Počasí ve Slovinsku: Na co se připravit a kdy zelenou zemi příběhů navštívit?

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 4. 2024 • Přečteno 28152x
TémataSlovinsko

Od jara až do zimy má Slovinsko co nabídnout. Kdy je skutečně ten pravý čas poznat Slovinsko a nezmoknout ani se nespálit? Počasí má svou hlavu.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Milujete sluníčko a moře? Potom se vydejte do slovinského města Portorož. Zaujímá jedno z předních míst na seznamu měst s nejdelším slunečním svitem.

Slovinsko je jedna z nejmenších evropských zemí. Přesto ale nabízí nádhernou kombinaci horských scenérií, středověkých měst, lázeňských oblastí a přímořských pláží. Lázeňská oblast na severovýchodě země zve k návštěvě termálů celoročně. Výjimečným je zde i podzemní jeskynní svět, který zve k návštěvě také každý den v roce. Kdykoli se do této země vypravíte, naleznete něco, co potěší vaše oko, chuť či adrenalinové srdce.

Zde vám přinášíme podrobný popis jednotlivých ročních období ve Slovinsku. Račte si vybrat a vyrazit. 

Jaro (březen–květen):

Na loukách květiny a v pozadí sněhem poprášené vrcholky. To je pohled, který si na jaře ze Slovinska odneseteNa loukách květiny a v pozadí sněhem poprášené vrcholky. To je pohled, který si na jaře ze Slovinska odnesete

Jaro je obdobím, kdy v Julských Alpách na severu země stále ještě leží sníh, zatímco na jihu u Jadranského moře začínají být teploty zvoucí k vycházkám jen v tričku. Ještě ale není příliš horko.

Ve středu země v oblasti pohoří Kras se začínají zelenat a rozkvétat louky. Vodopády a řeky jsou plné vody. Jarní období je také jedno z nejhezčích pro návštěvu hlavního města Ljublaně. Pro turisty se teprve otevírají dveře středověkých hradů. Není ještě horko, a tak hlavní turistické atrakce prozkoumáte v klidu.

Průměrné denní teploty: 16–21 °C

Léto (červen–srpen):

I ve Slovinsku můžete zažít typickou letní atmosféru přímořských městečekI ve Slovinsku můžete zažít typickou letní atmosféru přímořských městeček

Léto je ideálním časem pro návštěvu severně položených Julských Alp a pohoří Karavanky. Toto období totiž přináší do Slovinska teplé slunečné počasí, a to i přesto, že je tato část Alp částí nejdeštivější. Slovinská část Alp je známá pro své skvělé podmínky pro outdoorové aktivity, jako je horská turistika, cyklistika, vodáctví, paragliding nebo canyoning.

Sluncem zalitá horská údolí, rozkvetlé louky a pasoucí se stáda krav – to je letní obraz Julských Alp. U Jadranu je v tuto dobu už krásné svěží léto. Moře se začíná ohřívat a zve ke koupání a relaxaci na plážích. V létě se v zemi také koná spousta festivalů. A to nejen v Ljublani, ale i v horském městečku Bled nebo středověkém Celje.

Průměrné denní teploty: 20–27 °C

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Podzim (září–listopad):

Slavný hřebčín s lipicány je příjemným podzimním cílemSlavný hřebčín s lipicány je příjemným podzimním cílem

Podzimní období je, co se týká počasí, obdobím nejstálejším. Obzvláště pak půlka září je dlouhodobě vyhlášena krásným slunečným počasím. Příroda se barví do žlutočervených odstínů a ve vinařských oblastech se blíží čas sklizně. Místa, kde se pořádá vinobraní, zvou k návštěvě převážně gastronomických akcí a trhů.

Oblast pohoří Krasu, kde jsou ukryté jeskyně nebo hřebčín Lipice, je doslova podzimním balzámem na nervy. Dozrává ovoce kaki. Hlavní sezóna končí, všude je tak levněji a klidněji. Moře je krásně teplé a večery na restauračních zahrádkách konečně chladnější.

Průměrné denní teploty: 11–19 °C

Zima (prosinec–únor):

Zasněžený Vogel láká k lyžováníZasněžený Vogel láká k lyžování

V zimě jsou ideálním místem pro návštěvu lyžařská střediska Kranjska Gora, Vogel a Mariborsko Pohorje, která nabízejí sjezdové tratě a vleky pro lyžování a snowboarding. Je zde i několik tras pro skialpinisty a zimní horolezce. Světové biatlonové a běžecké závody se konají v soutěsce Pokljuka nedaleko horského města Bled.

Vykoupat se můžete i v tomto ročním období, a to v lázeňské oblasti u hranic s Maďarskem. Slovinsko nabízí spoustu možností v každém ročním období. Při každé návštěvě totiž jdou zkombinovat aktivity v horách s koupáním, s gastronomickým zážitkem a návštěvou jeskynního systému. Vždy ale narazíte na nesmírně milé lidi, kteří hovoří jazykem, kterému budete i docela dobře rozumět.

Průměrné denní teploty: 0–3 °C

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-ve-slovinsku/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024