10 důvodů, proč navštívit Izrael: svatá země, moře, kde se neponoříte, a trhy, kde se musí smlouvat

Dagmar Sedláčková Dagmar Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 6. 2017 • Přečteno 18840x

Izrael je zemí mnoha kultur, náboženství a přírodních krás. Důvodů k jeho návštěvě je proto nepočítaně. Který z následující desítky zláká vás?

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Zřejmě to není první destinace, která se vám vybaví ve spojení s pojmem dovolená, o to víc vás ale může Izrael překvapit. Není na světě jiného místa, které by v historii i současnosti spojilo tolik kultur a náboženství a dalo vzniknout tolika unikátním památkám. Ani příroda nebyla skoupá a Izraeli dala moře i hory. Dosud nesplněná přání si splníte u zdi nářků a manažerské schopnosti prověříte na místním súku. Emotivních zážitků vás čeká nespočet...

1. Historie naší civilizace: ze slov do reality

Země, kde se psala historieZemě, kde se psala historie

Izrael je státem, kde se na malém území odehrávaly události, které ovlivnily naši současnost. Na vlastní oči uvidíte místa, o kterých se můžete dočíst v historických knihách, legendách, v bibli, tóře či koránu. Projdete se po dlažbě, kudy kráčel král David, Ježíš i Herodes.

2. Lidé: harmonie kultur

Izrael je místem,  kde plně pochopíte význam slova multikulturní. Během krátké chvíle je možné potkat skupinky ortodoxních židů, zahalené muslimky, mnichy, křesťanské výpravy nesoucí kříže a turisty různých národností z celého světa.

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

3. Příroda: pláže, pouště, skály, kopce i jezera

Mrtvé mořeMrtvé moře

Krásné pláže podél Středozemního moře, úchvatná pouštní krajina vnitrozemí, zlatavé kopce a skály v pozadí a mezi tím lesknoucí se hladiny Tiberiadského jezera nebo Mrtvého moře. Zem, kterou musíte prostě vidět.

4. Jeruzalém: nejsvětější z měst

Svaté město tří hlavních monoteistických náboženství. Pro judaismus místo, kde stával Šalamounův chrám, ve kterém byla uložena archa úmluvy. Pro křesťany místo, kde žil, zemřel a vstal z mrtvých Ježíš a zrodilo se křesťanství. Pro muslimy je třetím svatým místem, po Mekce a Medině, protože odtud se prorok Mohamed při své noční cestě odrazil a vystoupal na nebesa, aby promluvil s Bohem.

Čtení na podobné témaJeruzalém: praktické rady a tipy na návštěvu věčného městaPřečíst

5. Via Dolorosa a Chrám Božího hrobu: křížová cesta

Via DolorosaVia Dolorosa

Via Dolorosa je předobrazem všech křížových cest na poutních místech. Je to cesta, po které Ježíš údajně kráčel na své poslední cestě. Ať už je to pravda nebo ne, procházka po této cestě je nezapomenutelným zážitkem.

Dojdete po ní až do chrámu Božího hrobu, který se rozkládá na místě, kde měla být Golgota. Je to neuvěřitelný labyrint – chrám totiž spravuje několik křesťanských církví. Posledním zastavením křížové cesty je sám Boží hrob, odkud Ježíš povstal z mrtvých.

6. Zeď nářků: nesplněná přání? Sem s nimi!

Kdo by neznal alespoň z obrázků starobylou zeď, u které se modlí řada černě oděných ortodoxních židů? Ovšem není to tato zeď, která je pro judaismus posvátná. Je pouze nejblíže původnímu Šalamounovu chrámu, kam se modlící dostanou. Přesto si zkuste na papírek napsat své přání a zastrčit jej mezi kameny zdi. Věřte, že se vám vyplní.

7. Skalní dóm: slunce Jeruzaléma

Skalní dómSkalní dóm

Dominantou všech fotografií z Jeruzaléma je slavný Skalní dóm, který se na Chrámové hoře nachází již více než 1300 let.  Zlatá kopule této islámské svatyně odráží sluneční paprsky nad jeruzalémským Starým městem. V současné době je opět povolen přístup k této památce nemuslimům, ovšem jen v určených hodinách.

8. Súky: divadlo nejen pro cestovatele

Orientální tržiště – takzvané súky – jsou symfonií zvuků, barev a vůní. Zkuste se projít po některém z nich a nechte se strhnout atmosférou. Smlouvejte o cenách zboží, přistupte na to, že je to hra a velké divadlo – a užívejte si to.

9. Mrtvé moře: neponoříš se a neponoříš...

Průzračná voda Mrtvého mořePrůzračná voda Mrtvého moře

Zkuste se ponořit ve vodách Mrtvého moře. Skutečně to nejde. Díky vysoké koncentraci soli a minerálů ve vodě se budete vznášet téměř nad hladinou. Tato modrozelená vodní plocha se nachází 400 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře na hranicích Izraele a Jordánska.

10. Masada: emoce Izraelců

Pevnost Masada nesmí padnout… Vzhledem ke své historii má tato pevnost postavená Herodem Velikým pro Izraelce silný emoční náboj. Během židovského povstání proti Římu v prvním století našeho letopočtu byla posledním místem odporu. Když obránci viděli, že brzy bude pevnost dobyta, raději ji zapálili a spáchali sebevraždu. V současné době tady izraelští vojáci skládají přísahu své zemi.

Dagmar Sedláčková

Dagmar SedláčkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-izrael/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024