Italská zmrzlina: Kde si v Římě dát tu nejlepší? Ochutnali jsme za vás!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26685x

Představujeme vám ty nejlepší zmrzlinárny v Římě.

35 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Chcete si připadat jako filmová hvězda? Vychutnejte si zmrzlinu na Španělských schodech jako Audrey Hepburn v legendárním filmu Prázdniny v Římě

Kdo by neměl rád italskou zmrzlinu! Je výborná a většinou dostane i ty, kteří jinak moc „zmrzlinoví“ nejsou. V nejlepších zmrzlinárnách se stále vyrábí podle osvědčených receptur, i když fantazii se meze nekladou, zvlášť v nabízení nových příchutí. Ledová sladká pochoutka perfektně osvěží a navíc – teprve s kornoutem v ruce bude návštěva Itálie stylová. Poradíme vám, kde si dát tu nejlepší zmrzlinu v Římě. 

A proč je tak dobrá právě v Itálii? Třeba právě proto, že od první chvíle, kdy si tu na zmrzlině pochutnávali staří Římané, uplynula již pěkná řádka let, a tak se recept na zmrzlinu dostal všem zmrzlinářům pěkně pod kůži.

Vývoj ledové pochoutky 

Možná to bylo právě velmi teplé středomořské počasí, které přimělo obyvatele Apeninského poloostrova k tomu, aby si připravili osvěžující pokrm z chlazeného ovoce, mléka a medu

Když se ve středověku přišlo na to, že potraviny lze chladit či dokonce mrazit v nádobách obklopených ledem a když se této myšlenky chopili Sicilané, zrodilo se sorbetto – předchůdce dnešní zmrzliny (a pořád tradiční sicilská osvěžující pochoutka).

Sníh z Etny a jiných hor otroci snášeli do speciálních podzemních děr, kde vydržel až do horkých letních měsíců. Stejný způsob ledování následně zvolili i v jiných koutech Apeninského poloostrova.

Stovky příchutí aneb fantazii se meze nekladou 

Italská zmrzlinaItalská zmrzlina

Italsky se zmrzlina řekne gelato, což doslova znamená zmrzlý. A nutno podotknout, že zvlášť v horkých letních měsících tato pochoutka skutečně osvěží. V gelateriích, tedy zmrzlinárnách, si můžete vybírat z desítek a někdy i stovek druhů zmrzlin od klasických, které nikdy neomrzí, jako je čokoládová, jahodová, citronová či vanilková, přes mandarinkovou, melounovou, pistáciovou až po rýžovou či mátovou a další specialitky.

Mnohé zmrzlinárny svou nabídku obměňují podle sezony. Nechte se inspirovat a ochutnejte třeba zmrzlinu s příchutí kaštanovou, jablečnoskořicovou, hruškovokaramelovou, kaki…   

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Jak na to? 

Vždy si můžete vybrat, jestli si zmrzlinu dáte do kornoutku (cono) nebo do kelímku (copetta). A uslyšíte-li od zmrzlináře panna?, pak se vás ptá, jestli si navrch budete přát i „kopeček“ šlehačky.

Za šlehačku navrch se obvykle nic navíc neplatí. A pokud jde o samotnou zmrzlinu, platí se podle velikosti kornoutu (či kelímku). Zvolíte-li tu nejmenší porci (piccolo), budete si moci vybrat nejčastěji dvě, někdy i tři příchutě a i malá porce stačí na to, aby vás nejen osvěžila, ale také aby zahnala malý hlad, protože na „kopečcích“ (které ale ve skutečnosti jako kopečky vůbec nevypadají) se tu nešetří.

Zvolíte-li střední porci (medio), budete si moci přát ještě další příchuť navíc. A velkou porci (grande) už je jistější požadovat do kelímku, aby se vám z kornoutu celá neroztekla, než ji slížete, a také abyste se o ní mohli třeba s někým rozdělit.

Zajděte do zmrzlinárny, zaplaťte u kasy a pak už se s obdrženým lístečkem vydejte rovnou k pultu se zmrzlinou, ze kterého vám budou oči přecházet...

A kam se v Říme na zmrzlinu vydat? 

Jděte tam, kde se vám bude líbit a tam, kde bude fronta. Do dobrých zmrzlináren se totiž všichni rádi vracejí. Uvidíte-li nápis artigianale, znamená to, že daný podnik nabízí zmrzlinu vlastní výroby – a ta bývá nejlepší.

Tady je pár tipů (abecedně seřazených) na vyhlášené zmrzlinárny, jejichž zmrzlina vás rozhodně nezklame:

Blue Ice 

Blue IceBlue Ice

Ač má v Římě hodně poboček a najdete ji doslova na každém rohu, na kvalitě to této zmrzlinárně nic neubírá a na zmrzlině si tu opravdu pochutnáte. 

Della Palma 

Della PalmaDella Palma

Podnik Della Palma nabízí více než 150 druhů výborné zmrzliny, včetně té připravované ze sojového mléka. Vybrat si z tolika druhů rozhodně není jednoduchý úkol.

Fattamorgana

FatamorganaFatamorgana

I zmrzlinárnu Fattamorgana najdete v Římě hned na několika místech. Její návštěva se stává skutečným gastronomickým zážitkem a příjemná obsluha je samozřejmostí.

Gelateria del Teatro 

Gelateria del TeatroGelateria del Teatro

Zmrzlinárnu si zamilujete nejen díky vynikající zmrzlině, jejíž příchutě se mění podle sezony, ale i díky okolnímu prostředí. Ze starobylé ulice Via dei Coronari můžete zmrzlinářům přes vitrínu nakouknout přímo „pod pokličku“.

Giolitti 

GiolittiGiolitti

Šarmantní podnik Giolitti má své hlavní sídlo v blízkosti mnohých vládních budov. Je dost možné, že proto právě tady potkáte nějakého vysoce postaveného vládního činitele, jak si pochutnává na výborné zmrzlině.

Grom 

GromGrom

Zmrzlinárna, která má své prodejny na mnoha místech v Římě i jinde v Itálii. Nabízí tradiční, speciální i sezónní příchutě zmrzliny a každý měsíc navíc představí jednu vybranou příchuť měsíce.  

La Romana

La RomanaLa Romana

Zmrzlinárna s dlouhou tradicí, ve které si budete připadat jako v pohádce. Pochutnáte si tu nejen na zmrzlině s vytříbenými příchutěmi, ale i na několika druzích speciálních krémů, které si můžete přát navrch. Tady se vyplatí dát si zmrzlinu do kornoutku, protože vám do něj natočí i trochu čokolády. 

Ping Pong

Ping PongPing Pong

Do jediné zmrzlinárny PingPong ve městě se budete muset vydat mimo historické centrum, výlet se ale vyplatí. Kromě chuti zmrzliny vlastní výroby vás mile překvapí i její velké porce a nízké ceny.  

Pořád málo? Přijeďte do Itálie v době, kdy se tu v různých městech koná zmrzlinový festival. Tam teprve nebudete vědět, kterou zmrzlinu ochutnat dřív. Dobrou chuť!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. března

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/italska-zmrzlina/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024