Josef Škvorecký aneb Jak český spisovatel v Torontu angličtinu učil

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 4. 2018 • Přečteno 3267x

Byť začal studovat medicínu, spisovatelský a jazykovědný talent pana Škvoreckého se nakonec prosadil a on se stal spisovatelem „na plný úvazek“.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Toronto – se svými necelými třemi miliony obyvatel nejlidnatější město v Kanadě – se hrdě vypíná na břehu jezera Ontario – jednoho z Velkých jezer, o která se dělí Kanada s USA. V torontské aglomeraci žije přes 6 milionů obyvatel, což tvoří neuvěřitelných 28 % celkového obyvatelstva Kanady. A k nim po mnoho let patřil i vám dobře známý pár spisovatel Josef Škvorecký a jeho manželka Zdena Salivarová.

Síla slova

Josef ŠkvoreckýJosef Škvorecký

Byť začal studovat medicínu, spisovatelský a jazykovědný talent pana Škvoreckého se nakonec prosadil a on se stal spisovatelem „na plný úvazek“. Ovšem po roce 1968 by jej jeho zjevná nechuť ke komunistické ideologii odsoudila k živoření, a jelikož byl i s manželkou počátkem roku 1969 na pracovním pobytu v USA, rozhodli se nakonec na americkém kontinentu zůstat.

K životu si vybrali právě Toronto, kde mu bylo nabídnuto místo profesora na zdejší univerzitě. Až do roku 1990 vyučoval kurz českého divadla a filmu, anglické a americké literatury i tvůrčího psaní. Čech vyučuje angličtinu na univerzitě v Kanadě – to už je tedy pocta! K tomu ještě pokračoval ve své spisovatelské dráze.

Paní Salivarová se věnovala překladům i původní spisovatelské tvorbě, ale hlavně zasvětila svůj život péči o manžela a podpoře české literatury – roku 1971 založili exilové nakladatelství „68 Publishers“, které se záhy stalo významným, nejen exilovým, nakladatelstvím. Spousta mravenčí práce, neustálý boj o finanční přežití.

Díky jejich práci spatřilo světlo světa 227 děl, která by si v tehdejším Československu nakladatele nenašla. Mezi nimi například světový bestseller Nesnesitelná lehkost bytí od Milana Kundery.

Dva domovy vzdálené 6 760 km

Dnes už toto nakladatelství v Torontu nehledejte, činnost ukončilo v roce 1993. I dům na Davenport Rd., kde žili, dávno ustoupil moderní výstavbě. Josef Škvorecký zemřel r. 2012 a je pochovaný na místním hřbitově, Zdena Salivarová ještě žije.

Oba se do České republiky vraceli po roce 1989 na návštěvy, ale svůj nový domov již neopustili. Jestli se chcete s Josefem Škvoreckým potkat, zajděte si na hlavní náměstí v Náchodě, posaďte se vedle něj na lavičku nebo si dejte kávu v kavárně Dannyho Smiřického. A zavzpomínejte na krásný výlet do Kanady.

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/josef-skvorecky/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024