Termální lázně onsen: ta pravá japonská relaxace! Dopřejte si exotickou očistu těla i mysli...

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 3. 2018 • Přečteno 12157x

Jedním z nejpozoruhodnějších zážitků v Japonsku jsou termální lázně onsen. Najdete je ve městech i mimo ně a Japonci je zbožňují.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Hluboko pod japonskou ostrovní půdou to bublá a vře. Celá země je poseta množstvím sopek, a právě s nimi souvisí také hojný výskyt termálních pramenů. Japonci jim říkají onseny a již dlouhá staletí do nich přicházejí očistit svá těla i duše. A víte, co je na tom nejlepší? V zemi vycházejícího slunce se do jednoho z onsenů můžete spolu s Japonci ponořit i vy!

Japonské souostroví čítá bezmála 250 sopek, z nichž více než osm desítek je stále činných. Termálních pramenů tu vyvěrá ještě mnohonásobně více – kolem třech tisíc – což Japonsko staví na první místo pomyslného žebříčku jako zemi s nejvyšším počtem přírodních horkých pramenů na světě.

Slovem „onsen“ označují Japonci jednak termální pramen jako takový a jednak tradiční japonské lázně, v nichž jsou termální prameny využívány.

Japonské lázně a jejich účinky na zdraví

Navštívit můžete vnitřní i venkovní lázněNavštívit můžete vnitřní i venkovní lázně

Jak to v takových lázních onsen vypadá nebo při jakých zdravotních potížích mohou termální prameny člověku ulevit? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Japonské onseny jsou totiž skutečně velmi rozmanité.

Lázně mohou být tradiční s několikasetletou tradicí nebo zbudované nově s důrazem na moderní design. Můžete zajít do lázní krytých i venkovních, velkých či malých, vyzkoušet takřka vroucí prameny nebo prameny vlažné a v podobných výčtech by bylo možné ještě dlouho pokračovat.

Ty nejvyhlášenější lázně bývají zasazeny do krásné přírody – právě proto, aby byla naplněna myšlenka očisty těla i duše. Během hřejivé léčivé koupele tak může hned vedle vás bublat potůček, řeka, nebo dokonce vodopád, mnoho onsenů je zasazeno do krásné horské krajiny, některé prameny vyvěrají na plážích u moře nebo v jeskyních. V celé zemi existuje také velké množství lázeňských hotýlků, hotelů, komplexů a středisek.

Takový onsen vám může pomoci s nejrůznějšími zdravotními problémy, konkrétní prameny mají totiž blahodárné účinky na lidské zdraví. Onseny v Japonsku se většinou rozdělují do devíti základních typů podle chemického složení (s vysokým obsahem soli, železa, síry apod.). Mohou vám ulevit například od artritidy, kožních problémů, revmatu, vysokého krevního tlaku a mnoha dalších obtíží.

Lázeňská kultura „kumpánů v nahotě“

Japonci v lázních hlavně odpočívajíJaponci v lázních hlavně odpočívají

V současné době je lázeňský turismus důležitou součástí především domácího cestovního ruchu. Japonci za horkými prameny cestují po celé zemi, a to již po dlouhá staletí. Není možné jednoznačně určit, kdy se v onsenech začali koupat, na ostrovech vulkanického původu je totiž mohli využívat od nepaměti.

Dochované písemné prameny zmiňují kulturu onsenů již v 8. století a počátky očistných koupelí v horkých pramenech bychom pravděpodobně hledali někde v počátcích japonského buddhismu v prvních buddhistických chrámech. Rozvoj koupání a budování prvních komerčních lázní pak spadá do století 16. a 17. Je známo, že se v léčivých pramenech koupali mimo jiné někteří samurajové a slavní japonští vojevůdci.

Dodnes Japonci zpravidla vnímají koupel v onsenu jako něco výjimečného, coby vysokou formu relaxace. Během koupele jsou nazí, odhazují tedy spojení se svým společenským statusem a v lázních odpočívají, konverzují s ostatními návštěvníky jako rovný s rovným a navazují nová přátelství.

V japonštině existuje dokonce zvláštní výraz „hadaka no cukiai“, který můžeme přeložit jako „kumpáni v nahotě“ a vyložit si jej tak, že mezi lidmi, kteří se koupou společně, bývá to nejsilnější přátelství. V onsenech se rovněž uzavírají obchody a japonské firmy pořádají v lázeňských střediscích třeba pracovní meetingy či teambuildingy.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Cizinci jsou v onsenech vřele vítáni

Snídaně v rjokanuSnídaně v rjokanu

Japonci se k cizincům obecně chovají velmi vstřícně, a pokud budete při koupeli v onsenu dodržovat základní pravidla, jste tu vítáni. Kromě toho, že se báječně odreagujete, stanete se také na chvíli součástí japonského stylu života a japonské kultury.

Do onsenu si můžete odskočit na pár hodin odpoledne v Tokiu, Ósace nebo jiném japonském velkoměstě, abyste si odpočinuli a nabrali síly po náročném poznávání.

Máte-li času více, zaplaťte si pobyt alespoň na jednu noc v tradičním japonském penzionu rjokanu s vlastním termálním pramenem. Vychutnáte si tak nejen blahodárnou koupel, ale i hodování během večeře složené z místních specialit, která k pobytu v rjokanu neodmyslitelně patří.

Chcete-li si pak pobyt v lázních užít skutečně na maximum a máte-li k dispozici celé dny, vydejte se do některého z lázeňských městeček či středisek nebo za odlehlejšími onseny do čarokrásné přírody.

Praktické rady pro návštěvu: plavky i tetování zakázány!

Kimono jukataKimono jukata

A jak to v takovém onsenu vlastně chodí?

Je třeba mít na paměti, že romantickou koupel s vaší drahou polovičkou si v Japonsku pravděpodobně neužijete. Drtivá většina lázeňských bazénů je totiž určena pouze pro jedno pohlaví, výjimku zpravidla tvoří pouze malé děti.

Na plavky zapomeňte, ve většině onsenů jsou přísně zakázány. Vaši intimitu vám však po výstupu z vody pomohou ochránit ručníky nebo speciální druhy kimona, tzv. jukaty.

Před vstupem do lázně je vždy nutné se důkladně osprchovat – voda v bazénech je považována za čistou a léčivou, a není proto žádoucí ji znečišťovat, nebo dokonce používat k mytí.

A ještě je tu jedno důležité pravidlo, a sice, že v onsenu je přísně zakázáno jakékoli tetování. Jestliže vaše tělo zdobí byť sebemenší nápis či obrázek, do onsenu vás pravděpodobně nevpustí nebo vás z něj vykážou, jakmile se o vašem tetování dozvědí. Malé tetování můžete zcela proti pravidlům zkusit překrýt náplastí, s velkým máte bohužel smůlu.

A proč představuje tetování v onsenu takové tabu? Zpravidla všichni příslušníci jakuzy (japonské mafie) jsou potetováni, zákaz tetování v lázních tedy přeneseně znamená zákaz vstupu nebezpečným osobám. 

Pokud tedy zrovna nejste potetovaní od hlavy až k patě, pak už návštěvě onsenu během vašeho cestování po Japonsku nebrání vůbec nic!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/termalni-lazne-onsen/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024