Bata Shoe Museum aneb Česká stopa v Torontu

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2018 • Přečteno 3601x

Za vznikem muzea stála vlastně manželka úspěšného podnikatele, paní Sonja Baťová.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Snad žádný Čech, který do Toronta zavítá, by neměl bez povšimnutí minout muzeum bot – Baťa muzeum. Největší obuvnické muzeum na světě, spojené se jménem českého rodáka Tomáše Bati mladšího.

Za vznikem muzea stála vlastně manželka úspěšného podnikatele, paní Sonja Baťová. Rodačka z Curychu, která studovala architekturu, ale láska vše změnila – provdala se za Tomáše Baťu, tou dobou již kanadského občana, a r. 1946 se odstěhovala za ním do Toronta.

Studií zanechala a věnovala se výchově jejich čtyř dětí. Přesto byla i jinak nesmírně činná – věnovala se umění, byla ředitelkou Art Gallery a velmi se angažovala v celosvětové ochraně zvířat.

Cesta ze Zlína do Kanady

O založení muzea se zasloužila jeho ženaO založení muzea se zasloužila jeho žena

Její manžel se celý život věnoval řízení společnosti Bata Shoe Organization a dokázal ji provést mnohými úskalími a nelehkými podmínkami, s kterými se v tomto podnikání byl nucen potýkat. Vždyť jen v důsledku znárodňování v zemích bývalé východní Evropy firma přišla o ¾ majetku!

Jako mnoho rodin i rodina Baťova má svá rodinná tajemství a neshody. Po emigraci z Československa r. 1939 se rodina rozdělila na dvě větve – jedna, vedená Janem Antonínem Baťou, se usadila v Jižní Americe.

Jan Antonín Baťa byl obviněn z kolaborace s nacisty, ale roku 2007 byl plně rehabilitován. Majetek firmy však přešel na větev, kterou reprezentuje právě Tomáš Baťa mladší.

Za vším hledej ženu

Po válce se geopolitická situace naprosto změnila, Indie, kde měla jeho společnost významnou část výroby, získala nezávislost. Z této doby se traduje jedna úsměvná historka: paní Sonja, která manžela často na jednání doprovázela, byla přítomna jeho rozhovoru s Indirou Gandhi.

Tomáš Baťa jí vysvětloval potíže, s kterými se při podnikání v Indii setkává, a nezdálo se, že by to paní Gandhi nějak zaujalo. Když ale zjistila, že se jeho žena angažuje v ochraně tygra bengálského, odložila rozhovor s velvyslancem Sovětského svazu, dámy spolu živě diskutovaly a nakonec došlo i na řešení problémů továrny.

Návrat do vlasti

Vosková podoba Tomáše BatiVosková podoba Tomáše Bati

Po pádu železné opony byl Tomáš Baťa také jeden z prvních, který se do tehdy ještě Československa vydal. Stal se i členem Rady konzultantů prezidenta Václava Havla. Krédem Tomáše Bati bylo: „Co chceš, můžeš.“ A tato věta mu pomohla dosáhnout v životě mnohé.

Jedno se mu však nepodařilo – dožít se „baťovského“ věku 99 let. Ač ve skvělé kondici, osudným se mu stala večeře a následná návštěva divadla v městečku Niagara-on-the-Lake.

V divadle se mu udělalo velmi zle, po převozu do Toronta lékaři zjistili, že má zablokovanou nejsilnější tepnu, která zásobuje břišní orgány. Přes veškerou snahu nakonec ve věku 93 let tomuto problému podlehl.

Nejen podle šatů poznáš člověka...

Baťova prodejnaBaťova prodejna

A na co se může návštěvník Bata Shoe Museum těšit? Díky celoživotnímu zájmu paní Sonji se podařilo sesbírat na 13 000 párů bot, od bot ze staré Číny a Egypta přes obuv indiánů a Eskymáků po jedinečné exempláře bot filmových a rockových hvězd. Tak neváhejte a pojďte se podívat!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bata-shoe-museum/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024