Tiberias: jedno z nejposvátnějších měst judaismu na břehu Galilejského jezera

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 11. 2018 • Přečteno 8656x

Tiberias na břehu Galilejského jezera je jedním z nejposvátnějších míst judaismu. Nejen Židé tu vzdávají hold významným učencům.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Tiberiasu vznikl dodnes používaný systém zaznamenávání samohlásek psané hebrejštiny? Proto se mu říká tiberiadská vokalizace.

Tiberias je jedním z největších měst na břehu Galilejského jezera, jemuž se ostatně někdy říká i Tiberiadské. Je to jedno z posvátných míst judaismu a místo odpočinku uctívaných židovských učenců. Zároveň je vyhledávaným místem pro křesťany, kteří chtějí navštívit posvátná místa v jeho okolí. V současné době ho lze označit i za významné rekreační centrum.

Jako rekreační středisko působí Tiberias lehce ošuntěle, jeho duchovní a náboženský rozměr je ovšem obrovský. Jde o jedno z nejposvátnějších míst judaismu vedle Jeruzaléma, Safedu a Hebronu.

A to i přesto, že Židé město původně považovali za nečisté. Při jeho stavbě byly totiž zničeny mnohé židovské hroby. To je patrně i důvod, proč město v Bibli není téměř vůbec zmiňováno.

Časy se mění…

Kostel sv. PetraKostel sv. Petra

Později ovšem bylo město Tiberias rituálně očištěno a jeho duchovní a náboženský význam rostl. Hrálo rovněž klíčovou roli při redefinování judaismu poté, co v roce 70 n. l. došlo ke zničení jeruzalémského chrámu Římany a začali se sem stahovat největší židovští učenci. Zasedal zde dokonce Sanhedrin, nejvyšší soud starověkého Izraele.

Ve městě je pochováno mnoho významných židovských učenců judaismu – je možné uctít tu památku Maimonida, rabína Meira Baal HaNese či rabína Jochanana ben Zakaje. Hroby se staly hojně navštěvovanými poutními místy.

Jméno města je odvozováno od římského císaře Tiberia, vládnoucího v době jeho založení. Jiná verze legendy ho odvozuje od hebrejského tabur, tedy střed či pupek. První osadníky lákalo místo díky sedmnácti horkým tiberiadským pramenům a v roce 20 n. l. ho údajně založil Herodes Antipa, syn Heroda Velkého.

Kam se podívat?

Chátrající mešita al-OmariChátrající mešita al-Omari

Při návštěvě města se projděte po promenádě Yigala Allona, vedoucí přímo po pobřeží Galilejského jezera. Za moderními sochami se vydejte do parku na ulici HaYarden, sloužícího jako muzeum pod širým nebem.

Zdejší vzácný kostel sv. Petra založili křižáci a na nádvoří poblíž kláštera je možné vidět přesnou kopii sochy sv. Petra, umístěnou ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu. Jejím autorem je italský sochař Arnolfo di Cambio.

Mořská mešita (al-Bahr) byla v 18. století postavena z čediče a má zvláštní vchod pro věřící připlouvající po Galilejském jezeře. Z černého čediče byla postavena i dnes chátrající mešita al-Omari s bílou kupolí. Zbytky synagogy ze 4. století s dochovanou mozaikou, zdobenou znameními zvěrokruhu, je možné si prohlédnout v parku Chamat Tverja, kde si návštěvníci mohou dopřát i uvolňující koupel v moderních lázních.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tiberias/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024