Kam za antickými památkami? Do Izraele!

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 4920x

Izrael je bohatý na antické památky, naleznete tady ulice, divadla a také tradiční římské lázně.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Pod dnešní úrovní historických měst v Izraeli se nachází města původní? Kdo má rád památky, pro toho je Izrael zemí zaslíbenou!

Když se řekne antické památky, většina lidí si vybaví Řecko, Řím nebo turecké pobřeží. Izrael má v tomto ohledu také co nabídnout! Jakožto řecká, a posléze římská provincie pod různými jmény, byla oblast dnešního Izraele pod přímým vlivem antického myšlení a umění. Není proto divu, že na řadě míst v Izraeli nalezneme pozoruhodné odkazy starých Řeků a Římanů, a to zejména v podobě architektonických památek. 

Bez lázní ani krok

Součástí římské kultury byla návštěva hammámů - lázní, kam se chodilo nejenom za očistou, ale také za kulturou, pomluvami a společenským vyžitím. Nechyběly proto v žádném městě. Jedny soukromé měl ve svém sídle na Masadě slavný židovský král Herodes. I dnes je v ruinách cítit, že to byla záležitost přepychová - nechyběla převlíkárna, krásná sloupová místnost a samozřejmě vyhřívané podlahy!

Kam za kulturou v antickém světě? 

Samozřejmě do divadla! V přímořském městě Caesarea se zachovalo římské divadlo s kapacitou až 10 000 míst! To bylo v době, kde jakýkoliv přenos zvuku zabezpečovala výborná akustika místa, bez použití jediného mikrofonu! Přesto všech těch 10 000 lidí výborně slyšelo, co se děje na jevišti!

V šlépějích Římanů

Víte, že i Jeruzalém byl jednou římským městem? Po zničení druhého jeruzalemského Chrámu a vyhnání Židů ze města, nechal císař Hadrián město přejmenovat na Aelia Capitolina, a ze severu na jih vydláždil hlavní ulici, tzv. Cardo Maximus. Podél této hlavní ulice byly pohanské chrámy, ale také obchody. Část této hlavní římské ulice lze spatřit v Židovské čtvrti Jeruzaléma - můžete se tak projít po ulici tak, jak to dělali obyvatelé města ve 2. století našeho letopočtu. Část této ulice je pak zastřešená, a plní funci moderního tržiště. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/izrael-antika-caesarea-masada/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024