Řím: láska, která nikdy neomrzí... Kdy a jak si jej vychutnat nejlépe?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 59837x


Řím – je vůbec možné vystihnout ho slovy? Řím je potřeba zažít na vlastní kůži a nejlépe opakovaně prožívat. Ale přece jenom se o to pokusit můžeme.

Vyberte si z našich 16 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Neradi čtete a chtěli byste se o věčném městě dozvědět více? Vydejte se na toulky Římem s NAVIGÁTORkou Lenny Trčkovou prostřednictvím videí a podcastů.

Věčné město a věčná láska. V Římě nebudete vědět, jestli objevovat památky ze všech období lidských dějin, vstřebávat atmosféru bezcílným brouzdáním v místních uličkách, jako vystřižených z nesmrtelných filmových záběrů, popíjet kávu a bavit se s přívětivými Římany, nechat se unášet poklady v místních muzeích… anebo si prostě sednout do parku a užívat si života. A užívat si Řím.

Všechny cesty vedou do Říma. Anebo snad z Říma? Byli to právě staří Římané, kteří cesty stavěli, aby Řím spojili s důležitými a strategickými místy ve své říši. Ať už byl Řím založen 21. dubna 753 př. n. l., jak praví pověst spojená s vlčaty Romulem a Remem, anebo nejspíš někdy úplně jindy, jedno je jisté: italské hlavní město své návštěvníky dodnes vítá s otevřenou náručí a je legendou, která vždy něčím překvapí a nikdy neomrzí. 

Krása v atmosféře 

Řím je nádherný přes den i v noci, kdy je krásně nasvětlený. Je nádherný, když se slunce začne snášet za obzor a tlumeným hřejivým světlem ozáří charakteristické římské střechy. Ze spleti střech se tu a tam vynoří exoticky působící koruny borovic pinií, sloupy a obelisky, Vittoriano, anděl zdobící Andělský hrad, a hlavně typické kopule zdejších chrámů.

NAVIGÁTORka Lenny Trčková v parku Villa BorgheseNAVIGÁTORka Lenny Trčková v parku Villa Borghese

Život v Římě objevovala také charismatická moderátorka a ambasadorka video-projektu NAVIGÁTOR. Podívejte se na videa, podcasty a zákulisní deníky z cesty do Říma očima Lenny Trčkové.

„V Římě můžete jen tak bloumat městem a pozorovat neustálý ruch a ustavičně měnící se lidi v něm. Každá římská čtvrť je naprosto odlišná,“ zmínila NAVIGÁTORka Lenny Trčková v jednom ze svých podcastů o Římě

Poslechněte si podcast:

 

Dominuje okrová barva, cihlová, příjemně tlumená… Oknům domů nesmí chybět okenice a všude je příjemně živo a hezky. Narazíte tu na zákoutí jako vystřižená z těch nejlepších italských filmů i na moderní stavby. 

Jak si užít jedinečnou atmosféru Říma a vychutnat si charakteristické „dolce far niente“? Zažijte sladké italské umění nedělat nic a jen si vychutnávat přítomnost okamžiku. A jaké místo je pro takové příjemné nicnedělání perfektní? To vám ukáže NAVIGÁTORka Lenny Trčková ve svém videu.

Roma. Čteno pozpátku: amor – láska.

Za památkami pomalým krokem 

V Římě je všechno tak blízko od sebe! Stoupněte si doprostřed Fora Romana, někdejšího politického, kulturního a společenského centra Římské říše. Zadívejte se na „vznešené ruiny“, zavřete oči a za doprovodu zpěvu ptáků, charakteristického houkání místních sanitek a ševelení turistů se zamyslete, jak se tu asi žilo už kdysi dávno před naším letopočtem, kdy právě v těchto místech římští představitelé promlouvali ke svému lidu. 

Stačí pár desítek metrů a na ulici Císařských fór (Via dei Fori Imperiali), vedoucí od Benátského náměstí (Piazza Venezia) ke Koloseu, si zase můžete představit, jak tudy mašírovaly Mussoliniho vojenské průvody. A to dávno poté, kdy si tu své instituce stavěl třeba císař Traján, a dávno předtím, než se tu na staré zbytky zdí začal promítat videomapping a působivé filmy a na ulici startovaly slavné maratony.

