Reykjavík: nejseverněji položené hlavní město světa

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15350x

Až 90 % domovů je vytápěných horkou vodou vedenou přímo z termálních pramenů.

Vyberte si z našich zájezdů do ReykjavíkuZobrazit zájezdy

Nejsevernější na světě a nejzápadnější v Evropě, to jsou primáty, jimiž se pyšní hlavní město kouzelného Islandu s tajemným názvem Reykjavík. Toto město je na islandské poměry opravdovou metropolí, vždyť zde žijí téměř 2/3 všech obyvatel ostrova. Ale nezadá si ani v celosvětovém měřítku, v roce 2007 bylo totiž vyhodnoceno jako nejbohatší město na světě.

Reykjavík, potažmo celý Island, se pozvolna otevírá čím dál většímu množství turistů. A co všechno jim může nabídnout?

Historická fakta v kostce

Osada Reykjavík, kterou v roce 874 založil norský Viking Arnarson, prý byla na celém Islandu prvním trvale osídleným místem. Tento Viking dal osadě i jméno, které se udrželo dodnes. Při příchodu do zátoky prý spatřil kouř, který stoupal ze země v širokém okolí a název „Kouřová zátoka“ – Reykjavík, se tak přímo nabízel.

Reykjavík dostal městská práva až v roce 1786, v tomto období zde byl také vytvořen mezinárodní námořní uzel, dnes nejvýznamnější na celém ostrově a pomalu se začal rozvíjet lehký průmysl, zejména rybolov a zpracování vlny.

V roce 1904 se Reykjavík stal sídlem ostrovní vlády a v roce 1918 byl učiněn další důležitý krok k samostatnosti – Island se stal suverénním státem pod svrchovaností Dánska, až do roku 1944 tedy hovoříme o Islandském království. Konečně 17. června zmíněného roku byla vyhlášena samostatná Islandská republika v čele s prezidentem, jehož sídlo je samozřejmě v Reykjavíku.

Příroda: Neodmyslitelná součást života Islanďanů

Jelikož leží Reykjavík na tektonických deskách, není zde zemětřesení žádnou výjimkou. Místním už přijdou menší otřesy běžné, nás Středoevropany by však mohly trochu překvapit. Jedním z hlavních znaků Islandu je jeho vulkanická a s tím spojená i geotermální činnost, které ostrované samozřejmě naplno využívají.

Až 90 % domovů je vytápěných horkou vodou vedenou přímo z termálních pramenů, horká voda se přímo v Reykjavíku vede v trubkách pod chodníky, díky čemuž se na nich neusazuje sníh a není třeba jej odklízet. Díky výše uvedenému je Island oceňován jako nejekologičtější země na světě.

Počasí je v případě severských zemí neustále diskutovaným tématem. Reykjavík má oproti zbytku ostrova největší výhodu v tom, že leží v jeho nejteplejší zátoce, která je ovlivňována teplým Golfským proudem. Díky němu se zde průměrné zimní teploty pohybují okolo -5 °C a letní okolo 13 °C.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Památky: Severská architektura i vila celosvětového významu

Hallgrímskirkja, luteránský farní kostel, který je svou úctyhodnou výškou 73 metrů nejvyšším kostelem na celém Islandu. Budova, která má svým tvarem odkazovat na lávovou ostrovní krajinu, byla ve výstavbě celých 41 let. Věž kostela je jeho návštěvníky využívána jako vyhlídková plošina s rozhledem na okolní hory, Severní moře i hlavní nákupní třídu Laugavegur.

Slyšeli jste někdy o Reykjavíckém summitu? Pokud ano, tak vězte, že probíhal ve vile Höfdi, postavené na okraji Reykjavíku v roce 1909 původně pro francouzského konzula. Poté se toto bílé honosné stavení stalo sídlem místního básníka a právníka Einara Benediktssona, ve 40. a 50. letech hostilo i britskou ambasádu.

Nicméně nejdůležitější událost zde proběhla v polovině října roku 1986, kdy se zde sešli Michail Gorbačov a Ronald Reagan, což byl v podstatě začátek konce tzv. Studené války.

Reykjavícká koncertní hala a konferenční centrum Harpa byla otevřená v květnu 2011. Konstrukce je vytvořená z ocelové kostry, jež je potažená různě barevnými skleněnými panely. Plány na výstavbu této oblasti byly mnohem smělejší, ale bohužel v době celosvětové ekonomické krize vzaly za své a Harpa je tak jedinou dokončenou budovou tohoto původního komplexu.

A zároveň také už několik let posledním velkým stavebním počinem Islandu. V současné době je Harpa sídlem Islandské opery a symfonického orchestru.

Oficiálním sídlem islandského parlamentu je nevelká dvoupatrová budova postavená v letech 1880-1881. Kromě parlamentu zde najdete také Národní knihovnu a Národní galerii. Pravdou ovšem je, že většina kanceláří parlamentu se nachází v několika dalších budovách ve městě. V současnosti se formují plány na výstavbu zcela nového islandského parlamentu.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island (Reykjavík)

Čistý půvab Reykjavíku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Reykjavíku

Zájezdy do Reykjavíku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/reykjavik/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024