10 důvodů, proč navštívit Kanadu: úchvatná příroda, pulzující velkoměsta a bohatá sbírka jmen

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23868x

Důvodů, proč navštívit Kanadu je mnoho – od javorového sirupu až po nádherné přírodní scenérie. Tady je výběr deseti kanadských nej.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Rozloha Kanady je vskutku ohromná, a tak druhá největší země světa poskytuje svým návštěvníkům také nepřeberné množství zážitků a vjemů. Od rozmanité přírody a míst mimo stopy civilizace, přes pulzující metropole k malebným vesničkám, od sportovních a adrenalinových aktivit, přes kulturní či gurmánské zážitky až po pohostinnost místních obyvatel. Proč byste měli Kanadu navštívit i vy?

1. Kanadská příroda: Scenérie, které vám vezmou dech

Ikonické Niagarské vodopády, zasněžené vrcholky Skalistých hor, rozlehlá jezera, jejichž hladina se třpytí v odpoledním slunci, nekonečné hluboké lesy, pusté prérie, polární záře, majestátní ledovce… Devízou kanadské krajiny je její pozoruhodná rozmanitost a také panenská čistota. Ať už se do Kanady vypravíte v kterémkoli ročním období, místní příroda vám vždy přichystá nezapomenutelné scenérie.

Čtení na podobné témaNiagarské vodopády: hřmící vodní masa, kterou musíte vidět na vlastní očiPřečíst

2. Kanadská kuchyně: Ochutnejte svět a javorový sirup

PoutinePoutine

Velice rozmanitá je i kanadská kuchyně, a to především díky mnoha národnostem, které v zemi žijí. Můžete tu ochutnat doslova celý svět v etnických čtvrtích kanadských velkoměst. Nadto tu samozřejmě narazíte také na pravé kanadské speciality, zejména pak čerstvé ryby a plody moře vylovené z Pacifiku i Atlantiku.

Jednou z národních specialit je pak pokrm s názvem „Poutine“ – křupavé hranolky s tradiční omáčkou a roztékajícím se sýrem. Vyhlášená je také zdejší divoká rýže nebo vynikající hovězí maso. A pokud v Kanadě nevyzkoušíte javorový sirup, jako byste tam snad ani nebyli.

Javor je národní rostlinou a jeho list má Kanada i ve své státní vlajce. Sirup z javorové mízy si Kanaďané dopřávají k mnoha pokrmům, nejčastěji ke snídani – lívancům nebo palačinkám.

3. Původní obyvatelé: Vydejte se po stopách indiánů

Kanaďané jsou známí svou nesmírnou pohostinností a řadí se k jedněm z nejtolerantnějších národů světa – ať již jde o otázku etnických menšin nebo třeba homosexuály. Některé části země nadto ještě obývají původní obyvatelé, indiáni.

K „Prvním národům“, jak by se indiánům správně mělo říkat, se dnes hlásí asi milion Kanaďanů a o jejich životě se návštěvník dozví buď v mnoha zajímavých muzeích roztroušených po celé zemi, nebo v oblastech, v nichž indiáni dodnes žijí.

4. Paleta adrenalinových aktivit: Probuďte v sobě dobrodruha

Kanada je rájem pro adrenalinové sportyKanada je rájem pro adrenalinové sporty

Kanadská krajina vytváří ideální prostor pro nejrůznější outdoorové a adrenalinové aktivity, na které si jen dokážete vzpomenout. Zdejší lyžařské rezorty patří k těm nejlepším na světě, na některých kanadských jezerech si v zimě můžete skvěle zabruslit nebo třeba chytat ryby pod ledovými krami.

V létě si budete užívat pěší turistiky, cyklistiky, horolezectví, kanoistiky, potápění nebo jízdy na raftu. Na surfu se pak můžete odvázat ve vlnách Tichého či Atlantského oceánu nebo si třeba vyzkoušet paragliding. Zkrátka, hledáte-li adrenalin, je pro vás Kanada tím správným místem!

5. Pulzující velkoměsta: Poznejte jejich ruch

Kanadské metropole jsou moderní, energické, multikulturní a především: každé z velkých měst je něčím jiné a má svá specifika. V největším kanadském městě Torontu budete obdivovat panorama mrakodrapů a cítit kanadského obchodního ducha, v hlavním městě Ottawě na vás dýchne historie a můžete se tu pokusit proniknout do tajů kanadské politiky.

