Tabgha: místo Ježíšových zázraků

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 11. 2018 • Přečteno 8386x

Místo, kde měl Ježíš zázračně nasytit své posluchače i pronést zásadní kázání: Tabgha. Cítíte ten náboj?

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

K zázraku s rybami došlo jinde – na východním břehu jezera? Ten byl ale pro tehdejší poutníky příliš nebezpečný…

Na břehu Galilejského jezera se v minulosti údajně odehrávaly zázraky, jimiž jsou naplněna novozákonní evangelia. Právě v této oblasti totiž pobýval Ježíš Kristus a ze dvou chlebů a pěti ryb tu nasytil davy. Zde také pronesl své slavné kázání na hoře. Pojďme se do této části galilejského pobřeží vypravit.

Jako Tabgha se označuje část severozápadního pobřeží Galilejského moře jižně od biblického Kafarnau. Vzhledem ke křesťanské tradici jde o území nesmírného významu. Většina lokalit je tu uctívána jako místa, kde mohl působit Ježíš Kristus.

Přesná lokalizace je často nejistá. Jistější je samotný název Tabgha: jde o arabské jméno vzniklé z řeckého heptapegon, tedy „sedm pramenů“. Tabze se proto někdy česky říká i Sedmistudní a je vyhledávaným cílem poutníků.

Kde Ježíš krmil zástupy…

Slavná mozaika s rybami a chlebem Slavná mozaika s rybami a chlebem

Došlo tu totiž zejména ke dvěma signifikantním zázrakům: z pěti chlebů a dvou ryb se tu Ježíšovi podařilo nasytit pět tisíc jemu naslouchajících lidí. Po své smrti se v těchto místech rovněž znovu objevil svým učedníkům.

Na místě, kde k prvnímu ze zázraků došlo, stojí od roku 1982 svatostánek. Má být věrnou replikou svého předchůdce, který tu stával od 4. století. V jeho interiéru pod oltářem uvidíte vápencovou skálu, uctívanou jako stůl Páně. Před ní se nachází mozaika se dvěma rybami a košem s chlebem. Překrásné dílo je jedním z velkých magnetů pro všechny příchozí.

Prvenství sv. Petra a kázání na hoře

Mensa Christi v kostele Prvenství sv. Petra Mensa Christi v kostele Prvenství sv. Petra

Nedaleký kostel Prvenství svatého Petra vznikl na místě, kde měl být Petr pověřen Ježíšovým nástupnictvím. Současný svatostánek z roku 1933 postavili v roce 1933 františkáni na místě dřívějšího kostela, pocházejícího rovněž ze 4. století. V základech kostela lze původní zdivo spatřit. I součástí tohoto kostela je stůl Páně neboli Mensa Christi, u kterého měl Ježíš podat učedníkům ryby k snídani.

Pod schody lze vidět kamenné bloky ve tvaru srdce, známé jako Dvanáct trůnů. Mají připomínat dvanáct apoštolů.

Hora Blahoslavenství je malý vrch nad Galilejským jezerem, který se údajně měl stát místem slavného Ježíšova kázání na hoře, z něhož vzešla jedna z nejvýznamnějších pasáží Nového zákona s klíčovými poselstvími křesťanské etiky. Pronesl ho po ustanovení dvanácti apoštolů a patří k jeho nejslavnějším proslovům.

Od roku 1938 stojí na hoře františkánský kostel Blahoslavenství, který tu v byzantském slohu postavil italský architekt Antonio Barluzzi. Jeho osmiboký tvar má symbolizovat osm blahoslavenství, o nichž Ježíš hovořil. V roce 2002 zde sloužil mši i Jan Pavel II.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tabgha/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024