Historie Slovinska: zuby nehty si chrání svou nezávislost

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5461x

Slovinsko bylo součástí Jugoslávie, osamostatnilo se až v roce 1991. Dnes je to Parlamentní republika.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V roce 2004 přistoupilo Slovinsko do Evropské unie? Platit eurem začali Slovinci již tři roky po vstupu do Unie.

Slovinsko je svou rozlohou a počtem obyvatel jedním z nejmenších států Evropy. Malinký stát uprostřed Evropy – fakt, který sváděl v historii k podmaňování země jinými státy. Jak se jim Slovinsko ubránilo?

Parlamentní republika v čele s prezidentem vznikla teprve v roce 1991, kdy byla poprvé v historii vyhlášena nezávislost. Do té doby byla země ovládaná převážně Němci  do konce první světové války a poté na dlouhou dobu bylo Slovinsko součástí Jugoslávské federace.

Při prvních náznacích rozpadu Jugoslávie, bylo Slovinsko první zemí, která se odtrhla. V tzv. Desetidenní válce v roce 1991 si dokázalo udržet nezávislost.

Slovinsku se vyhnula následná občanská válka v devadesátých letech, která po rozpadu Jugoslávie propukla v Bosně a Chorvatsku.

Avšak předválečný rozvíjející se cestovní ruch tento konflikt úplně zastavil. Dnes je to však opět turisticky velmi zajímavá země s vysokou úrovní služeb a stejně jako v letech minulých i dnes je považována za jednu z nejliberálnějších a nejpokrokovějších zemí v Evropě.

Právě liberálnost a pokrokové smýšlení byly základem toho, že země prošla bez větších potíží z vlády jedné strany, tedy komunistické v čele s Josipem Titem, na demokratický systém vlády.

 

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kousky-historie-slovinska/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024