Nazaret: město osudů Ježíše Krista plné novodobých svatostánků

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 1. 2019 • Přečteno 18092x

Město, kde žila Panna Marie, Josef i Ježíš Kristus, spojuje staré tradice s novodobými památkami. Jeho náboj je naprosto unikátní.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Arabové v Nazaretu nosí na krku křesťanské křížky? Křesťané a muslimové tu žijí spolu v míru už stovky let.

Nazaret je město opředené tajemnem spojeným s jeho historií coby města, které tvořilo příběhy psané v Bibli. Své dětství a mládí tu údajně prožil Ježíš Kristus. Katolická bazilika Zvěstování vévodí panoramatu dnes největšího arabského města v Izraeli, kde vedle sebe pokojně žijí křesťané a muslimové. Dlážděné uličky historického centra jsou živé a podmanivé, kostely ve městě jsou naopak často novodobé a v jejich interiérech panuje pozoruhodný klid. Vítejte v Nazaretu.

Nazaret, ležící mezi údolím řeky Jordán a Jizre’elským údolím na severu Izraele, nedaleko hory Tábor, v zóně označované jako Dolní Galilea, je jedním z nejvýznamnějších křesťanských poutních cílů ve Svaté zemi. Právě tady totiž údajně došlo ke Zvěstování Panny Marie o narození Ježíše Krista.

Kde žila Panna Marie a Josef…

Bazilika Zvěstování Bazilika Zvěstování

Ke Zvěstování došlo podle Nového zákona patrně na místě, kde dnes stojí moderní bazilika Zvěstování, dominující celému městu. Panně Marii se tu zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že přivede na svět Ježíše. Ten pak na tomto místě, které bylo domovem Josefa a Marie, skutečně strávil své dětství a mládí poté, co se narodil v Betlémě.

Současná bazilika, postavená na místě Zvěstování, kde stával Mariin dům a později rovněž dva kostely – byzantský a křižácký, je nejvyhledávanější památkou ve městě. Její kopule je nepřehlédnutelná. Malý a komorní je oproti ní kostel svatého Josefa, který se ukrývá na nádvoří, na které lze vyjít ze druhého patra baziliky Zvěstování.

Kostel svatého Josefa stojí na místě, kde pravděpodobně stál Josefův dům a jeho tesařská dílna. Současný novorománský kostel byl postaven v roce 1914.

Dějiny města jisté i nejisté

Kostel svatého Josefa Kostel svatého Josefa

Původ města Nazaret je sice opředen řadou tajemství, jisté ovšem je, že dějiny města jsou velmi pestré. Zájem křesťanů o místo začal prudce stoupat od 6. století díky zprávám o řadě zázraků, ke kterým tu údajně došlo.

Poté, co na začátku 11. století dobyli Svatou zemi křižáci, stalo se z Nazaretu významné křesťanské centrum. Křižáci z Nazaretu učinili svou hlavní galilejskou základnu. Ve 12. a 13. století se oblasti opakovaně zmocňovali muslimové a Nazaret chátral, ke stabilizaci poměrů a opětovnému rozkvětu došlo až v 17. a 18. století.

Dnešní Nazaret je vyhlášený pokojným soužitím různých náboženství. Ostatně muslimská mešita a křesťanský kostel, stojící v těsné blízkosti vedle sebe na nejvyšším nazaretském pahorku, jsou toho důkazem.

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Sympaticky ošuntělé historické centrum moderního města

Ulice ve starém městě Ulice ve starém městě

Vůně kávy s kardamomem, všudypřítomný sladký čaj, živoucí šrumec, překřikující se hlasy i poklidná atmosféra a najednou až nečekaně liduprázdné ulice – taková je atmosféra historického centra Narazetu. Ulice jsou dlážděné kameny, do těch nejužších uliček světlo sotva dopadá a oprýskanost a špína jako by spíše navozovaly pohodovou atmosféru, než že by byly na obtíž.

Rušno je v místních malých obchůdcích, rozestavěných podél stoupajících a klesajících ulic. Člověk si tu připadá, jako by se najednou ocitl v půvabném arabském labyrintu. Centrem všeho rozruchu je tržiště – súk s pestrou škálou zboží, chutí a vůní.

Nazaret je město, ve kterém se unikátním způsobem pojí moderní architektura i přístupy s dávnými křesťanskými legendami a starobylým orientem. Novodobé křesťanské památky postavené na místě prastarých zázraků tento charakter ještě umocňují.

Desítky kostelů i staré lázně

Mešita vedle katolického kostela Mešita vedle katolického kostela

V Nazaretu na poutníky a turisty čeká podmanivá sympatická atmosféra i řada památek. Kromě baziliky Zvěstování a kostela sv. Josefa je jimi dále například Bílá mešita, postavená koncem 18. století. Její bílá barva symbolizuje prostotu, čistotu, jednotu a mír.

Stará židovská synagoga je skromnou stavbou, v níž údajně kázal Ježíš Kristus. Místním se však jeho názory zdály až příliš pokrokové, a tak se Ježíš ocitl dokonce v ohrožení života. Sousední řeckokatolický kostel s kopulí a dvěma zvonicemi byl postaven na konci 19. století.

Jedním z asi 30 kostelů stojících v Nazaretu je řeckokatolický kostel Zvěstování, označovaný někdy za kostel archanděla Gabriela. Podle řeckokatolické tradice totiž ke zjevení archanděla Gabriela Panně Marii došlo právě tady, a to když nabírala vodu z pramene v sousedství dnešního kostela ze 17. století.

Zajímavou archeologickou památkou jsou starověké lázně. K vidění je v nich i 2000 let stará soustava hliněného potrubí, stejného jako potrubí v italských Pompejích nedaleko Neapole. Lázně údajně napájela voda z Mariiny studny.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nazaret/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024