Kanada: obrovská země neuvěřitelné rozmanitosti

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7341x

Po Ruské federaci druhá největší země světa je nepředstavitelně rozlehlá.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Charakterizovat Kanadu několika málo slovy je úkol téměř nadlidský. Po Ruské federaci druhá největší země světa je nepředstavitelně rozlehlá a její území se rozkládá jak na stejné rovnoběžce jako střed Itálie, tak také za severním magnetickým pólem.

Na této velké ploše se toho nabízí k vidění a vstřebání skutečně mnoho a ona kanadská rozmanitost tak vytváří ohromné bohatství zážitků, které si člověk z této fascinující země může odvézt.

Přírodní krásy a pravá kanadská divočina

Kanadské území o rozloze více než deseti milionů čtverečních kilometrů se táhne od Atlantského oceánu k Tichému, přes šest různých časových pásem. První asociací, která většinu lidí při vyslovení slova „Kanada“ napadne, je její drsná a divoká příroda.

Vrcholky Skalistých hor, ledovce, vodopády, rozsáhlé stepi, husté lesy, prérie, slovy nepopsatelná nádhera polární záře, hluboká jezera, národní parky, přírodní rezervace, panenská příroda bez stop civilizace… A dlouhý výčet rozmanitostí kanadské krajiny by mohl dále pokračovat.

Jste-li milovníci zvířat, můžete se v Kanadě vydat po stopách losů či medvědů nebo třeba pozorovat velryby a tuleně. S volně žijící divokou zvěří se setkáte ve všech kanadských národních parcích. V ptačí rezervaci Witless Bay v Newfoundlandu si zase můžete užívat pozorování rozkošných papuchalků a desítek dalších opeřenců.

Na své si v Kanadě přijdou také milovníci nejrůznějších sportů a outdoorových aktivit. Plout na kánoi divokou krajinou obrovského parku Algonquin? Jedny z nejlepších turistických tras na světě? Nebo snad lyžování ve Skalistých horách se skvělými sjezdovkami a dokonalým prachovým sněhem?

K nejoblíbenějším kanadským „přírodním“ cílům, které byste při vaší návštěvě rozhodně neměli vynechat ani vy, pak patří bezesporu impozantní vodní masa Niagárských vodopádů. Projet se lodí vybaveni modrými pláštěnkami přímo pod tento rachotící vodní kolos patří k těm druhům vjemů, které ve vás zůstanou po celý život.

Anglický spisovatel Charles Dickens zážitek z Niagárských vodopádů komentoval více než trefně: „Zde stojí člověk Bohu nejblíže.“

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Kanadu: úchvatná příroda, pulzující velkoměsta a bohatá sbírka jmenPřečíst

Kouzla kanadských metropolí

Kanada však není jen zemí přírodních krás. Je také zemí moderních velkoměst s mrakodrapovými panoramaty. Nedaleko od Niagárských vodopádů najdete jednu z nejdůležitějších kanadských metropolí, Toronto, jehož dominantou je více jak 500 metrů vysoká telekomunikační věž CN Tower, kdysi nejvyšší stavba světa.

Z té si užijete působivý výhled na torontské panorama a jste-li dostatečně odvážní, budete si moci lehnout i na zdejší prosklenou podlahu. Toronto nám může zároveň být blízké třeba také díky českým stopám – ať již vzpomeneme na Josefa Škvoreckého, který ve městě kdysi založil významné exilové nakladatelství ´68 Publishers, nebo na Tomáše Baťu, který ze Zlína přemístil vedení své firmy právě do Toronta.

Dnes tak ve městě můžeme hrdě navštívit Bata Museum a obdivovat v něm na deset tisíc párů bot.

Protipólem anglofonního Toronta je pak frankofonní Montreal v provincii Québec. Rušné, živé a velmi kulturní město s nádechem francouzského šarmu rozkládající se na ostrově uprostřed řeky Svatého Vavřince. Prozkoumat můžete v Montrealu jeho Staré město nebo historický přístav, nahlédnout do místní velkolepé katedrály, navštívit velké množství muzeí a galerií, odpočinout si v mnoha parcích nebo v krásné botanické zahradě.

Pro milovníky horských drah a dalších adrenalinových atrakcí je tu zábavní park La Ronde a pro sportovní nadšence zase futuristická stavba Olympijského stadionu. V Montrealu se nadto během roku koná mnoho zajímavých festivalů a kulturních akcí a třeba prázdninový festival „Juste pour rire“ („Jen tak pro smích“) je jedním z největších komediálních a kabaretních festivalů na světě.

Nebo že byste snad raději poznali kanadské hlavní město? Vypravte se do Ottawy! Její dominantou je majestátní novogotická budova kanadského Parlamentu a k těm nejkrásnějším zákoutím patří oblast kanálu Rideau, který si můžete užívat z paluby výletní loďky.

Z každého velkého kanadského města je to navíc nedaleko na venkov a budete-li mít ruchu velkoměst najednou dost, můžete již za chvíli projíždět oblastí plnou vinic v Québecu a zastavit se v některém z vinných sklípků, procházet se v malebných rybářských vesničkách v Novém Skotsku nebo prozkoumávat důlní města v Britské Kolumbii.

Pestrá mozaika kanadského obyvatelstva

V Kanadě vás vaše kroky můžou zavést také po stopách původních obyvatel. První národy, jak by se správně indiánům mělo říkat, tu žijí v bezmála třech tisících rezervací a je jim věnována také řada zajímavých muzeí, které najdete po celé zemi. V posledních letech jsou navíc indiánské národy v kanadské politice dost slyšet a prostřednictvím svého zástupce, voleného Nejvyššího náčelníka, se snaží zlepšit svoje životní podmínky.

Domorodé kanadské obyvatelstvo však nepředstavují pouze První národy, ale také Inuité – jak by se pro změnu správně měli nazývat Eskymáci. Ti dnes žijí v severních částech země roztroušeni v mnoha osadách a setkání s jejich kulturou a pohostinností bývá vskutku nezapomenutelné.

Ostatně, také „moderní“ Kanaďané jsou kapitolou sama pro sebe. Obyvatelstvo je rozděleno na dvě odlišné skupiny – francouzsky mluvící a početnější anglicky mluvící – a v zemi tak vládnou dva úřední jazyky. Nadto je Kanada také velmi pestrou multikulturní zemí s ohromným množstvím přistěhovalců z celého světa obývajících v kanadských městech často rozlehlé etnické čtvrtě.

Kanadská barevná mozaika tak představuje další z radostí, ze kterých se může zvídavý turista s otevřenou myslí těšit.

Velká část kanadského území je pak zcela neobydlena a neuvěřitelných 90 % obyvatelstva žije do vzdálenosti dvou set kilometrů od hranice s USA. V Kanadě je tedy naprosto jednoduché a zároveň fascinující strávit jeden den v pusté panenské krajině a druhý den si už užívat radovánky kanadských velkoměst.

A aby toho nebylo málo, celé zemi vládne britská královna, byť zastává pouze ceremoniální a reprezentační funkce. Tou nejkrásnější věcí na Kanadě je právě ona nesmírná rozmanitost a leckdy vzájemně si odporující či kontrastní jevy. Vyjdete se i vy poznat alespoň malý střípek z toho, co vše Kanada svým návštěvníkům dokáže nabídnout.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kanada-zajimavosti/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024