Mithraistické svatyně: kousek od Ptuje je nejzdobenější i jedna z nejstarších svatyní

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5000x

Mithraistické svatyně jsou tajuplná místa z dávné historie.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Ve slovinském Ptuji se nacházelo jedno z nejvýznamnějších center mithraismu?

Mithraismus je starobylé náboženství, které vzniklo v Persii. Lidé uctívali kult boha Slunce Mithry. Slovinsko je jednou ze zemí, kde můžete navštívit mithraistickou svatyni, jedna z nejvýznamnějších se nachází nedaleko slovinské historické perly Ptuje. Kromě Ptuje byla další svatyně objevena v Rožanci, blízko Črnomelje.

V dávných dobách, kdy vládli světu ještě Římané, se toto náboženství dostalo až do západních částí Evropy, i do dnešního Slovinska. Nejspíše se tak stalo právě navzdory tomu, že nikdy nebylo uznáno jako oficiální římské náboženství.

Což je také důvod, proč musíte při návštěvách svatyní putovat mnohdy na vzdálenější místa, protože svatyně byly stavěny mimo hranice měst.

Svatyně v Ptuji

Ptujská mithraistická svatyně není výjimkou. Najdete ji zhruba 19 kilometrů západním směrem od města Ptuj

Mithraistická svatyně č. 3 v Ptuji je jednou ze čtyř svatyní zasvěcených bohu Mithrovi. Pokud toužíte toto tajuplné místo vidět, vydejte se podle orientačních tabulí do blízkosti ulice Mariborska cesta.

Svatyně leží na břehu řeky Zgornji Breg a pochází z 3. století našeho letopočtu. K vidění jsou zbytky původně trojlodního chrámu a k vidění je několik obětních oltářů. Ty vynikají zdobností, různými ornamenty a votivními nápisy, kterými lidé vyjadřovali poděkování za pomoc v těžkých chvílích.

Pokud si nedokážete boha Slunce představit, určitě si prohlédněte mramorové obětní kameny, jsou většinou zdobeny reliéfy ze života boha Mithry. Zajímavá je například scéna, kdy Mithra šípem otevřel skálu a z ní začala tryskat voda.

Avšak k nejznámějším výjevům patří dvě postavy přísahající nad plamenem, který šlehá z obětního oltáře. Tam si ho také můžete prohlédnout, přímo před obětním oltářem.

Nejstarší mithraistická svatyně

Máte-li čas, vydejte se i k svatyni č. 2, která je vzdálená asi jen 20 minut chůze, kousek od malé osady Spodnja Hajdina. Svatyně č. 2 je považována za nejstarší mithraistickou svatyni, pochází asi z poloviny 2. století n. l.
V této svatyni jsou k vidění obětní kameny, na kterých je vyobrazen Mithra táhnoucí obětního býka.

O mithraismu, jeho obřadech i věřících se ví jen málo, což místům dodává koňskou dávku tajuplnosti. Ptujská svatyně je bohatě vyzdobena a velmi těžko budete hledat konkurenci ve výzdobě.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mithraisticke-svatyne/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024