Montréal vás okouzlí svým francouzským šarmem a bezpočtem kulturních akcí, v Québec City se budete cítit skoro jako doma v Evropě a v nejzápadnějším kanadském městě Vancouveru budete ohromeni místním přístavem obklopeným hřebeny hor.

6. Na skleničku do Kanady? Víno, gin i vodku

Ochutnejte kanadské pivoOchutnejte kanadské pivo

Jste-li milovníci vína, můžete se vydat do kanadských vinařských oblastí a degustovat, jak dlouho to jen vydržíte. Vinné révě se daří především v Ontariu nebo v prosluněném údolí Okanagan v Britské Kolumbii s malebnou vinařskou stezkou.

Nejvyhlášenější je v Kanadě tzv. ledové víno vyráběné ze zmrzlých hroznů. Pokud vás na víno moc neužije, tak vězte, že Kanada má také tradici ve vaření piva a jestli máte raději něco ostřejšího, zkuste třeba Gin z Victorie nebo kanadskou vodku!

7. Muzea a galerie: Podívaná na (světové) úrovni

Chcete-li se vzdělávat, vydejte se objevovat skvělá kanadská muzea a galerie. S kanadskou historií se nejlépe seznámíte v nejnavštěvovanějším muzeu v zemi, Kanadském muzeu historie v Québecu.

Jste-li milovníky výtvarného umění, nesmíte minout jedno z nejslavnějších muzeí v Severní Americe – Muzeum krásných umění v Montrealu. Právě tam najdete jak díla evropských starých mistrů, tak poklady z Asie a Oceánie nebo rozsáhlou sbírku kanadského umění.

V hlavním městě Ottawě pak sídlí Národní kanadská galerie nebo třeba působivé Muzeum civilizace s replikami náčelnických obydlí či vikingským táborem.

8. Kanadské výstřednosti: Je libo koktejl s lidským palcem?

Narcisse Snake Dens v kanadské ManitoběNarcisse Snake Dens v kanadské Manitobě

Kanada je pokladnicí nevšedních zážitků a můžete tu vidět a zažít takové věci jako nikde jinde na světě. Lákalo by vás strávit noc v hotelu, který je celý postavený z ledu? Vydejte se do působivého Hotel de Glace v Québec City!

Chcete vidět největší množství hadů pohromadě na světě? Navštivte místo s názvem Narcisse Snake Dens v kanadské Manitobě. Do tohoto údolí se v době páření slézají desítky tisíc užovek a vy můžete sledovat změť jejich proplétajících se těl.

Vyhledáváte extrémní zážitky? Co se třeba napít koktejlu, ve kterém bude plavat lidský prst? hotelu Downotwn ve městě Dawson City existuje bar, ve kterém uchovávají v soli naložený lidský palec jistého zlatokopa. Budete-li dostatečně odvážní, dají vám prst podle místní tradice do vašeho drinku.

9. Kanada pro milovníky fauny: Od velryb po medvědy

Pro milovníky té pravé divočiny je Kanada doslova rájem. U východního i západního pobřeží můžete pozorovat velryby a tuleně, v hustých lesích se vydáte po stopách losů nebo medvědů a do kanadské Arktidy se vypravíte za pozorováním ojedinělých druhů – majestátních ledních medvědů, rozcuchaných pižmoňů nebo elegantních bílých sov.

Nebo by vás spíše zajímaly tradiční závody psího spřežení ve městě Whitehorse? I takovou možnost Kanada svým návštěvníkům skýtá. 

10. Kanadská kultura: Mozaika známých jmen

Opera v MontrealuOpera v Montrealu

Kanadská kulturní scéna je skutečně bohatá. Světovou úroveň má především kanadský tanec, zejména balet a soubor Královského baletu z Winnipegu patří k těm nejlepším na světě.

Kanada dala světu mnohé známé umělce, jejichž sláva již dávno překročila hranice země. Jen tak namátkou – diva Céline Dion pochází z Montréalu, rockerka Alanis Morissette z Ottawy a písničkářka Joni Mitchellová z Macleodu v Albertě.

Jste-li příznivci kultury, určitě si užijete také jeden z mnoha kanadských festivalů – vybrat si můžete třeba mezi Mezinárodním filmovým festivalem v Torontu, který se řadí k nejdůležitějším svého druhu na světě, Folkovým festivalem v Edmontonu nebo komediálním a divadelním festivalem Juste pour rire v Montréalu.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-kanadu/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024