Počasí v Itálii: spokojeni budete v jakémkoli ročním období

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 33341x
TémataItálie

Počasí v Itálii je závislé na poloze a typu klimatu.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Klimatické podmínky v celé Itálii jsou velmi rozličné. Je to způsobeno různým členěním italské krajiny. Na severu vrcholy Alp, ve vnitrozemí vrcholy Apenin i četné nížiny, odlišné klima na ostrovech ve Středozemním moři atd. Kromě nadmořské výšky jednotlivých krajinných útvarů hraje roli v utváření počasí také směr a síla větrů. 

Roční období

Itálie je stát oblíbený v jakékoliv roční době. V létě sem turisté cestují za účelem strávení slunečné dovolené u moře, v zimě si zase užívají prázdniny na zasněžených horách v italských Alpách, kde se mohou plně věnovat nejen lyžování. Ve zbývajících měsících, na jaře a na podzim, se návštěvníci vydávají poznávat všelijaké památky a města s bohatou historií. Teploty jsou příjemné a vhodné pro dlouhé procházky. Pro lepší představu – průměrné teploty v Římě se pohybují kolem 7 °C v lednu a kolem 25 °C v červnu. Nejtepleji je zde v červenci a srpnu (okolo 26 °C).

Oblasti a jejich klima

Skoro na celém území Itálie se rozprostírá subtropické podnebí. Na severu je mírné pásmo, které je charakterizováno suchými a teplými léty. Naopak v horské části se vyskytuje vysokohorské klima, kde jsou časté studené zasněžené zimy. Pádská nížina, nacházející se v centrální části Itálie, se může pochlubit velice teplým letním obdobím. I zimy jsou zde méně chladné, teploměr ukáže minimální teplotu téměř vždy vyšší než 0 °C. Nejteplejší oblastí je jih státu, kde jsou velmi parné letní dny a i zima bývá slunečná s teplotami kolem 10–15 °C. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Teploty v částech Itálie

Jelikož je sever Itálie položen v mírném podnebném pásu, stejně jako naše Česká republika, počasí je zde téměř shodné s tím u nás. Dešťových srážek je tu málo a zimy jsou mírné, avšak v Alpách každoročně napadne hodně sněhu, což vytváří ideální podmínky pro lyžování, snowboarding a další zimní sporty. V extrémních zimách se teplota sníží až na −20 °C. Nejlepší podmínky pro návštěvu Alp za účelem zimních sportů jsou mezi prosincem a dubnem. Na jaře a v létě si zde můžete vychutnat příjemné turistické vycházky či cykloturistiku při teplotách mezi 15–25 °C.

Subtropický pás je typický pro jižní oblast Itálie. Počasí v létě je zde nadmíru teplé a suché, bez výrazných dešťových přeháněk. Zimní období je vlídné, zato s poměrně velkým počtem sněhových srážek. Průměrná teplota v letních měsících činí 24 °C, nejtepleji je na ostrově Sicílii, kde teplota dosahuje až 40 °C. Příčinou je teplý vítr scirocco, který vane od Afriky.

Ve střední části Itálie panuje kontinentální podnebí, pro něž jsou typické chladné zimy, doplněné sněhem a mlhami, a teplá léta. Je to nejvíce osídlená oblast především díky vhodným podmínkám pro pěstování plodin.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-italii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024