Počasí v Římě: téměř nikdy neprší

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 89609x

Počasí v Římě je suché a teplé. Zřídkakdy sněží a mrzne, proto můžete italskou metropoli navštívit v kterémkoli ročním období.

Vyberte si z našich 16 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Pokud se chystáte do Říma a nejste si jistí, v jakém ročním období se máte na svou cestu vydat, přečtěte si následující řádky. Stručně vás seznámí s počasím v italské metropoli během celého roku a vy se pak budete moci lépe rozhodnout, které období bude ideální k vašemu poznávání.

Hlavní město Itálie Řím se nachází ve Středomoří, přesněji řečeno 30 km od Středozemního moře a nedaleko Apeninského pohoří. Tyto dva faktory výrazně ovlivňují místní klima. Blízkost k moři Římanům zaručuje delší léto. Běžně se za léto považuje období od června do srpna, ale v případě Říma zasahuje letní počasí i květen, září a někdy i říjen.

Zimy jsou mírné, a to díky blízkosti Apenin, jen málokdy sněží či mrzne. Jaro a podzim bývají pro člověka zvyklého na naše české klima těmi nejpříjemnějšími obdobími. Ať už se pro návštěvu Říma rozhodnete v jakémkoli období, rozhodně nebudete litovat, protože za každého počasí má tato metropole něco do sebe!

Jaro v Římě

Jaro v Římě je pro většinu lidí nejpříjemnějším obdobím roku, což dokládá i vysoká obsazenost hotelů a ubytovacích zařízení. Teploty se pohybují mezi 1522 °C a poměrně hojně svítí slunce, které ještě nepálí, ale hezky hřeje. Březen může být lehce deštivý, ale duben a květen jsou měsíce, kdy se ve většině případů setkáte s jasně modrou oblohou. 

Jaro je ideální dobou k prozkoumávání římských památek. Připravte se ale, že nebudete jediní, kdo se chtěl v Římě vyhnout horkému létu. Římské jaro je mezi turisty velmi populární. Pokud vám ale jiní lidé nevadí, můžete si užít procházky po antickém Foru Romanu, Koloseu nebo se vypravit do sídla papeže,Vatikánu.

Léto v Římě

Průměrné letní teploty v Římě dosahují 30 °C a téměř nikdy neprší. Sucho a horko v ulicích Říma někteří lidé nesnášejí dobře, přesto má návštěva letního Říma spoustu výhod. Centrum není zaplaveno tolika turisty a výrazně klesá i doprava, takže se metropole zdá být klidnější. Na druhou stranu spousta místních obyvatel i návštěvníků v létě vysedává na piazzách a v restauracích a užívá si pohodové letní večery. I vy můžete posedět u sklenky dobrého vína a ochutnat vyhlášené italské speciality.

V létě se v Římě koná mnoho zábavy, kulturních festivalů a party, které byste si neměli nechat ujít. Mezi ty nejnavštěvovanější patří Fiesta, latinsko-americký festival plný tance a hudby. Budete-li ze vší té zábavy vyprahlí, na každém rohu najdete fontánky s pitnou vodou, která vás příjemně osvěží.

V létě se můžete v Římě vykoupat i v moři a vychutnat si plážový život. Pláže sice nenajdete v centru hlavního města, ale můžete se vypravit vlakem do 30 km vzdáleného přímořského letoviska Lido di Ostia. Nezapomeňte si s sebou vzít opalovací krém a sluneční brýle. Středomořské slunce má skutečně sílu.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Podzim v Římě

Podzim je podobně jako jaro typický příjemnými teplotami kolem 20 °C. Studenější počasí obvykle začíná až koncem října a v listopadu, kdy teploty klesají k 15 °C. I na podzim je Řím cílem mnoha turistů, kteří si raději město prohlédnou, aniž by trpěli horkem. Turistická sezóna obvykle končí v listopadu, proto nečekejte, že budete na podzim v Římě sami.  

Pokud se rozhodnete jet do Říma koncem října nebo v listopadu, pro jistotu si přibalte teplejší oblečení a deštník. Častěji se totiž vyskytuje déšť a chladnější teploty. Podzim v Římě je ideální dobou na to, abyste si prohlédli nejrůznější památky, kostely, paláce nebo parky.

Milovníci módy a nakupování mohou vyrazit do nejrozličnějších obchůdků na ulicích Via dei Condotti nebo Via del Corso a pořídit si kvalitní italské oblečení, boty či kabelky. 

Zima v Římě

Ani zima v Římě nemusí nutně znamenat pohromu. Sice se častěji vyskytují deště, ale teploty se téměř nikdy nepohybují pod bodem mrazu. Leden a únor jsou nejchladnějšími měsíci, přičemž průměrné zimní teploty jsou kolem 12 °C. Sníh je pro Římany velkou raritou, která se objevuje velmi zřídka a nikdy se neudrží víc než jeden den.

Poznávat Řím v době Vánoc může být pro mnohé velmi zajímavé. Ulice jsou pěkně vyzdobené, na mnoha místech naleznete jesličky, italsky presepi, a na trzích můžete pořídit drobné vánoční dárky. 

Pokud vám nebude počasí přát, nemusíte zoufat. Využijte možnosti navštívit některé z mnoha muzeí a galerií. Například Vatikánská nebo Kapitolská muzea rozhodně stojí za vidění!

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024