A pak se vydejte k věhlasným Španělským schodům (postaveným Francouzi v oblasti tehdy zhusta osídlené Angličany, nedaleko španělského velvyslanectví u papežského stolce), pod nimiž začíná nejvyhlášenější římská ulice s luxusní módou Via dei Condotti, jež nese jméno odvozené od toho, že právě tudy přitékala do Říma ta nejlepší voda

Akvadukty sem přivedli už staří Římané, aby měli vždy čerstvou a chutnou vodu, přitékající třeba i z okolních kopců kraje Lazio (kde se pěstuje i dobré víno), a nemuseli mít obavy z toho, že jim nepřítel otráví vodu ve studni. 

Na barokní fontány, jako třeba na slavnou Fontanu di Trevi, je radost pohledět. Stejně tak jako na všechny další římské památky

Koloseum je místo, kde soupeřili gladiátoři i odsouzení vězňové s divokými zvířatyKoloseum je místo, kde soupeřili gladiátoři i odsouzení vězňové s divokými zvířaty

Jaká byla cesta do Říma NAVIGÁTORky Lenny Trčkové? Nakoukněte do zákulisí! Přečtěte si její cestovatelské deníky, ve kterých vám povypráví, co na cestách zažila.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

České stopy ve věčném městě 

Jednu z kaplí zvenčí nenápadného kostela San Lorenzo in Lucina vyzdobil Emil Holárek, český malíř z Loun. A to je jen začátek kapitoly o tom, jak do Říma jezdil na korunovační cesty Karel IV., jak tu na Aventinu působil svatý Vojtěch a jak Římané mířili zase na oplátku do českých zemí. 

Ochutnat a vychutnat 

Všechno poznat nejde a rozhodně ne během jediné návštěvy. To je potřeba mít na paměti. Aby byl dojem z Říma kompletní, je žádoucí zastavit se a načerpat atmosféru tohoto jedinečného města třeba od skleničky s dobrým vínem, s chutí lahodné kávy na rtech, osvěžující zmrzlinou se šlehačkou v ruce… Bez posezení nad jedním z tradičních pokrmů spaghetti alla carbonara by návštěva Říma snad ani nebyla kompletní. Cestování prochází žaludkem a v Itálii to platí dvojnásob. 

A kdy se do Říma vydat?

Kdykoliv! Turistům svědčí jaro a podzim, ale takový výlet do vánočně vyzdobeného Říma, kde se zelenají pomerančovníky a přes den mohou mít sluneční paprsky opravdu sílu, má něco do sebe. 

Léto v rozpáleném Římě (tedy Prázdniny v Římě?), kdy jsou jeho ulice poloprázdné, protože místní odjíždějí na prázdniny k moři nebo do hor, má také své kouzlo. Voda neustále teče, pinie i vysoké domy kolem úzkých uliček poskytují stín, vánek vonící mořem je příjemně chladivý, parky vybízejí k odpočinku…

A navíc letní večerní a noční život od chvíle, kdy sluneční paprsky přestanou pálit a teplo jen sálá z kamenů, jimiž jsou vydlážděna náměstí i ulice, je jednoduše potřeba zažít. Více o tom, kam se vydat za nočním životem, vám společně s NAVIGÁTORkou Lenny prozradíme v našem podcastu.

Jak zažít Řím jinak, vám ukáže Lenny Trčková ve video-projektu NAVIGÁTORJak zažít Řím jinak, vám ukáže Lenny Trčková ve video-projektu NAVIGÁTOR

Řím je město, kde na vás dýchne doba dávno minulá, a zároveň máte pocit, že jste ve středu dění: teď a tady. Je to neutuchající energie a jedinečná atmosféra, která vás pohladí u srdce.

Ať už jste milovníky historie, gastronomie, umění, nebo architektury, Řím vás vždy něčím překvapí. Prozkoumejte skrytá zákoutí a příběhy věčného města na vlastní kůži. Nebo se vydejte na cestu do Říma očima NAVIGÁTORky Lenny Trčkové.

Zvolte nejromantičtější místo věčného města! Kde si dát v Římě rande?

Celkem hlasovalo 444 čtenářů.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024