Stockholm: královské město Švédska plné pozoruhodné architektury, velkolepých muzeí a skvělé kuchyně

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 20890x

Každý rok v prosinci se předávají ve Stockholmu Nobelovy ceny za literaturu, chemii, fyziku, fyziologii nebo lékařství.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Navštívit hlavní město Švédska je zážitkem, který se vryje hluboko do srdce. „Benátky severu“, jak je hlavní metropole nazývána, má skutečně co nabídnout. Město je sídlem švédského krále Karla XVI. Gustava, vlády a parlamentu.

Každý rok v prosinci se předávají ve Stockholmu Nobelovy ceny za literaturu, chemii, fyziku, fyziologii nebo lékařství. Město se rozkládá na 14 ostrovech a díky tomu získala metropole svůj jedinečný šarm a vzhled. Důvodem k návštěvě Stockholmu může být jeho skvělá kuchyně, nejstarší skanzen na světě, netradiční muzeum alkoholu, plavba lodí po ostrovech nebo tajemná historie.

Město, které čítá desítky jedinečných muzeí

Nobelovo muzeumNobelovo muzeum

Ve kterém jiném městě naleznete na desítky muzeí na poměrně malé ploše? Stockholm je právem pyšný na svá muzea, kterých se ve městě nachází nad 80 a mapují švédskou historii, kulturu, život lidí na severu, moderní umění nebo přírodu.

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří muzea, které se nachází na ostrově Djurgården, kterému se přezdívá „ostrov muzeí“. Nejoblíbenější zalesněný ostrov hostí muzea světového formátu a je nejoblíbenějším místem nejen turistů, ale i místních obyvatel.

Která muzea by žádný turista neměl minout? Na prvním místě „Skansen“, muzeum, které se nachází pod širým nebem a je nejstarším svého druhu na světě. Byl vybudován v roce 1891 a návštěvníci mohou obdivovat typická selská stavení, severská zvířata včetně známého losa nebo dochované interiéry severských budov.

Muzeum lodi Vasa zase vypráví o historii švédské královské válečné lodi, která se v roce 1628 potopila po pouhých 1500 metrech krátce po svém vyplutí. Loď byla vyzdvižena ze dna moře po 333 letech a v dnešní době ji můžete obdivovat v muzeu.

Na ostrově Djurgården stojí za návštěvu taktéž Severské muzeum, které mapuje švédskou kulturní historii a přiblíží tak turistům, jak se žije na severu od 16. století. Pro fanoušky hudební skupiny ABBA je nezapomenutelným zážitkem stejnojmenné muzeum. Mimo známý ostrov stojí za návštěvu Muzeum moderny, alkoholu, hraček nebo středověku. Stockholm je skutečnou pokladnicí nádherných muzeí, z jejichž množství si vybere zkrátka každý.

Plavby lodí po stockholmských kanálech nebo ostrovech

Plavba lodí po jezeře MälarenPlavba lodí po jezeře Mälaren

Není nic příjemnějšího, než v letních měsících poznat město z jiné perspektivy. Vodnaté plochy Baltského moře a jezera Mälaren vytvářejí pocit nedotčeného města. Vždyť třetinu rozlohy města tvoří voda, která je nádherně čistá a kvalitní.

V létě není nic neobvyklého, že se obyvatelé oddávají vodním radovánkám v jezeře. Je možné zvolit projížďku po stockholmských kanálech anebo vyrazit na celodenní výlet - plavbou po jezeře Mälaren. Od dominanty města, radnice, odplouvají v sezóně v pravidelných intervalech výletní lodě.

Je možné navštívit památku UNESCA palác Drottningholm, soukromou rezidenci švédské královské rodiny anebo vyplout za dobrodružstvím po stopách Vikingů a navštívit starou osadu Birko.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Nejprestižnější ocenění podle poslední vůle Alfreda Nobela

Alfred Nobel se narodil v hlavním městě Švédska a svůj život zasvětil výbušným látkám. Na jezeře Mälaren měl dokonce svoji laboratoř, protože v té době byla manipulace s nitroglycerinem ve Stockholmu kvůli bezpečnosti zakázána. Největším a nejznámějším patentem Alfreda Nobela je dynamit, díky kterému proslul po celém světě. Ve Stockholmu, proto navštivte Nobelovo muzeum.

