jste doposud v Itálii neochutnali spaghetti al nero di seppia neboli černé špagety, neměli byste si tuto pochoutku nechat ujít.

A pokud jde o pití, doporučujeme vyzkoušet benátský drink zvaný Spritz, který se skládá z bílého vína, sody a Aperolu nebo Campari. V Benátkách se Spritz stal tak oblíbený, že si ho můžete objednat skoro všude.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Co jste o Benátkách možná nevěděli?

1. Design gondoly je plný významů

Výrazná kovová příď, zvaná ferro, nejen vyvažuje gondolu a chrání její dřevěnou část, ale také nese symboliku. Esovitý tvar přídě představuje Velký kanál, sedm „zubů“, které se na ní nachází, symbolizuje benátské čtvrti: Santa Croce, Cannaregio, San Polo, Dorsoduro, San Marco, Castello a přilehlý ostrov Giudecca. A mezi nimi jsou skryté odkazy na malebné ostrovy Murano, Burano a Torcello. Zahnutá horní část přídě zase připomíná dóžecí klobouk

Tradiční benátská gondolaTradiční benátská gondola

2. Prvním patronem Benátek byl svatý Teodor 

I když jsou Benátky spojeny se svatým Markem, původním patronem města byl svatý Teodor. Jeho sochu na vrcholu jednoho ze dvou žulových sloupů můžete dodnes vidět na místě označovaném jako Piazzetta, které je jen pár kroků od náměstí svatého Marka.

3. Tajemství lva z Pirea

V Benátkách se nachází spousta soch lvů, ale jenom jedna je z Pirea. Původně stála v aténském přístavu Pireus, než ji v roce 1687 ukořistilo benátské námořnictvo a převezlo do Benátek. Socha Pireuského lva byla umístěna u vchodu do Benátského arzenálu, bývalých loděnic a zbrojnic, kde stojí dodnes.

Socha lva měří téměř tři metry a byla vytesána z mramoru ve 4. století př. n. l.Socha lva měří téměř tři metry a byla vytesána z mramoru ve 4. století př. n. l.

Koncem 18. století švédský diplomat a učenec Johann David Åkerblad na soše lva objevil podivné rytiny, které identifikoval jako vikingské runy v podobě kryptozoologického lindworma – mytického hadího draka. Vzkaz nebyl doposud přesně rozšifrován.

4. Acqua alta – zážitek na celý život

V Benátkách můžete zažít jev zvaný acqua alta, což v překladu znamená vysoká voda. Benátský fenomén, kdy voda při přílivu vystoupá až na náměstí sv. Marka, které je nejníže položeným místem Benátek.

Vyvýšené chodníčky na náměstí sv. Marka v BenátkáchVyvýšené chodníčky na náměstí sv. Marka v Benátkách

Místní jsou na to perfektně připraveni. Prostě jen zatarasí vstupy do domů, kaváren a luxusních obchodů, nazují holínky a počkají, až voda zase opadne. Kdo nemá holínky, tomu jsou k dispozici vyvýšené provizorní chodníčky

Tipy na zajímavá místa v Benátkách

Koukněte na 10 utajených míst v Benátkách s průvodkyní Petrou Římskou nebo si poslechněte NAVIGÁTOR podcast s průvodkyní Bárou Šupíkovou.

S NAVIGÁTORkou Lenny Trčkovou se zase můžete vydat směrem na přilehlé ostrovy Benátek. Podívejte se na její video:

Jak je to s dopravou v Benátkách?

Při návštěvě Benátek uděláte nejlépe, když si koupíte dvanáctihodinovou, celodenní nebo i vícedenní jízdenku na loď, která zde funguje jako MHD – vaporetto. Kromě pohodlných přesunů po městě i na sousední ostrovy se vám z lodi naskytnou ty nejhezčí pohledy na zdejší paláce, neboť průčelí mnohých z nich směřují právě směrem ke kanálu. Nemluvě o romantické atmosféře takové lodní projížďky, která je k nezaplacení. 

Dále pak můžete využít vodní taxi nebo tradiční gondoly, počítejte však s mnohem vyšší cenou za dopravu, cena se odvíjí od délky cesty.

Projížďka v gondole je nezapomenutelným zážitkemProjížďka v gondole je nezapomenutelným zážitkem

A pokud si nevíte rady, jak se do Benátek dostat, máme pro vás pár tipů:

  1. Z letiště Marco Polo – po příletu můžete pokračovat autobusem (na Piazzale Roma jezdí autobus linka 5 – AeroBus či autobusy ATVO), vodním taxíkem nebo pravidelnou linkou vaporetta, kterou se dostanete přímo na náměsti sv. Marka nebo na ostrov Murano.
  2. Z letiště Treviso – odtud je snadné se dostat do Benátek autobusem (autobusem Terravision na zastávku Venezia Tronchetto, společností ATVO, která jezdí na Piazzale Roma nebo autobusy Barzi na zastávku Venezia Tronchetto)
  3. Autem – při sjezdu z dálnice budete projíždět po téměř 4kilometrovém Mostě Svobody – Ponte della Libertà, po němž kromě silnice vede i železniční trať. A protože v Benátkách samotných nemůžete jezdit autem, nejbližší místo, kde zaparkovat auto, je před autobusovým nádražím Piazzale Roma a pak pokračovat vodní dopravou. Levnější variantou je pak zaparkovat na pevninské části Benátek – Metre

Svou cestu z letiště a první dojmy z návštěvy Benátek popisuje ve svém cestovatelském deníku NAVIGÁTORka Lenny Trčková.

Vaporetto v Benátkách představuje běžnou hromadnou dopravuVaporetto v Benátkách představuje běžnou hromadnou dopravu

Kdy navštívit Benátky?

Nejlepší doba na jejich návštěvu je květen nebo na začátek podzimu. Chybu ale neuděláte, ani když Benátky navštívíte o prázdninách. V té době se ale budete muset vypořádat s vyššími teplotami. Skvělou dobou pro návštěvu Benátek je také období karnevalu, který se pořádá většinou v únoru.

Benátské masky plné barev a tajemstvíBenátské masky plné barev a tajemství

Ať už jste milovníky historie, gastronomie, umění, nebo architektury, Benátky vás rozhodně okouzlí. Prozkoumejte skrytá zákoutí a příběhy, které Benátky skrývají, na vlastní kůži. Nebo se vydejte na cestu po Benátkách očima NAVIGÁTORky Lenny Trčkové.

Žaneta Kadelová

Žaneta KadelováExpert Radynacestu.cz

Skrze umění vidíme svět, cestováním ho prožíváme.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/benatky/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024