Kodaň: fascinující severskou metropoli střeží malá mořská víla

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 55398x

Hlavní město Dánska je typickým představitelem skandinávské kultury. Jejím nejznámějším symbolem je malá mořská víla sedící na kameni.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Víte, že...

Slavná socha malé mořské víly v roce 2010 cestovala do Šanghaje na tamější světovou výstavu? Stala se hlavní atrakcí dánského pavilonu. 

Dánsko leží na pomezí mezi pevninskou Evropou a Skandinávským poloostrovem a v jeho hlavním městě je to cítit. Kodaň je vpravdě severskou metropolí, přesto má v sobě kus západní Evropy a je proto pro nás lépe uchopitelná nežli Helsinki, Oslo nebo Stockholm. Seznamte se s dánskou kráskou a poznejte tři kouzelné podoby Kodaně...

Kodaň se nachází na ostrově Sjælland. Je právě tím prvním městem, které si průměrný Čech ve spojení s Dánskem vybaví a na prvním místě je zcela oprávněně, protože v Dánsku je opravdu jediným velkým městem. Přesto tuto severskou metropoli s rozlohou necelých 90 km2 a půlmilionem obyvatel hravě projdete pěšky. Množství a různorodost zážitků, které nabízí, však předčí i daleko větší kolegy.

Nad vznešenými paláci se vznáší opar monarchie, parky a vodní kanály nabízí místa k příjemným procházkám, galerie a muzea zvou milovníky umění a historie do svých útrob, skvosty moderní architektury by vydaly na obsáhlou publikaci a nad tím vším bdí zasněná Malá mořská víla.

1. Kodaň vznešená: zámky, klenotnice i cenná umělecká díla

Amalienborg je oficiálním sídlem královnyAmalienborg je oficiálním sídlem královny

Vznešenost dánského hlavního města je korunována trojicí zámků. Zámek Amalienborg je oficiálním sídlem dánské královny a mezi vítané turistické atrakce patří každodenní střídání stráží, tzv. Livgarden v červených uniformách a beranicích z pravé medvědí kožešiny. Když Její Veličenstvo, královna Markéta II. slaví narozeniny, oblékají se Dánové do podobných červených uniforem a město se promění v centrum královských oslav.

Rosenborg - renesanční "zámek růží"Rosenborg - renesanční "zámek růží"

V zámku Christiansborg sídlí mimo jiné dánský parlament a prohlídka jeho okázalých místností vám vezme dech.

Trojici uzavírá renesanční „zámek růží“, Rosenborg, který obklopuje nádherná zahrada. Obdivovat tu můžete nejen úchvatné interiéry, ale především klenotnici ukrývající dánské korunovační klenoty.

Korunovační klenotyKorunovační klenoty

Milovníci umění si v Kodani také přijdou na své: v muzeu NY Carlsberg Glyptotek budou moci žasnout nad sbírkami starověkého umění zahrnující kulturu Mezopotámie nebo antického Řecka a Říma. Dánská národní galerie zase obsahuje jednu z nejobsáhlejších sbírek evropského umění na světě, včetně starých mistrů Rubense a Rembrandta nebo děl od Matisse či Picassa.

2. Kodaň nespoutaná: lunapark přímo v centru i místo, kde si dát hašiš

Park má svou sto padesátiletou historiiPark má svou sto padesátiletou historii

Znáte nějaké město, do kterého dojedete vlakem a jakmile vyjdete před nádražní budovu, můžete se jít bavit do lunaparku? Takovým městem je právě Kodaň! Slavný zábavní park Tivoli leží přímo naproti hlavnímu nádraží v srdci města a návštěva dánské metropole by bez něj rozhodně nebyla úplná.

V tomto více než 150 let starém lunaparku najdete dřevěnou horskou dráhu, restauraci v čínské pagodě nebo třeba obrovskou fregatu kotvící na místním jezeře. A věděli jste, že v předvánočním čase tu navíc probíhá kodaňský adventní trh?

Tady je vše dovolenoTady je vše dovoleno

Pro milovníky alternativní kultury Kodaň nabízí malý zázrak: oblast zvanou Christiania. Jedná se o vesničku v bývalých kasárenských budovách, kterou v šedesátých letech obsadily květinové děti a prohlásily ji za „Svobodný stát Christiania“. Dnes tu můžete prozkoumat malé alternativní obchůdky a galerie, nakoupit rastra suvenýry a v diskrétních stáncích seženete také hašiš a marihuanu.

Prodej drog je tu sice od roku 2004 postaven mimo zákon, místní komunita si s tím ale očividně hlavu příliš neláme. Je stále víceméně samostatná, žije v ní asi tisícovka lidí a má zcela vlastní pravidla – funguje tu školství, vládní systém a Christiania má dokonce vlastní vlajku. Návštěva tohoto „sociálního experimentu“, jak Christianiu označuje dánská vláda, je jedním z působivých a ojedinělých zážitků, který dánská metropole nabízí. 

3. Kodaň malebná: ráj nákupů a romantické nábřeží s Malou mořskou vílou

Nábřeží Nyhavn láká k procházkámNábřeží Nyhavn láká k procházkám

Kodaň má mnoho tváří a je také rájem pro milovníky nákupů. Pěší zóna Strøget je údajně nejdelší svého druhu v Evropě a najdete na ní také nejstarší obchodní dům ve Skandinávii. Odtud už je to jen kousek k jednomu z nejfotografovanějších kodaňských motivů – nábřeží Nyhavn s domy ze 17. a 18. století, kotvícími plachetnicemi a bezpočtem kaváren, restaurací a barů.

Bronzová socha je symbolem KodaněBronzová socha je symbolem Kodaně

Tady můžete sednout na lodičku a vypravit se k nejznámějšímu z kodaňských symbolů: něžné soše Malé mořské víly sedící na kameni a hledící směrem k otevřenému moři.

Hrdinku z pohádky Hanse Christiana Andersena potkaly krušné chvíle: ve své historii byla častým terčem vandalů, a tak jí jednou chyběly ruce, podruhé hlava a tu a tam ji někdo natřel barvou. Dnes už je opět krásná a láká návštěvníky do hlubin svého města.

Vydejte se za ní do Kodaně i vy!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kodan/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024