Jmění, které nashromáždil za celý svůj život, odkázal stockholmskému fondu, ze kterého jsou každoročně vypláceni nositelé Nobelových cen. Každoročně 10. prosince se koná v radnici za přítomnosti monarchy Švédska obrovský banket při příležitosti předávání cen. Všechny Nobelovy ceny kromě jediné výjimky se předávají ve Stockholmu. Jediná Nobelova cena míru se uděluje každoročně ve stejném datu v hlavním městě Norska, v Oslu.

Královská atmosféra města na ostrovech

Palác DrottningholmPalác Drottningholm

Přímo v srdci a historickém jádru hlavní metropole, v Gamla Stanu, se nachází Královský palác. Ten je oficiální rezidencí krále Karla XVI. Gustava. Současná podoba královského sídla pochází z přelomu 17., 18. století. Palác stojí na místě, kde kdysi stával mohutný hrad Tre Kronor (Tří korun).

Kdokoliv, kdo by chtěl spatřit královskou rodinu na vlastní oči, může navštívit Stockholm 6. června, kdy se slaví svátek Švédského království. Celý Stockholm se ponoří do modro-žlutých barev švédské vlajky a všichni obyvatelé Švédska slaví tento významný den.

Během oslav projíždí královská rodina z Královského paláce směrem ke Skansenu a v tomto průvodu je možné je zahlédnout. Královská rodina je ve Švédsku velmi vážená. Král má se svojí manželkou Silvií 3 děti: Victorii, Karla Filipa a nejmladší Madeleine. Po králi nastoupí na trůn jeho nejstarší dcera, korunní princezna Victorie.

Typická švédská kuchyně v působivých restauracích

Masové kuličky a brusinková omáčka jsou nejznámějším švédským pokrmemMasové kuličky a brusinková omáčka jsou nejznámějším švédským pokrmem

Při toulkách Stockholmem je samozřejmostí posilnit se dobrým jídlem. Švédská kuchyně je možná trochu prostá, ale je výborná a vydatná, hlavním úkolem pro Švédy bylo nasytit se. Skládá se z brambor, masa a ryb. Stockholmští kuchaři nedají dopustit na čerstvé suroviny přímo ze severu.

Nejvyhlášenější jsou bezesporu známé masové kuličky z masa, podávané s bramborovou kaší, hnědou omáčkou a brusinkami. Kdo má rád ryby, může vyzkoušet druhy jako sleď nebo losos na nejrůznější způsoby, například oblíbený je losos s koprovou omáčkou. Na kvalitním a dobrém jídle se zkrátka nešetří. V metropoli se nachází nespočet vynikajících restaurací, ve kterých můžete ochutnat typické švédské pokrmy.

Nejkrásnější příroda plná zeleně

Stockholm je nabitý parkyStockholm je nabitý parky

Jestliže třetinu plochy zářivé městské metropole pokrývá voda, další třetinu tvoří zeleň. Stockholm je jediným hlavním městem na světě, v jehož centru se nachází národní park. Park o rozloze 27 km², nazývaný Ekoparken, je oblíbeným místem na pikniky, procházky a odpočinek.

Švédové nedají na přírodu dopustit a mají k ní velmi blízký vztah. Když vysvitne slunce, není obyvatele Stockholmu, který by zůstal doma a nevyrazil na procházku po parcích.

Snadná orientace ve městě, doprava po městě

Na hlavní město je Stockholm relativně malý. Většina turistů je příjemně překvapena, že nemusí podstupovat dlouhé přesuny po metropoli, aby navštívila památky a muzea. Ve většině případů si vystačí pouze s vlastními nohami. Kolem hlavních atrakcí, památek, paláců a muzeí si mohou návštěvníci udělat příjemnou celodenní procházku.

K odlehlejším místům, jako například k hale Globen, se dostanou turisté pohodlně metrem, které je považované za skvost mezi metry. „Tunnelbana“, jak se místnímu metru říká, je sama o sobě uměleckou galerií pod zemí. Více než stovka umělců vyzdobila některé stanice metra krásnými malbami, sochami nebo reliéfy. Ve městě funguje také dobrá síť autobusů a tramvaje, která jezdí na muzejní ostrov Djurgården.

Pozoruhodná architektura Stockholmu

Skansen ve StockholmuSkansen ve Stockholmu

Ve Stockholmu najdete spoustu jedinečných budov, které mají zastoupení v každém architektonickém slohu. Nejstarší budovy Starého Města dýchají středověkou atmosférou, paláce prezentují lesk doby 17. století.

Velmi ceněný je sloh Národní romantismus, který klade důraz na materiály, které musí pocházet ze Švédska. V tomto slohu naleznete například dominantu města, radnici, kterou nechal postavit Ragnar Östberg nebo Severské muzeum.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stockholm/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024