Doprava v Lublani: jak vyzrát na MHD ve městě

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12096x

Doprava v Lublani, to je spousta autobusů a ještě větší množství kol.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do LublaněZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Slovinsko má charakter transitní země. Vyrazíte-li do Chorvatska, vezměte to určitě přes Slovinsko či rovnou Lublaň a hřát na srdci vás bude myšlenka, že stejnou cestou do Říma šli i Cyril s Metodějem.

Návštěvou hlavního město Slovinska - Ljubljana, my ji známe spíše pod počeštěným názvem Lublaň, zjistíte, že je to plnohodnotné evropské hlavní město. Avšak stačí jen krátký čas strávený v rušném městě, a pak vám to dojde. Lidé se ve městě pohybují jen třemi způsoby – jezdí autobusy, auty, nebo na kolech. Ale nic a nikdo vám nebude bránit chodit pěšky. I to se v Lublani dá.

K lublaňské městské hromadné dopravě opravdu patří jen autobusy. Pravda, trochu zvláštní, v tak živém městě. Pro neznalce místního systému může být použití městské hromadné dopravy stresující.

Ljubljana má k dispozici 22 autobusových linek, které jezdí velmi často. Nejfrekventovanějšími linkami jsou číslo 1, 2, 6 a 11 a bývají opravdu velmi přeplněné.

Jelikož v Lublani jezdí po městě jen autobusy, jezdí jich opravdu hodně. Není ničím výjimečným, když na jednu zastávku přijede v jednu chvíli i pět autobusů. Samozřejmě se to týká těch větších. V opačném případě si řidiči prostě počkají, než se jim místo na zastávce uvolní.

Zběsilé střídání autobusů, se ale může jevit dost zmateně. Jednoduchá rada zní – sledovat provoz a čísla linek, které přijíždějí. Dopravní prostředky se za sebou často řadí a neplatí jako u nás, že řidič pro vás dojede se svým strojem až k samému začátku nástupiště.

S hotovostí nepořídíte

V městské hromadné dopravě si nemůžete zaplatit za cestu hotovostí ani si koupit papírovou jízdenku. V Lublani se používá Urbana card, tedy karta, na kterou si nabijete určitou částku, a z té se při nástupu do autobusu jízdné odečte.

K dispozici jsou dva typy karet. Rozeznáte je podle barvy. Zelená funguje jako klasická měsíční jízdenka. Výhodná spíše pro místní obyvatelé, pro turisty zbytečná. Žlutá karta zase zastupuje jízdenku kreditovou, maximálně možná vkládaná částka je 50 euro a naopak nejméně musíte vložit 1 euro.

Kartu si jednoduše koupíte i nabijete v trafikách, na nádraží, v turistických centrech nebo v automatech. Stojí 2 eura a je přenosná. Výhodou této karty je, že na ni může jet i více lidí.

Za jednu cestu se vám strhne € 1,20 a platnost jízdného je 90 minut. Přestupovat můžete neomezeně. Jen nezapomeňte při každém nástupu do autobusu „kliknout“ na elektronické zařízení u řidiče, částka se strhne pouze jednou. A fakt to funguje!

Využijte bonus - kolo!

Když už si pořídíte Urbanu, využijte i možnost projet se na městských kolech, třeba kolem řeky Ljubljanice. Stojany s koly jsou rozmístěny po celém městě, jsou doslova za každým rohem. Vše potřebné vyřídíte u automatu přímo u stojanů, nebo na internetu.

Díky Urbaně vás to bude stát jen 3 eura, ale na rok! Což se s ostatními evropskými městy cenově nedá srovnat. Kolo můžete mít půjčené hodinu, za delší výpůjčky již platíte podle tarifu. Ale fígl je v tom, že jednoduše kolo do stojanu vrátíte kdekoliv ve městě a půjčíte si ho znovu. A jedete další hodinu…

Kola jsou v Lublani velmi žádaným dopravním prostředkem. I chodníky a cesty jsou upraveny jak pro pěší, tak pro cyklisty. Vyplatí se vyhýbat se úsekům pro kola, když jdete po svých. Jednak se ušetříte minimálně nelibých pohledů cyklistů a hlavně přežijete Lublaň ve zdraví. Kola se totiž zásadně nevyhýbají chodcům, kteří jdou v místech, kde nemají co dělat.

Každého jistě zarazí stav a vzhled jízdních kol. Lublaňané jezdí na „starých herkách“. Běžně uvidíte rozpadající se kolo, které je však chráněno silným řetězem nebo drahými zámky.

Krádeže bicyklů v Lublani lze považovat s nadsázkou za „sport“. Krádež kola se ve většině případů ani nehlásí na policii. Často se stává, například v blízkosti studentských kolejí, že původní okradený majitel, najde kolo zaparkované či dokonce vidí nového vlastníka na kole jet.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Taxíkem jen s partou přátel

A pokud jste si nevybrali žádný z nabízených dopravních prostředků, můžete využít také taxíky. Ty jsou většinou velmi pohodlné a rychlé, avšak nejede-li vás více, trochu se prodraží. Nejčastějšími uživateli jsou opět studenti, kteří využívají taxi dopravu převážně večer po městě. Naplní auto a cestují za hubičku.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko (Lublaň)

Architektonický květ Lublaň

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Lublaně

Zájezdy do Lublaně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/doprava-v-lublani/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024